SEN CUMHURİYETE DÜŞMAN KARDEŞİM BU YAZIYI OKU

509

Cumhuriyetin yanlışları, eksiklikleri, kıyımları, acımasızlıklarını inkar etmiyoruz sevgili kardeşim, Ama bunlar hepimizin hatası ve sorunu değil miydi..?

Yaşananların nedenlerini ve sonuçlarını 90 yıllık Cumhuriyette değil bölgenin 150 yıllık geçmişinde araştırabilirsen, bunu yapabilecek kadar objektif ve bilgili olabilirsen, daha güçlü, daha büyük bir insan olursun.

Cumhuriyetin kurulduğu dönem okuma yazma oranının erkeklerde yüzde 7 kadınlarda binde 4 olduğunu biliyor muydun.?

Sana bugünkü çağdaş düşünce kimliğini kazandıran alt yapının, kör karalıktan aydınlanma sürecinde etkilenen, dedenden, babandan sana uzandığını biliyor musun,?

Aksi halde dinle yönetilen toplumlarda çağdaş ve aydın olmaya bir ömür yeter mi sanıyorsun.?

Cumhuriyet 1920’lerde kuruldu sen bugünkü insan hakları evrensel bildirgesinin bile o zamanlar dünyaya çok lüks gelse bile 1948 yılında imzalandığını 1920’lerde Avrupa’nın, Fransa’nın az gelişmiş ülkelerde soykırımla meşgul olduğundan haberin var mıydı,?

Sen bugünün doğrularıyla geçmişin yanlışlarını, o zamanın şartlarını bilmeden yargıladığının farkında mısın.?

Birinci Dünya Savaşı öncesinden ta 1930’a kadar bu ülkede bizi bize kıydırıp iç savaş çıkartmak için sevr sevdasındaki İngiliz ajanlarının var gücüyle uğraştığını biliyor muydun?

1960’larda Fransa gibi dünyaya kültür dağıtan bir ülkenin Paris’te gösteri yapan yüzlerce Cezayirliyi şehir dışına çıkarıp kurşuna dizdiğini biliyor musun?

1950 den bu yana bu ülkede siyaset yapılmadığını, sadece “Ciaset” yapıldığının farkında değil misin?

Cumhuriyeti kendi nedenlerinden dolayı elbette sevmeyebilirsin ama sevmediğin nedenlerini objektif bir sekilde araştırıp sorgulayıp öğrenmelisin acaba hangileri ne kadar gerçek.?

Cumhuriyeti ancak insan için, daha güzel bir yönetim şekli (örneğin sosyalizm)için eleştirebilirsin ve bu yönetimi kurmaya hazırsan muktedir isen bunu yapmaya gücün alt yapın fizibiliten uygunsa hakkın var.

O zaman haydi hep birlikte eylem birliği yapalım eleştirelim geliştirelim değiştirelim bende seninle birlikteyim.

Hazır ve muktedir değilsen karşı çıktığında, karşı çıkışın Cumhuriyetin dışından öfke ve düşmanca olursa Cumhuriyetin de gerisine düşersin. kullanılırsın dizayn edilir en büyük zararı kendin görürsün.

Eleştirin ve karşı çıkışların bu ülkenin bütünlüğünün içinden benimseyerek  severek olursa onu daha ileriye istediğin konuma getirebilirsin.

Zaten sizler senelerce susarken hatta devletten nemalanırken biz bunları çok yaptık çok acılar çektik çok bedeller ödedik.

Ama düşmanca değil, benimseyerek kendimizi Cumhuriyetin içinde var sayarak daha da güzelleştirmek adına yaptık.

Özgür iraden, yada kullanılmışlığın, samimiyetin veya kışkırtılmışlığın işte tam da burada kendini gösterecektir.

Cumhuriyet döneminde yanlış olaylar yaşandıysa Cumhuriyeti değil olayların kendisini faillerini suçlarsın, suçlamaktan ziyade bunlardan ders çıkarma eğiliminde olmalısın.

Bugünün sorgulamasını dünden başlatamazsın bunu yaparsan doğru yolu da bulamazsın.

Şimdi bunu sana anlatmak çoook uzun sürer.

Günümüzde gelişmiş ülkelerin insanlari evrensel insan hak ve özgürlükleri beyannamesinde ki tüm haklarına kavuşmuş oldukları halde hala ileriye doğru mücadele ederler asla geçmişe takılı kalmaz bir daha yaşanmaması için geçmişten ders çıkarırlar.

Geçmişe yönelik öfke kin intikam peşinde olmak ilkel kabileci toplum özellikleridir.
Sen bu değilsin.!

Sen Sosyet Rusya’sında gerçekleşen faşizmden uygulayıcıları mı,yoksa sosyalizmi mi eleştirirsin.

Şu an Cumhuriyeti eleştirme gücümüzün Cumhuriyet sayesinde bize verildiğini bilmelisin?

Cumhuriyetten önce toplum olmadığımızı, insan olmadığımızı, din kurallarını istediği gibi koyan halifenin kulu olduğumuzu düşünmelisin?

Cumhuriyetten önce yok olduğumuzu, töresiyle, aşiretiyle, sancılarıyla, yokluğu ile, arabeskiyle, feodalizmiyle tüm zifiri karanlık cehaletiyle çok yeni bir toplum ve insan olarak sadece 90 yıldır Cumhuriyetle birlikte var olmaya çalıştığımızı görmelisin.

Sen İslam’ı tanımış ülkelerin içinde Cumhuriyetin sence tüm kötülüğüne rağmen bilinç yönünden, kültür yönünden, dünyanın en ileri toplumu olduğumuzu hala farkında değil misin ?

Hiç bir şey oldu bittiye getirilemez.
Bu Cumhuriyet geriye doğru kaybedilmiştir denilip ne siz zafer bayrağı çekin ne de biz teslim bayrağı. “Zaman geriye akmaz”

Emin ol kaybedilirse hep birlikte batacağız hep birlikte yanacağız.

Sen iyi bir insansın sevgili kardeşim yerini ve inançlarını değiştirme ama hayata geçici olarak da olsa bir de başka yönden bakmayı dene.

Ve hala Cumhuriyete karsı öfken bitmemişse bil ki kendi iradenin dışında farkında olmadan ya faşist duygularla kin öfke intikam ve ihanet peşindesin yada bağnaz bir gericiliğin ilkel cehaletinde.

insan