Bill Gates: On milyonlarca insan ölebilir

625

20 yıldır küresel bir sağlık kampanyasına kendini adayan Bill Gates’ten uyarı: Biyolojik terör tehdidini hafife almayın, on milyonlarca insan ölebilir.

Microsoft’un kurucusu, sağlık alanında faaliyet gösteren Bill and Melinda Gates Vakfı’nın Başkanı Bill Gates, önümüzdeki yıllarda biyolojik terör nedeniyle on milyonlarca kişinin hayatını kaybedebileceği konusunda uyarıda bulundu. Gates, genetik mühendisliğinin gelecekte terör silahı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Gates, “Bir sonraki salgın, niyeti terörizm olan bir kişinin bilgisayar ekranından, genetik mühendisliğini kızamık virüsünün veya son derece bulaşıcı ve ölümcül bir grip virüsünün sentetik versiyonu olarak ortaya çıkabilir” dedi.

“Sağlık güvenliğiyle uluslararası güvenlik arasındaki bağı kendimizi riske atarak gözardı ediyoruz”diyen Gates, biyolojik terörün on milyarlarca insanın hayatına mal olabileceğini söyledi.

Gates,“Doğal yollardan ya da bir teröristin eliyle olsun, hızlı hareket eden bir patojen bir yıldan kısa sürede 30 milyondan fazla insanın ölümüne yol açabilir. Ve önümüzdeki 10-15 yılda dünyanın böyle bir salgınla karşı karşıya kalabilme ihtimali yüksek” dedi. (Dış Haberler)