Evsiz Adam 24 Yaşındaki Kızın Yanına Geldi – Sorduğu Soru Karşısında Kız Ne Diyeceğini Bilemedi

1765

Bazen hiç ummadığınız bir anda hiç ummadığınız bir kişinin yardımını alırsınız. Bu vesileyle de kimseye ön yargıyla yaklaşmamayı öğrenirsiniz. Az sonra okuyacağınız hikaye de bu türden.

24 yaşındaki öğrenci Caroline Santana, Breziya’nın Sao Paulo şehrinde bir gece otobüsüne adım atmak üzereyken biletinin kaybolduğunu farketti. Yeni bir bilet alacak parası yoktu ve gecenin köründe evine yürüyerek gitmek zorunda kalacaktı.

Herhalde en son bekleyeceği şey sokaklarda yatıp kalkan bir adamın ona yardım edeceğiydi.

Caroline çantasına elini uzatırken yanına evsiz bir adam yaklaştı ve elindeki bütün parayı bozup bozamayacağını sordu.

Caroline Santana, Facebook’ta gönderisine göre adama, “Bir saniye lütfen. Sanırım otobüs biletimi kaybettim” demiş.

Aldığı cevap ise hızlı ve beklenmedik türdendi. Evsiz adam biletin ne kadar olduğunu kıza sordu. Bilet yaklaşık olarak 3.75 TL’ye denk geliyordu ve kıza biletini alabileceğini söyledi.

Başta Caroline adamın yardımını kabul etmedi. Ancak evsiz adam ısrar etti.

Adam, “Emin misin? Sana para verebilirim. Bu saatte yürümene gönlüm el vermez. Yardım edebilirim” dedi.

Tam o sırada Caroline çantasındaki bileti buldu. Adama kibar davranışından dolayı teşekkür etti ve paraya gerek kalmadığını söyleyerek otobüse doğru yürümeye koyuldu.

Biraz yürüdükten sonra Caroline fikrini değiştirdi ve geriye döndü. Adamın fotoğrafını çekmeye karar verdi. Facebook’ta paylaşarak ne kadar altın kalpli ve yardımsever bir insan olduğunu insanlara gösterecekti.

Caroline adama bir kez daha teşekkür etti. Oradan ayrılmadan önce adama 2 TL verdi.

Facebook’ta paylaştığı gönderisi 600.000 beğeni aldı ve 100.000 kez paylaşıldı.

Caroline gönderisinde şöyle dedi:

“Küçük bir iyilik yaptı, evet. Ancak çıkarılması gereken bir ders var. Cömert adam, yaşamak için başkalarından para yardımı almak zorundayken, elindeki bütün parayı kız gece tek başına yürümesin diye feda etmeye hazırdı. Muhtemelen dış görünüşü nedeniyle diğer insanlar onu yargılıyordur. Hatta hırsız veya suçlu olduğunu bile düşünüyorlardır. Ancak bunların hiçbiri doğru değil. Onun altın gibi kalbi var.”

Son olarak şunları ekledi:

“Bu hikaye insanlığın, yardımseverliğin ve sevginin hala var olduğunun kanıtı. İnsanları asla dış görünüşüne göre yargılamayın. Hatasız kul olmaz.”

Evsiz adamın jestinden hepimiz örnek almalıyız. Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.