Bir kaç satırla din ve insan

585

Dünyadaki insanların benim tahminime göre %80 den fazlası inanıyor. Demek ki daha çok zaman inanmaya devam edecekler. Zaten insan bir çok konuda adeta inanmaya kodlanmış gibidir.

Ancak en doğru inanç bir insan muhakeme yeteneğini elde edinceye kadar tahminen 15 yaşına kadar ailesinin, sülalesinin hatta ülkesinin bütün dinlerinden öğretilerinden uzak kalıp bu yaştan sonra inanacağı dinin kuruluşunu,

öncesini, sonrası aktüel durumunu hiç bir şeyin etkisi altında kalmadan tarafsız, özgürce araştırmalı incelemeli, öğrenmeli, anlamalı mukayese etmeli, sorgulayarak aklına ve mantığına uygun bulduktan sonra inanmalı ve gerekliliklerini yerine getirmelidir.

Şayet bunları yapmadan araştırmadan öğrenmeden köyünün, mahallesinin, okulunun ailesinin sülalesinin dini olduğu için inanıyorsa o dininde inancının da insan oluşunun da hiç bir anlamı olmaz.

insan bilerek inanmalı inanarak bilmesi onu doğruya götürmez. işte o zaman inandığı dinini güzelleştirip evrenselleştirerek kendisiyle paralel yüceltip geliştirebilir. Aksi takdirde inandığı din ile beraber kötülükler ve kötü yaşamı devam eder.Dinin kutsallığı adına uyuşmuş sorgulamayan beyinle tüm iğrençliklere ve kötülüklere bağışıklık kazanır yadsımaz hatta faili olur.

insan