Türklerin kibar insanı ezme huyu! İnsanı kibarlıktan soğutur.

1305
Paylaşarak Destek OL!

Ben istiyorum ki sabah minibüse bindiğimde günaydın deyip gülümseyerek paramı uzatayım, birine yer verdiğimde gülümseyerek teşekkür etsin, bebek arabalı bi kadına kibarlık yapıp yardımcı olunca ‘tbi ki ypcksn çnk bnu bn çkrdm slk’ modunda olmasın, taksiye bindiğimde hal hatır sorayım, gelen kuryeye iki çift laf edeyim.
Ama olmuyor.

Gülümsediğin minibüsçü iş atıyorsun sanıyor. Yer verdiğin insan ‘tbi ki bnm hkkm çkl şrdn bee’ modunda ağzına kirli çorap sokmuşum gibi bi ifadeyle g*tünü yerleştiriyor.
Bebek arabalı terörü zaten lanet bi şey, bi çocuk doğurdu diye kendisini piremses sanan etrafındaki herkesi de kendi etrafında dört dönmesi gereken köleler sanan insanlar çoğu.

Hele taksiciler, azıcık güler yüz gösterirseniz size it gibi davranıp 8 kere dolaştıracak kadar salak olduğunuzu sanıyorlar. Kuryelerle ilgili zaten hala hiç hoş şeyler hissetmediğim için pek mümkün olmuyor.

Bu örnekleri yazar sabaha kadar çoğaltırım.

Bu insanlar it gibi davranılmaya o kadar alışmış ki, insan gibi davranan birini görünce hemen it gibi davranmaya başlıyorlar. Sonra bu insanlar neden bu kadar suratsız.
Ulan gülmeyi o kadar seven, tanıdığım tanımadığım herkese gülümseyip hal hatır sorabilecek bi insanım, ama bu yüzden yanlış anlaşılmaktan ya da salak yerine konmaktan bıktım.

Mağazalarda açtığım kıyafetleri katlar tekrar yerine koyarım, ve o suratsız tezgahtar minnettar olacağına gelip atarlı hareketlerle açıp tekrar topluyor böyle çarpa çarpa.
Olm siz hayırdır?
Kantinde sıra bekliyorum, çay almak için.

Adam o kadar insanın gözünün içine baka baka öne geçiyor, çay istiyor. “beyefendi sırayı görmediniz galiba, biz sıradayız” diye nazikçe uyarıyorum primitif, evrimini tamamlayamamış, hayvan desem hayvana hakaret olacak bu or*spu evladını bana diyor ki “çay alıcam, ne sorun yapıyorsun”. Sanki o sadece çay alacak da ben Suriye sorununu çözeceğim.

1.95 lik boy pos sağ olsun sadece biraz yüksek perdeden (hala hakaret ve tehdit etmeden) net ve sert bir şekilde tekrar uyarınca aynı et yığını anında geri vites yapıyor ve sırıtarak diyor ki “tamam o kadar önemliyse geç sen al”.

Sanki lütfediyor varlığı, genetiği, uzayda kapladığı alan tamamen ziyan olan bu yaratık. Sanki sadaka veriyor. Sanki istese kendi zorbalıkla hakkımı yiyebilir ama hadi neyse bu seferlik affediyor beni, sıramı bana bağışlıyor.

Ben eminim gözü kesse beni dövmeyi, daha minyon bir adam olsam ya da kadın olsam işi kavgaya kadar götürecek. Çünkü orman kanunuyla yaşıyor. Uyaran adama bakıyor “bu beni döverek öldürür” deyip anında geri vites yapıyor.

Man kissing a woman’s hand at a romantic dinner as she looks at him with an adoring expression and lovely smile

Başta kibar girmeyip yakasından yakalasam “sıraya geç yoksa çaydanlığı g*tüne sokarım senin” desem, ilk baştaki o cevabı da veremeyecek pardon görmedim falan deyip kaçacak.
Hastaneye aracımla girmek için kapıdaki araçların güvenlik kontrolünü bekliyorum, yandan bi taksici or*spu çocuğu o kadar bekleyen aracı geçerek burnunu önüme sokmaya çalışıyor.

Camı açıp “napıyorsun, görmüyor musun o kadar insan bekliyor sen neden öne geçiyorsun” dediğinde sanki ben medeniyetin gereği olarak değil korkak, pısırık, ezik biri olduğum için kibar konuşuyormuşum gibi bağırarak “ne var lan, çok konuşma geç” diyor ve araçtan iniyor beni dövecek sözde.

Çünkü aracın içindeyken görünmüyor fiziğin nasıl. Ben de araçtan inince hass**ktir çekip “ben öne geçmedim ki, bekleyecektim orada ehi” diyor ve u çekip hastaneye girmekten vazgeçip kaçıyor neme lazım dayak falan yerim diye.

Halbuki bilmiyor fiziksel bir tehdit oluşturmadığı sürece kendisiyle angajmana girmeyeceğim (o da savunma amaçlı). Çünkü kendi boyu 1.65 olmasa, bu kadar boylu poslu güçlü olsa herkeslerle anında kavga edecek. Çünkü orman kanunuyla yaşıyor.

Bu kadar küçük olaylara normalde “ya sabır” der güler geçerim ama her gün bunun gibi sürüyle gelişmemiş et yığınının her alanda benzer şekildeki tavrını görünce yoruluyorum. mecburen kibarlığı, hoşgörüyü göz ardı etmek durumunda kalıyorum. bu kadar bozuk toplum sanırım bir tek araplarda var.

kaynak: https://eksisozluk.com/turklerin-kibar-insani-ezme-huyu–2470491?a=nice