EGER DOĞAYI SEVİYORSANIZ BU MESAJI LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN!

306

EGER DOGASEVER, YURUYUSSEVER YA DA LIKYA YOLUNA SEVDALIYSANIZ BU MESAJI LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN!
Birkac gündür Likya Yolunun Elmayani Cesmesi-Hisarcandir etabının asfaltlanması ile ilgili haberler ve karşı çıkış yorumları dolaşıyor. Bu tür sorunlarla hep karşılaşıyoruz ve kökten bir çözüm bulunamıyor. Çünkü Likya Yolu halen tescil edilmemiş bir turizm degeri. (Kaldı ki söz konusu toprak yol, Saricinar vericisine ve yaylalara çıkıyor. Bugüne kadar asfaltlanmamasi mucize)

Arkadaşlar Likya Yolunun temel olarak iki sorunu var. Ilki hala Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmemiş olmasıdır. Proje 1998 yılında Garanti Bankası ve Kate Clow tarafından hayata geçirilirken sadece Karayolları ve Kültür Bakanlığından izin alinmiş, bakanlık kagit üzerinde yolu tescil etmiştir. Ancak rota tüzel kişilik, hazine arası, mücavir alan, belediye, milli park, orman, özel mülkiyet vb alanlardan geçmektedir ve halen yasallasmış bir turizm değeri degildir maalesef.

7 yıl önce Kate Çlow, ben, kültür bakanlığından Ece hanım, Fethiye Orman Müdürü, Muğla Il Kültür müdürlüğü ve Koruma kurulundan oluşan bir ekiple Mugla sınırında kalan 79 km nin tescillenmesi çalışması yapıldı. Ne ki koruma kurulundaki görevli yaptığımız yürüyüşlü inceleme sonucu ‘patikanın 50 metre altında veya üstünde bir sarnıç, antik kalıntı, doğal bir değer olmadığı sürece tescil etmek söz konusu olamaz’ dedi ve tescil işlemi yapılamadı.

Gerek Kate gerek Kültür Rotalari Derneği defalarca konuyu bakanlığa götürdü. Ne ki sürekli bakan ve müsteşar değişmesi, bakanlıktaki kültür rotalari biriminin etkisizleştirilmesi nedeniyle bir sonuç alınamadı. Bu süreçte bakanlık ing bir kitapçık yayınladı ve Avrupa Kültür Rotalari Enstitüsü ile EPA sözleşmesini imzaladı.

Dünyanın hiç bir yerinde bir trekking rotasının güzergahı her yıl değişmez, haritası belli ve sabittir. Ancak Likya Yolu uzerinde her yil yeni orman yolu açılmakta, yollar asfaltlanmakta, guzergah uzerine sera veya bahçe yapilmakta, tarlalara çit çekilmektedir. (Daha 7 yil once Fethiye orman mud. Ovacik baslangic rotasına yangın yolu açma bahanesi ile patikayı yok etti. 4 yıl önce yangın yolunun niçin açıldığı belli oldu. Şimdi orda büyük bir otel yükseliyor!!!). Bu nedenle Kate her yıl yeni güzergahlar eklemekte, patikaları değiştirmekte ve haritayı update etmektedir.

Şimdi bu sorunu çözebilmek için ortak bir platform kurulmasını ( belki Kültür Rotalari Derneği öncülüğü ya da Antalya-Mugla valiliği onderligi) ve tescil için Avrupa Kültür Rotalari Enstitüsü, Bimer, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürlüğü vb yerlere başvurulmasini oneriyorum. ( iki kisi bir araya geldiginde mitoz bolunmenin basladigi, egolarin catistigi bir ortamda cok zor ama….)

Mecliste önerge verilip araştırma yaptirilmali. Ayrica kişisel ve kurumsal olarak tek tek ( Tursab, rehberler odası, il kültür müdürlükleri, yürüyüş kulüp ve dernekleri, fotoğraf kulüpleri vb vb) herkes dilekçelerle baş vurmalıdır. Likya Yolu bir turizm değeri olarak tescil edilmediği sürece hiç bir sonuç alınamaz.

Likya Yolunun ikinci sorunu ise toplum olarak hala rotaya sahip cikmamamizdir. Bugün hala Kate ‘ bu yol benim’ demektedir. Aslında Türk toplumunun olan bu değeri neden sahiplenmektedir? Çünkü halen rotanın bakımı, işaretlerin yenilenmesi (benim gibi bir kaç gönüllü disinda) Kate’in organize ettiği ve çoğunlukla yurt dışından gelen gönüllü yürüyüşçüler tarafından yapılmaktadır.

Defalarca her mecrada dile getirmeme, özel konuşmalarda söylememe karşın bu rotadan yararlanan turizm paydaşları (Fethiye-Antalya arasında rota üzerinde Likya Yolundan nemanalan her türlü isletme), STK’lar ( yürüyüş kulüp ve dernekleri, fotoğraf kulüpleri) ve bireysel yürüyüşçüler Likya Yolunun bakımı için (mustesnalar haric: örneğin Farder Faralya Derneği ve gönüllüler) hiç bir sorumluluk almamaktadır.

Rotanın bakımı her bölgedeki, örneğin Kaş çevresi Kas Turizm Derneği, Fethiye FETAV gibi örgütlenmeler tarafından yapılmalıdır. Bölgede yürüyüş düzenleyen dernek ve kulüpler sosyal sorumluluk çerçevesinde bazı yürüyüş etkinliklerini, parkur parkur patikaların bakımına, çöp toplamalarına ve işaretlerin yenilenmesine ayirmalilar. Emek harcamadan, dışardan konuşarak Likya Yolunu kurtaramayız.

Eğer rota tescillenmezse ve bölgede yaşayanlar tarafından sahiplenilmezse; Kate Clow ve gönüllü bir kaç kişi bu dünyadan göçüp gittiğinde Likya Yolunun bütünselliği bozulacak ve sadece bazı bölgelerdeki parkurlar islerliligini sürdürecektir. Konuyla ilintili olan ve bölgede yasayan herkese sesleniyorum. Lütfen Likya Yolunun surdurebilirligini el birliğiyle sağlayalım.

Iletişim kurmak isterseniz www.ersindemirel.blogspot adresinden ger türlü iletişim bilgisi mevcuttur