Çocukları Çalıyorlar .!Samsun’da, öğretmenler MEB’in izniyle okulları dolaşıp çocukları imam hatibe ikna etmeye çalışıyorlar

412

Samsun’da MEB, imam hatip reklamı için öğretmen görevlendirmiş
Samsun’da, öğretmenler MEB’in izniyle okulları dolaşıp çocukları imam hatibe ikna etmeye çalışıyorlar

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde bulunan Osmangazi İmam Hatip Ortaokulu’ndan iki öğretmenin, ilçedeki ilkokullara giderek dördüncü sınıf öğrencisi 9-10 yaşındaki çocukların İmam Hatip Ortaokulu’nu tercih etmelerini sağlamak için ikna toplantıları yaptıkları ortaya çıktı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldıkları izinle ilkokullara giden Osmangazi İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerinin, salonlarda toplanan öğrencileri, “Okulumuz özel okullarla yarışıyor.

Spor salonu, bilişim ve güzel sanatlar dâhil her türlü imkâna sahibiz” ifadeleriyle ikna etmeye çalıştığı öğrenildi. İmam hatip reklamı yapan öğretmenlerin öğrencilere dağıttıkları broşürde “Sadece akademik değil, manevi yönden de başarılı bir öğrenci için binanın temelini sağlam atalım” ifadeleri yer alıyor.

“Renkli kâğıtlarla kandırmaya çalışıyorlar”

Çocuğu, İlkadım İlçesi’nde bir ilkokulda okuyan veli, şahit olduklarını BirGün’e anlattı. İmam Hatip Ortaokulu’nu tanıtan öğretmenlerin kendi okullarına da geldiğini ifade eden veli, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin alınması nedeniyle öğretmenlerin de mecburen dersleri iptal ederek çocukları toplantıya gönderdiğini söyledi.

Tanıtıma gelenlerin birinin başının kapalı, diğerinin ise açık olduğunu belirten veli, “Renkli kuşe kâğıda baskılı broşürler dağıtarak çocukları kandırmaya çalışıyorlar. Çocuklar da yaşları itibarıyla heyecanlanıyorlar tabii.”

Okullarına gelen öğretmenlerin, çocuklara Din dersi ve “Hz. Muhammed’in Hayatı”nı anlattıklarını da belirten veli, “Masum olduklarını düşünmüyorum” diyerek duyduğu endişeyi anlattı.

Tanıtım için gelen öğretmenlerin çocukların, “Başımızı örtmesek olur mu?” sorusu üzerine, “Mecburi değil. İsteyen başı kapalı, isteyen açık gelir. Karışmıyoruz” yanıtıyla ilgiyi arttırmaya çalıştığını da söyledi.

İmam hatip tanıtımı yapan öğretmenlerin köylerde daha yoğun çalıştığı, özellikle başarılı çocukları imam hatibe çekmeye çalıştıkları da öğrenildi.

Sendika.Org