Yakın Gelecekte Robotlara Kaptıracağımız 8 Meslek

587

Bir çoğumuz bazı filmlerde robotların insani özellikler kazanıp bir başkaldırı hareketine giriştiklerini görürüz. Fakat gerçek hayatta böylesine abartılı bir durum pek de mümkün gözükmüyor.

Bu yazıda değineceğimiz noktaysa, robotların biz insanları hangi muhtemel sekiz iş sahasında saf dışı bırakabilecekleriyle ilgili..

Teknoloji ışık hızında ilerlerken, belirli başlı istihdam alanlarında çalışan insanlar işlerini kaybetme korkusu taşıyor. Zaten makineleşme, hem daha hızlı olduğu hem de maliyeti düşürdüğü için bizim etten kemikten insanlarımızın istihdam sahasını daralttı.

Peki kapital dönemden bir nirvana-kapital döneme evrilirken bu kez de robotlar bizi tamamen mesleklerimizden edebilir mi? Maalesef uzun uzun düşünmeye gerek yok, çünkü cevap ‘’evet’’ gibi gözüküyor.

İşin daha da ileri bir kısmı, ‘’www.npr.org’’ sitesinin hangi mesleklerin gelecekte makineler veya robotlar tarafından icra edilebileceğini, bunun için var olan yüzdelik ihtimali ve de bazı istatistikleri güncel olarak paylaşması. Şimdiden mesleği ile ilgili korkuya kapılan varsa bahsettiğimiz siteden mesleğinin yüzde kaç ihtimalle robotların eline düşebileceğine bakabilir..

Bu konuyla ilgilenen araştırmacılar geniş bir iş yelpazesine bakıyor ve robot tehdidi altında olan meslekleri dokuz kritere göre belirliyor. Bu kriterlerden dördüncüsü ve en önemlisi, inceleme altında olan bir mesleğin üstün çözüm yolları üretmeyi gerektirip gerektirmediğini, diğer insanlara bizzat ve doğrudan yardım etmeyi zorunlu tutup tutmadığını ve işin pazarlık boyutunun olup olmadığını ortaya koyuyor.

Araştırmacılar avuçlarımızdan kayıp gidecek mesleklerin şimdilik sadece kabaca bir tahmin olduğunu öne sürmekte ve bu varsayımların henüz bilimsel gerçekliklerden uzak olduğunu belirtmekte. Fakat yine de tüm bunların bizim için bir uyarı teşkil ettiğini söylemeyi de ihmal etmiyorlar.

İşte en fazla robot tehdidi altındaki o 8 meslek:

1- Tele Pazarlamacı (%99 robotlaşma ihtimali)

2- Kredi Analisti (%98)

3- Kasiyer (%97)

4- Aşçı (%96)

5- Yardımcı Avukat / Avukat Asistanı (%95)

6- Muhasebeci (%94)

7- Çatı Ustası (%90)

8- Otobüs Şoförü (%89)

filoji.com