İrlandalı gazeteci Finian Cunningham: ‘IŞİD petrolünü Bilal Erdoğan’ın şirketi satıyor’ ‘IŞİD petrolünü Bilal Erdoğan’ın şirketi satıyor’

662

Gazeteci Finian Cunningham, IŞİD’in Irak’tan kaçırarak Türkiye’ye naklettiği petrollerin İskenderun Limanı’ndan Bilal Erdoğan’a ait BMZ şirketinin tankerlerine yüklenerek dış pazarlara satıldığını ileri sürdü.

Gazeteci Finian Cunningham, IŞİD’in Irak’tan kaçırarak Türkiye’ye naklettiği petrollerin İskenderun Limanı’ndan Bilal Erdoğan’a ait BMZ şirketinin tankerlerine yüklenerek dış pazarlara satıldığını ileri sürdü.

İngiliz ve İrlanda basınında uzun yıllar birçok gazetede görev yapan Finian Cunningham, bugün Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan, Türkiye’nin IŞİD’in petrol ticaretindeki rolüne ilişkin görüntüleri değerlendirdi.

Radyo Sputnik’in İngilizce servisine konuşan Cunningham, IŞİD’in petrol ticaretinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a ait BMZ Grup’un da rol oynadığını ileri sürdü. Cunningham, Deyrezzor üzerinden Batman’a gelen petrolün buradan İskenderun Limanı’na taşındığını ve BMZ gruba ait tankerler aracılığıyla dünya pazarlarına nakledildiğini söyledi.

BMZ’nin kısa bir süre önce 36 milyon dolara iki petrol tankeri aldığı yönünde Zaman gazetesinde çıkan haberi hatırlatan Cunningham, BMZ’nin son aylarda muazzam bir büyüme kaydettiğini vurguladı ve bunun IŞİD petrolleriyle bağlantılı olduğunu savundu.

Cunningham, The Verge’de yazdığı bir yazıda, Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren terörist örgütlerin petrol ticaretinden günlük ortalama 1 milyon dolar gelir elde ettiğini belirterek, “Kaçakçılık yolları … ruhsatlı gemi taşımacılığı şirketleri dünya piyasalarına yasadışı mallar taşıyan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la bütünleşmiş bulunuyor.

Rus istihbaratı, Vladimir Putin’in kısa süre önce Antalya’da yapılan G20 zirvesinde açıkladığı gibi bu kaçakçılık imparatorluğunu açığa çıkarttı. Konuya ilişkin daha fazla ayrıntının önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor” demişti.

Bugün Rusya Savunma Bakanı Anatoli Antonov, petrol kaçakçılığının görüntülerine ilişkin açıklamasında da Erdoğan ailesinin konunun içinde olduğunu ve bu konuda daha fazla ayrıntının önümüzdeki günlerde açıklanabileceğini ifade etmişti.

İrlandalı gazeteci Finian Cunningham, The Mirror, Independent, Irish Times gibi İngiltere ve İrlanda’nın ana akım gazetelerinde çalıştı. Cunningham, Haziran 2011’de Bahreyn’deki batı destekli rejimin yaptığı insan hakları ihlallerine ilişkin haberler nedeniyle ülkeden sınır dışı edildi. Cunningham halen Ortadoğu konusunda çeşitli televizyon kanalları ve radyolarda yorumculuk yapıyor.    Ehlibeyt (a.s) Haber Ajansı ABNA-