Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

286

Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Son zamanlarda panseksüelliği tercih ettiğini açıklayan Miley Cyrus, Asia Kate Dillon gibi ünlülerin açıklamalarıyla birlikte herkes ‘nedir bu panseksüellik?’ diye sormaya başladı. Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şeyi sizler için derledik.

#1 Panseksüellik diye bir şey var, yani gerçek
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Holyoke Koleji’nde psikoloji ve eğitim profesörü olan Dr. Mount, “Bir çok klişeden biri, panseksüelliğin varolmaması ya da“ gerçek ”bir cinsel kimlik olmaması. Bu kesinlikle yanlıştır,” diyor. Bir panseksüelin cinsel kimliğinin başkaları tarafından reddedilmesi ya da kendi kimliklerini kabul etmesinin engellenmesi, onları belirli bir dereceye kadar boğabildiğini söylüyor.

#2 “Panseksüalite” ve “biseksüellik” farklı şeylerdir
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

 Panseksüel insanlar cinsel olarak erkek veya kadın olarak tanımlanan bireylere ilgi duymanın yanısıra; bununla birlikte, interseks, eşcinsel, üçüncü cinsiyet, androjen, transseksüel veya diğer birçok cinsel ve toplumsal cinsiyet kimliklerini belirleyen kişilere de ilgi duyabilirler. İşte bu ayrım, panseksüalite ve biseksüellik arasındaki çizgiyi belirler. Farklı cinsiyetlerin ve cinselliklerin varlığının tanınması, panseksüel kimliğin önemli bir yönüdür. Panseksüel insanlar aslında biseksüeldir.

#3 Daha önce kendini “biseksüel” oalarak tanıtanlar da panseksüelliğe geçebilir
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

 Miley ve Janelle gibi, daha önce biseksüel olarak tanımlanan bazı insanlar daha sonra panseksüel olarak tanımlamaktadır. Biseksüellik terim olarak ikili bir toplumsal cinsiyet sistemine bağlı kaldığından dolayı eleştiriliyor. Kabaca biseksüeller hem kadınlardan hem erkeklerden etkilenmek demektir. Öte yandan, panseksüellik, trans kadın ya da erkeğin veya kadının toplumsal cinsiyet ikiliği dışında tanımlayan insanların “daha kapsayıcı” olarak görüldüğünü söylüyor.

#4 Yeni jenerasyonun tercihi
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şeyÖnceki nesil biseksüelliği tercih ederken, yeni nesil panseksüelliği daha çok tercih ediyor.

#5 Panseksüellik önüne gelenle birlikte olmak değildir
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şeyPanseksuallar tüm insanları çekici bulabilir, ancak bu, herkesle sevişecekleri anlamına gelmez. Panseksuallar çok seçici olabilirler.

#6 Panseksüeller de düzenli ilişki istiyor
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şeyPanseksüelliği tercih eden kişiler de hayatlarında düzenli ilişkiler istiyorlar. Heteroseksüel çiftler gibi hayatlarında uzun süren, kalıcı ilişkiler tercih ediyorlar.

#7 “Panseksüel” kavramı çok yeni bir kavram
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şeyBeş ya da altı yıl önce Amerikan Cinsel Eğitimciler, Müşavirler ve Terapistler Birliği’nin bir konferansında ilk olarak panseksüelliği öğrenilmeye başlandı. Her ne kadar, panseksüel insanlar kesinlikle bundan daha uzun süredir var olsalar da, halk bu terimi kabul etmeye ve cinsel kimliğin ne anlama geldiğini öğrenmeye başlıyor.

#8 Cinsel kimlik ve cinsiyet farklı şeylerdir
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şeyİnsanlar genellikle cinsiyet kimliğini ve cinsel kimliğini karıştırırlar ama aynı değildirler. Panseksüellik, birisinin dikkatini çektiği cinsel yönelimi ifade eden bir terimdir. Bireyin kendi cinsiyetini nasıl tanımladığını ifade eden cinsiyet kimliğinden tamamen farklıdır.

#9 Dünya nüfusunun yüzde biri panseksüelliği tercih ediyor
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Yeni doğan bir kavram olduğu için az olan oran, bu kavram yayıldıkça artacağa benziyor.

#10 Panseksüellik sadece seks demek değildir
Panseksüellik nedir? Panseksüellik hakkında bilmeniz gereken 10 şey

 Panseksüellik romantik bir ilişki kurmakla ilgilidir. Duygularla ilgilidir. Seksten çok birbirini anlayabilen eşi bulabilmeye çalışır.