ECÜŞLERİN BÜCÜŞLERİN CİNLERİN PERİLERİN ve CÜCELERİN KENTİ İRANDA BULUNDU.

2302

Hepimiz yada bir çoğumuz 17.yüzyılın ünlü yazarı Jonattan Swift’in klasikleşen Güliverin maceraları adlı eserlerini çocukluğumuzda okumuşuzdur. Fransız By Press TV den öğrendiğimiz haber tam Güliverlik.

İran’da Horasan eyaletinin güneyinde geçtiğimiz günlerde cücelerin yaşadığı ismi Makhunik olan 5 bin yıllık antik bir şehir bulunuyor.
Bu antik kentte kentıin adı Makhunik.
Antik cüceler kenti deniyor,

1946’ya kadar herhangi bir uygarlığın yaşamadığı düşünülen Lut Çölü’nün merkezine 60 kilometre uzaklıktaki bir bölgede Tahran Üniversitesi Coğrafya Fakültesi tarafından keşfedildi.

Antik kentteki yapıların kalıntıları Jonathan Swift’in dünyaca ünlü romanı “Güliver’in Gezileri” kitabında yer alan ve cüceler ülkesi olarak geçen Liliput Şehri’ni veya J.R.R. Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” kitabı ile filmindeki Hobbitlerin köyünü andırıyor.

En eski metal bayrak Arkeologların yaptığı açıklamalara göre, Makhunik antik kentinin Sümer mitolojisinde geçen iki mistik krallıktan biri olan Uruk krallığının Aratta medeniyetine ait bir şehri olduğu ve cüce insanların burada M.Ö. 6000 yılından beri yaşadığı düşünülüyor.
Yani mumyalar 5000 yıllık ise en az 3000 yıl yaşamış oldukları kesinlik kazanmış durumda.
Şehirde keşfedilen küçük boyutlu yapılar da bunu kanıtlıyor.

Makhunik şehrinde bulunan yapılar arasında atölyeler, konut bölgeleri ve mezarlıklar da var. 800’den fazla antik mezar da kazı aşamaları sırasında ortaya çıkarıldı. Bu yapıların hepsi ve diğer araç gereçler yalnızca küçük insanların içerisine sığabileceği şekilde tasarlanmış. Bölgede yapılan çalışmalarda kuyumcular, esnaflar ve çiftçilerin yaşadığı bazı alt bölgeler de keşfedilmiş.

Mumya üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, cücenin öldüğünde 16-17 yaşlarında olduğu tespit edilmiş.
Şimdi benim aklıma türlü türlü hikayeler sorular geliyor.
Bu cüceler binlerce yıl yaşadı da sonra neden yok oldular nesilleri neden bitti.?
Diğer insanlar arafından  yani bizlerce soy kırıma uğramış olabilirler mi?

Daha bundan 50 yüz yıl öncesinde bile körlere kamburlara sakat doğanlara lanetli diye hor bakılıp horlanan cehaletten dolayı kötülükleri ve hurafeleri kutsamanın  yaygın olduğu bu toplumda ve bu bölgede bence akibetlerini tahmin etmek hiç de zor değil.

 

Belkide sağ kalanlar yaşamlarını insanların en az yaşadığı ıssız bölgelerde yüzlerce yıldır sürdürdüler. insanlara görünmeden gündüzleri saklanıp geceleri ortaya çıktılar. Arada bunları gördüğünü iddia eden kişilere kimse inanmadı. Fakat hikayeleri masalları efsaneleri hep anlatıldı ve hala devam eder.

Kutsal kitaplarda yazılan ecüş bücüşlerin cinlerin perilerin kaynağı belki de bu bu cüce insanlarımızdır. Çünkü bu tür söylentiler dünyada sadece bu ortadoğu bölgesi kaynaklıdır.
Kim bilir belki hala yaşayanları vardır. insanlar tarafından her görüldüklerinde cin gördüğünü zannedenlerde.. :)

insan