Kadınların Güven İçerisinde Yaşadığı Ülkeler

269

Kadınların Güven İçerisinde Yaşadığı Ülkeler

Son dönemlerde toplumsal refah, huzur ve mutluluk adına olumlu adımlar atılan dünyamızda bazı ülkelerde ne yazık ki kadın erkek eşitliğinden söz edebilmek mümkün değil.

Gelişmiş coğrafyalarda iş yaşamı ve gündelik hayatın farklı bölümlerinde öncü olan kadınlar, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde görünür olabilmek mücadelesi vermekte. Kadın görünürlüğü için düzenlenmiş olan kampanyalar ve gösterilen çabalar gelecek dönem için umut verirken; kadınların güven ve eşitlik içinde yaşadığı ülkeler bu mücadeleler sürecinde bayrak taşıyıcı olarak kabul edilmekte.

Yeni Zelanda

İş dünyası kadın ve erkek ayrımcılığı örneklerinin en yoğun olarak gözlemlenmiş olduğu alanlardan bir tanesi.Gelişmemiş ya da gelişmiş ülke fark etmeksizin birçok işyerinde kadınlar eşit iş gücüne eşit ücret alamıyor,başarılı olmalarına rağmen terfi söz konusu olunca erkeklere pozitif ayrımcılık uygulanabiliyor.

The Economist’in yapmış olduğu araştırma da çalışma koşullarında cinsiyet ayrımcılığının Yeni Zelanda’da en az seviyede olduğu ve iş dünyasında kadınların erkekler ile eşit oranda yarışabilmiş olduğunu kanıtlamış oldu. Bu alanda en sonda Japonya ve Güney Kore bulunmkata. Her iki ülke de yöneti kademesinde en az kadın sayısına sahip ülkelerden birisi.

İsviçre

OECD katılımcı ülkeleri arasında yapılan Better Life Index ( Daha İyi Yaşam Endeksi ) sıralamasına göre İsviçre, topraklarında yaşayan kadınların yaşamlarından en fazla memnun olduğu ülke.

Ülkede yaşayan kadınların on üzerinden 7.8 puan ile memnuniyetlerini bildirmiş olduğu sıralamanın kriteleri arasında eğitim, iş olanakları, toplumsal temsiliyet ve sosyal imkanlar gibi kavramlar bulunmakta.

Gürcistan

Kadınların geç saatlerde tek başına yürüme konusunda en az endişeye sahip olduğu ülkelerin başında komşumuz olan Gürcistan bulunmakta. Ülkede bulunan cezai yaptırımların kadınların lehine düzenlenmiş olmasının ülkede kadınlara yönelik eylemleri sınırlandırmış olduğunu belirtmekte.

Laos ve Tacikistan’da dünya üzerinde kadınların kendilerini en fazla güvende hissetmiş olduğu ülkeler arasında kabul edilmekte.

Ruanda

Afrika coğrafyasının doğu bölümünde bulunan ve denize kıyısı olmayan ülke Ruanda, dünyada 190 ülke arasında kamu kuruluşlarında en fazla kadın çalışana sahip ülke unvanını elinde tutmakta.

1994 senesinde tüm dünyanın gözlerini açık bir şekilde izlediği soykırım felaketi ile karşılaşmış olan ülkede erkek nüfusunun büyük bir bölümü yaşamını yitirdi.Ülkede resmi kuruluşların birçoğunda kadın çalışan sayısının oranı yüzde altmışı geçmiş bir durumda. Ayrıca mecliste ise yüzde otuz kadın kotası uygulanmakta.

Kaynak: https://www.maksatbilgi.com/kadinlarin-guven-icerisinde-yasadigi-ulkeler