Diyanet’in yaz eğitimi programında bunlar var: Kedi köpek beslemek haram, televizyon izlemek günah

548

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaz programı açıklandı.
Programda “İbadet Alanının Kazanımları” başlığı altında, kedi köpek beslemenin haram, televizyon izlemenin günah, kadın ve erkeğin el ele tutuşmasının ise “mekruh” olduğu anlatılacak.

Yönetmelik değişikliğiyle yaş sınırını kaldırarak 4 yaşındaki çocukların da yatılı yaz Kuran kurslarına katılmasını sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaz programı açıklandı. Yönetmeliğe göre kurslara katılmak için 18 yaş altındaki çocuklar için ailelerden izin alma şartı dışında herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

‘ÇOCUKLARIN TATİL SONRASINDA CEMAATLE NAMAZ KILMALARI İÇİN…’

BirGün‘den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Diyanet İşleri Bakanlığı’nın açıkladığı yaz Kuran kursu programında “Çocukların yaz tatilinde nitelikli zaman geçirmelerinin amaçlandığı” kaydedilerek, “”milli ve manevi değerler konusunda farkındalık kazandırmak” ve özgüven sahibi çocuklar yetiştirmenin amaçlandığı belirtildi.

Programa göre kurslar, “katılan çocukların tatil sonrasında cemaatle namaz kılmaları için de teşvik edici olması açısından önemli.”

‘KEDİ KÖPEK BESLEMEK HARAM, TELEVİZYON GÜNAH’

Öte yandan, Diyanet tarafından hazırlanan Yatılı Kuran Kursları Programı’nda, Şafiilik mezhebinin anlatılmasına özel önem verilmesi dikkat çekti.

Kurslarda, “İbadet Alanının Kazanımları” başlığı altında, kedi köpek beslemeyi haram, televizyon izlemeyi günah, kadın ve erkeğin el ele tutuşmasını ise “mekruh” ilan eden Şafii mezhebinin ibadet alanındaki farklı uygulamaları çocuklara anlatılacak.

Şafiiliğe özgü ibadet uygulamalarının anlatıldığı programda, diğer mezheplerin yer almaması dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in geçmişteki “Bizim iki kırmızı çizgimiz var.

Birinci Aleviliğin İslam’ın dışında bir yol olarak tarif edilmesi, ikinci de cemevlerinin başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi” açıklamasına karşın, çocuklara Kuran’ı öğretmek ve İslam’ı anlatmak gerekçesiyle açılan kurslarda mezhepler arasında ayrımcılık yapılması dikkat çekti.

haber.sol.org