Sünnet Sırasında Penisi Yandığı İçin Cinsiyeti Değiştirilen David’in Trajik Öyküsü

563

Sünnet Sırasında Penisi Yandığı İçin Cinsiyeti Değiştirilen David’in Trajik Öyküsü
Henüz 8 aylıkken sünnet operasyonunda gelişen bir yanlışlık sonucu tüm penisi yanan David Reimer psikolog olan Dr. Money tarafından `penisi olmayan bir erkek çocuğu olarak büyümesindense bir kız olarak büyütülmesi` önerisiyle bir sürü ilaçla kız cinsiyetine kavuşturulmuş fakat erkek olan diğer ikizi ve David için hikaye çok trajik devam etmiştir.

1965’te Kanada winnipeg’de Brian’in ikiz kardesi olarak dünyaya geldi Bruce. 8 aylikken neşter yerine elektrikli iğne kullanilarak yapilan sünnet operasyonlari sirasinda Bruce’un penisi tamamen yandiginda, egitimsiz, korkmus, genc anne babasi cözüm icin Baltimore’daki John Hopkins hastanesine yönlendirildiler; büyük psikolog, dünyaca ünlü cinsiyet kimligi uzmani Dr.John Money’e.

Dr.Money Bruce’un anne babasini cocugun penisi olmayan bir erkek olarak büyümesindense, gercek cinsiyetini bilmeyen bir kız olarak büyütülmesi gerektigine inandırdı.

Yillardır savundugu “cinsiyetin doğaya degil, yetişme tarzına baglı oldugu” teorisini kanitlamak icin en güzel deney kapısına kadar gelmisti Dr.Money’nin.

18 aylikken bir operasyon daha gecirip testisleri de alındı Bruce’un. böylece Bruce, Brenda oldu ve ne kendisi ne de ikizi brian yillarca gerçeği ögrendiler.

Ama tersliklerin ortaya cikmasi yillar almadi. Kücük Brenda daha 2 yasindayken cicili bicili elbiselerini yirtip, bebekleriyle oynamayi reddediyordu.

Kardesi Brian’in oyuncaklarini gerekirse kaba kuvvetle alip onlarla oynamayi tercih ediyordu. okuldaki agresif davranislarindan hem kendisi hem cevresindekiler rahatsiz ve sikayetciydi.

Ama Ddr.Money’nin sıkı tembihleri yüzünden gercek kesinlikle gizli kalmaliydi ve Brenda’nin sadece zor bir sürecte oldugu, yakinda düzelecegi telkin ediliyordu.

Bu sirada Dr.Money de bos durmuyor deneyin gidisati hakkinda bilimsel makaleler yazarak ne kadar başarılı oldugunu anlatıyor, tebrikleri kabul ediyordu.

Reimer ailesinde ise durum bambaskaydi. Sucluluk duygusu içindeki ebeveynlerden anne intihara tesebbüs etmis, baba alkolik olup cikmisti. İkiz kardesi Brian bile problemliydi.

Brenda gögüslerinin gelismesi, fazla tüylerinden arinmasi, fazla gelisen kaslarinin durdurulmasi icin sürekli östrojen almak zorundaydı. Kız kiyafetleri giyip, kız gibi davranmasi beklenirken o aslinda bir terslik oldugunun farkindaydi.

14 yasina geldiginde sorunlar cig gibi büyümüs, yerel bir psikologun ikna etmesiyle anne babasi gercegi acıklamaya karar vermislerdi (bazi kaynaklara göre Brenda’nin intihar girisimi sonucunda verilmisti bu karar).

Bruce/Brenda gercegi ögrendiginde sucu anne babasinda degil, onlari yanlis yönlendiren doktorlarda bulmustu.

Bruce/Brenda kendine yeni bir isim -David- secerek biyolojik cinsiyetine dönmeye karar verdi. bir sira operasyonla östrojenle büyütülmüs gögüsleri alındı, transplantasyon ve plastik protezlerle yapay bir penis ve testisler yaratıldı.

Testosteron tedavisiyle kas yapisi gelistirildi.

kaydettigi tüm gelismeye ragmen david depresyondaydi ve 20’li yaslarinin basinda iki kez intihara tesebbüs etmisti.

Hicbir zaman evlenemeyecegini düsünmesine ragmen 25 yasindayken cocuklu bir kadin olan Jane ile evlendi.

Operasyonlar ve evliliginden sonra David yepyeni bir insan oldu, ince yapısı ve yüzünde normalden daha az kil olmasi dısında yabancıların onda fark edebilecegi cok az gariplik vardi. Çalistigi ve yasadigi yerde insanlar onu kabullenmişlerdi.

Ne yazik ki David’in basindan gecenleri tamamen unutmasi mümkün değildi ve özel hayatini da etkileyen sorunlari bitmiyordu.

İkiz kardesinin 2002’de yüksek dozda antidepresan ile ölümünün/intiharinin? ardindan ‘David’ yine bir depresyona gömüldü

Aslinda Brian’in degisimini hicbir zaman kabul edememesi yüzünden yabancılasmıs olsalar da David ölümünden sonra sik sik Brian’in mezarini ziyaret edip cicekler götürmeye baslamisti.

2004 yilinin mayis ayinda bir sabah Jane isteyken, David evden tüfegini alarak arabasini bir marketin otoparkina parkettikten sonra tetigi cekti ve hayatina son verdi.

Yazilanlara göre intiharinin arkasindaki sebepler cok cesitliydi. Ailesinde intihar etmis/intihara tesebbüs etmis depresif bireyler vardi. Yani bu zaten David’in genlerinde vardi.

Evliligi problemliydi ve kisa süre önce karisi bir süre ayrilmalari gerektigini söylemisti. son aylarinda işsizdi ve mali problemleri vardi.

Elbette cocuklugunu ve bütün hayatini etkileyen kimlik karmasası da yazılıp cizildi ama nedense gerektigi kadar degil.

Aslına bakarsaniz bu tabloya göre David’in bu kadar uzun süre -38 yil- hayatta kalması daha sasırtıcıydı.