Bilal’e anlatır gibi: Milliyetçi ulusalcı olmak kötü müdür.?

572

Fantastik bir düşünceyle yaklaşırsak evet kötüdür.
Dünya tek devlet olmalı her bireyin özgün etkinliği olacağı kozmik bir sistem olmalı
O zaman kim ne yapsın milliyetçiliği. Evrensel olmak evrensel düşünmek güzeldir.
Ama evrensel yaşamıyorsan evrensel anlamda faaliyet gösteremiyorsan bu düşünce fantaziden öteye gitmez.

Mecburen ayakların yere basacak, içinde bulunduğun durumu beğenmesende şartlarına göre durumunu kabullenerek o bağlamda davranış tarzı sergilemelidir insan. Yoksa  savrulur yok olur gider. insanlar yaşamını nerede ve kimlerle paylaştıysa orası onun için önemlidir. Elbette aşağı mahalle ile yukarı mahalle maç yaparken kendi yaşadığı mahalleden yana olacaktır bu insanın doğallığında vardır.

Ama bu sizin mahallenizin takımının hakketmediği bir penaltıyı kullanıp öne geçmesine veya kendi oyuncularınızın karşı takımın oyuncularına haksızlık yapmasına göz yummanızı gerektirmez. Bu insanın taraftar olması objektif ve dürüst olmasına engel değildir. Elbette ki rakip takımın size karşı haksız bir penaltı kazanmasına, veya karşı takımın oyuncularının saldırgan davranışlarına karşı çıkıp takımınızı savunacaksınız.

işte olayın püf noktası tam da burdadır. 

Bunu mecazı olarak gerçekleştirdiğiniz zaman ulusalcı milliyetci olursunuz daha da ileriye giderler size faşist ve ırkçı bile diyebilirler. Karşı takımda sizin gibi davranmazsa sizin evrenselciliğiniz size karşı kullanılacaktır ve siz kendinize zarar vermiş olacaksınız.

Bu anlamda ulusalcılığa ve milliyetciliğe karşı çıkmak “ben annemi, babamı, kardeşlerimi ,evimi , birlikte bir şeyler paylaştığım tüm arkadaşlarımı,bütün bu insanları gömdüğüm toprakları, herkesten ve heryerden daha çok seviyorum” diyen bir çocuğa sen ırkçı bir faşistsin demekle aynı şeydir.

Türkiye’yi kendine özel sosyal ve politik tarihinin farklılığı yüzünden dünya genellemesine sokamazsınız. Tüm dünya’da Asker baskıcı ve faşist olmakla eş anlamlıdır. Evrensel bir bakış açısıyla bu böyledir. Ama bizim ülkemizi emperyalistler tarafından parçalanıp yok edilmesini engelleyen monarşinin,teokrasinin kör karanlığından kurtarıp zamanın Avrupa normlarından daha demokratik devrimleri gerçekleştirip bu ülkeyi kuran askerdir.

islamı tanımış ülkelerin içinde bunu gerçekleştirebilmiş başka bir ülke yoktur. Bu tarihten sonra olabileceğini de zannetmem. Yönetimde askerin etkinliği azaldığı zaman menderes dönemini hatırlayanlar ve bilenler birazcık tarihimizin farkında olmalıdır. Ülke sivil yönetimler tarafından hızla geriye çekilmek istenmiştir. iktidarlar ülke çıkarı değil siyasi çıkarları için geride kalan feodal ve dini değerleri kullanmaya başlamışlardır.

1960 ihtilali boşuna yapılmamıştır.

Bu nasıl bir faşist askeri darbedir ki hiç bir sivil yönetimlerin getiremediği hatta gerilettiği anayasayı bozmuş, daha demokratik, insan haklarını, emek haklarını, ön plana çıkaran sendikal hakları isçinin yararına düzenleyen yeni bir özgürlükçü anayasa getirmiştir.
Aradan 55 yıl geçmesine rağmen biz bu anayasayı ilerletememiş çok gerisine düşmüşüz.

Diğer taraftan bu ülkede asker faşizm baskı işkence uygulamadı mı diyen olursa elbette uygulamıştır. 27 mayıs’la 12 eylül aynı şey değildir.ve malesef birinin getirdiğini diğeri götürmüştür. Türkiye’nin dünya genellemesinden diğer bir farklılığı da kültürel yapısıyla birlikte toplumsal ve tarihsel yapısıdır. Bu kendi başına çok uzun anlatılabilecek bir konu olduğu için başka bir yazıda ele almak istiyorum. Türk’ ün Asker özelliği

Şimdiki dünya konjüktüründe yaşadığı yere sahip çıkamayanın yaşamaya hakkı olmadığı gibi köle kalmaya mecburdur. Sonuçta ideal fantastik felsefe kitabı yazmıyorsunuz bu derece acımasız bizi bizden iyi tanıyan kültürümüzü inancımızı ve en çok da ideolojimizi çok iyi bilip aynısını örgütüne kadar kopyalayıp kendi çıkarlarının ince detayları için kullanabilen global yamyamların olduğu bir dünyada onurluca hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

Emperyalizm evrensel anlamda sol düşünen bir devrimciyi kendi ülkesinde kendi stratejik manevraları için istediği şekilde kullanabilir. Dünyanın bütün devrimcileri her zaman amatördür devrimcilik zaten amatörlüktür. Ancak Emperyalistlerin kendi amaçları için yetiştirdikleri profesyonel devrimci ajanlarını unutmamak gerekir.

Diğer bir taraftan sen ulusalcılık ve milliyetçiliği üzerinden atarsan bunun iyi olumlu bir sonuç getirebilmesi için Bütün dünyanın bunu aynı anda yapması gerekir aksi halde senin bu davranışın başka ulusalcı ve milliyetçi oluşumlar tarafından suistimal edilecektir.  Ulusalcılığın iyiliğini ve kötülüğünü tartışmadan önce gerekliliğini ve gereksizliğini tartışmak gerekir.

Elbette evrensel düşünmek evrenselci olmak daha iyi daha güzel ve bir emeldir kim istemez içi etli tereyağlı gülaç çorbası varken bu yap yavan un çorbasıyla idare etmeyi ama ne yapalım elde yok avuçta yok. :)  insan