Dünyanın Dört Bir Yanında Kız Öğrencilerin Okula Gidebilmek İçin Çektikleri Zorlukları Gösteren 20 Fotoğraf

564

Her çocuk cinsiyet gözetmeksizin eşit eğitim haklarına sahiptir. Ancak malesef günümüzde kız çocukları ve genç kızların en az yarısı hakettikleri eğitime kavuşamıyor.

Bugün tüm dünya genelinde, 65 milyonun üzerinde okul çağındaki kız çocuğu ve genç kız “çeşitli sebeplerle” hiçbir şekilde eğitim görmüyor. Dünya genelinde yaşayan 774 milyon hiç eğitim almamış insanın üçte ikisi ise kadın… Tüm dünya genelinde, ilk okullarda erkek öğrencilere oranla 33 milyon daha az kız öğrenci bulunuyor.

Yapılan birçok araştırma, 1 yıl daha fazla eğitim almış bir genç kızın bile gelecekte yaşıtlarından yüzde yirmi daha fazla maaş alma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyuyor. İnsani hakların ötesinde sadece yaşam idamesi ve gelir açısından bakıldığında bile, kız çocuklarının okuması kalkınan bir toplum oldukça büyük öneme sahip.

Bu yazımızda Filoji.com olarak dünyanın dört bir yanında okula giden veya gitmek için çabalayan kız öğrencilerin fotoğraflarını bir araya getirdik. Bu bilgiler ışığında, farkındalığın artması adına paylaşmanız dileğiyle…

1. Rusya

2. Hindistan

3. Japonya

4. Yemen

5. Suriye

6. Filipinler

7. Gambiya

8. Irak

9. Güney Afrika

10. Afganistan

11. Filistin

12. Rusya

13. Almanya

14. Kenya

15. İran

16. İngiltere

17. Fas

18. Güney Kore

19. Filistin

20. Bangladeş

21. Nepal

22. Küba

23. Çin

24. Bangladeş

25. Endonezya

26. Pakistan

27. Afganistan

28. Irak

filoji.com