Christiania: Avrupa’nın göbeğinde kapitalizme karşı kasaba

3159

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bulunan Christiania için dünyanın en özgür kasabası deniyor. Ancak çok ilginç yasaklar da var…

1971 yılında sanatçılar ve hippiler tarafından ele geçirilmiş. Terk edilmiş askeri kışlalara yerleşen kasabalılar kendi hükümetlerini kendileri kurarak özgün kurallar belirlemişler.

Hippi hareketinin yükseldiği dönemde, kendini anarşist, sanatçı ve idealist olarak tanımlayan kişilerin yerleşmesiyle ilk adımları atılan kasaba rengarenk grafitilerle boyalı duvarları, ahşap malzemelerle inşa edilen ve birçoğu kanallar üzerine yerleştirilen sıra dışı evler var.

Avrupa Birliği’ni reddediyorlar
Christiania, organik yiyecek satan şirin marketleri, küçük sanat galerileri ve esrar satan stantlarla çevrili meydanıyla Avrupa’nın ortasında, Avrupa Birliği’ni reddeden bir anlayışa sahip.

Yerleşik nüfusu 900’e ulaşan Christiania’da 400’den fazla da köpek yaşıyor. Kendi bayrağı, anayasası ve para birimi de olan şehir Danimarka hükümeti ile yürütülen uzun süreli görüşmelerin ardından Temmuz 2012’de resmen kurulmuş.

Bu uzun süreç boyunca Danimarka polisinin çok sayıda baskını ve kapatma girişimine direnen yerel halk en sonunda yaşadıkları toprakları tek tek satın alarak çözüm bulmuş.

Christiania, Danimarka’nın Başkenti Kopenhag’da otonom bölge olarak 35 hektarlık bir alana kurulu. 1971’de hippilerin ve işsiz gençlerin, terk edilmiş askeri kışlalara yerleşmesiyle oluşmuş.

Kasabanın girişinde “Şu an Avrupa Birliği topraklarına veda ediyorsunuz” yazan bir tabela mevcut.

Kendilerini diğer ülkelerden ayrı tutan Christiana’nın özgün bir bayrağı hatta Løn adını verdikleri para birimleri var.

Bütün evlerin dış cepheleri grafiti çalışmalarıyla dolu. Hatta çöp arabalarının bile.

Burada yaşayan insanlar gündüz üretime katılıp akşam müzik eşliğinde hep beraber eğleniyorlar.

Burada yaşayan insanlar gündüz üretime katılıp akşam müzik eşliğinde hep beraber eğleniyorlar.

Christiania’ya Dünyanın dört bir yanından müzisyenler ve sanatçılar geliyor. Bölgede sanat sevgisi oldukça üst seviyede, öyle ki hangi sokağa girerseniz girin mutlaka kulağınıza bir yerlerden enstrüman sesleri geliyor.

Christiania bölgesinin kanunlarına göre ülke sınırları içerisine motorlu araç girmesi yasak.
Bölgede sadece çevreye zarar vermeyen araçlar kullanılıyor.

Vatandaşlarının vergi ödeme zorunlulukları yok
Ayrıca bölgede silah bulundurmak da ruhsatına bakmaksızın yasak. Kokain ve metamfetamin gibi uyuşturucular barındırmak kesinlikle yasak ancak esrar kullanımı serbest.

Atölye, lokanta,manav, fırın ve barlardan elde edilen gelir ortak kasada toplanıyor. Gelirin büyük bölümünü, turistlerden elde ediliyor. Vergi ödeme zorunluluğu bulunmuyor.

Christiania’yı ilgilendiren bütün kararlar ortak mecliste alınıyor.
Meclise dileyen bölge sakini katılıp, söz sahibi olabiliyor. Son alınan bir karara göre hırsızlık yapanın Christiania’da kalması yasak. Hırsızlık yaptığı tespit edilen kişi derhal sürgün için Kopenhag’a gönderiliyor.

Danimarka hükümeti bölgeyi kapatmayı ve burada yaşayanları bölgeden uzaklaştırmayı denese de halkın isyanı sayesinde geri adım attı.

 

Olayların dinmesinden sonra hükümet, “halkın böyle durumlarda nasıl tepki vereceğini ölçmek için böyle bir girişimlerde bulunduk” açıklamasını yapmış olsa da Christiania’da yaşayan insanlar bu açıklamayı inandırıcı bulmuyor.

45 yaşındaki bu Özgür Kasaba, her geçen gün daha özgür daha genç bir ruha sahip olmaya devam ediyor.

Christiania’nın ilginç kuralları
Kendini izole eden Christiania’ya Kopenhag şehir merkezinden girerken ‘Christiania’ tabelası ile karşılaşılıyor. Kasabadan çıkışta ise ‘Avrupa Birliği’ne hoşgeldiniz’ mesajı Kopenhag’a geldiğinizi gösteriyor.

 

Ruhsal ve fiziksel kirlilikten uzaklaşmak isteyenlerin yaşadığı bu şehirde fotoğraf çekmek ve koşmak yasak. Temel felsefe ise eğlenmek!

Esrar kullanımı ve ticareti serbest!

Kasabanın en merkezi ve hareketli caddesi Pusher Street’te esrar satan çok sayıda stant var. Fotoğraf çekimi özellikle bu bölgede yasak. Ayrıca fotoğraf çekerek atmosfere zarar verilmesi engellenmeye çalışılıyor.

 

Koşmak yasak
Koşmak ise polis ve güvenlikle ilgili endişeli bir durum yaratıldığı düşünüldüğünden dolayı hoş karşılanmıyor. Her türlü kimyasal ve sentetik uyuşturucu ile hırsızlık da kesin çizgilerle yasaklananlar arasında.

Hırsızlık yaptığı tespit edilen kişi her kim olursa olsun Kopenhag’a gönderiliyor. Yani sınır dışı ediliyor. Şiddet, silah taşımak ve araba kullanmak bölgenin ruhuna ihanet sayılıyor.


Bisiklet üreten bir tesisin de olduğu kasabada çevreci ve organik bir yaşam temel alındığından modern dünyadan mümkün olduğunca uzak durulmaya çalışılıyor.

Yerleşmek çok mümkün değil
Christiania’ya yerleşmeyi düşünen çok sayıda insan var. Ancak hem konut sıkıntısı hem de uygulanan sıkı kurallar nedeniyle dışarıdan birinin gelip kasabada yaşaması çok mümkün değil. Yine de ben şansımı denemek istiyorum diyenler ev alabilmek ya da kiralamak için sıraya girip bekliyor.

Her yıl Noel kutlamaları için renklendirilen kasabada yalnız yaşayan, hasta ya da güçsüz olan ve evsizler için bir organizasyon düzenleniyor. Müzisyenlerin yer aldığı renkli ortamda herkesin doyabileceği kadar yemek ikram ediliyor.

Kopenhag gezilecek yerler arasında yer alan, sıra dışı yaşamıyla ziyaretçilerini şaşırtan Christiania, dünyada eşi benzeri olmayan bir bölge. En az yarım gününüzü ayırarak ziyaret edip, tanıyabileceğiniz bu kasabada sizi mutlu edecek çok sayıda ayrıntı var.

Fotoğraflar: A. Buğra Tokmakoğlu (kesfetsek.com)