Atatürk ün tarım konusundaki , çok da bilinmeyen akıllı projeleri…

211

Atatürk ün tarım konusundaki , çok da bilinmeyen akıllı projeleri…

Gelmiş geçmiş bütün otoritelerin de belirttiği gibi Mustafa Kemal Atatürk bir dahi! O, aklı çalıştırmanın gerektiğine inanmış ve bilimsel gerçekliğin peşine düşmüş biri… Ancak nedense özellikle son yıllarda buna pek değinilmiyor.

Örneğin onun, bir tek sözcüğün kökenini bulduğundaki heyecanına hangi ders kitabında rastladık şimdiye kadar? Hangi ders kitabında Atatürk’ün sosyal fabrika projelerini, içinde hayvan mezarlığı bile olan ideal Cumhuriyet Köyü projelerini, modern şehir projelerini, kurduğu okuma merkezlerini, spor tesislerini, örnek çiftlik projelerini, hatta tohum ıslah merkezlerini okuduk?

Ya da kim söz etti şimdiye kadar bunlardan? Varsa yoksa siyasi çekişmelerin içine sokulan bir Atatürk var ekranlarda, kitaplarda, gazete köşelerinde… Oysaki Sinan Meydan’ın Akl-ı Kemal’ini okudukça şimdiye kadar anlatılandan bambaşka bir Atatürk’le karşılaşıyor insan. Bütün ömrünü yurduna ve milletine adamış devrimci bir Atatürk ile…

İÇİNDE SİNEMA, HASTANE, HATTA MÜZİK GRUBU OLAN BİR FABRİKA

Akl-ı Kemal öylesine dolu bir kitap serisi ki, Atatürk ve cumhuriyet ile ilgili hiç bilmediğimiz ayrıntıları bu kitaplarda bulmak mümkün! Atatürk’ün dehası ve halkına verdiği değeri örnekleyen yüzlerce konuya ve olaya yer vermiş Sinan Meydan. Örneğin Atatürk’ün sosyal fabrika modeli…

1937’de Aydın’ın Nazilli ilçesine bir basma fabrikası kuruyor. Bu basma fabrikasının içinde sinemadan hastaneye, müzik grubundan spor takımlarına kadar her şey var. Yani işçiler için bir kent inşa ediliyor. Üstelik bu modeli Venezuela alıp kendisi için uyguluyor, ama Türkiye bu modelden Atatürk’ün ölümünden sonra vazgeçiyor.

İÇİNDE HAYVAN MEZARLIĞI BİLE OLAN BİR KÖY

Millet mektepleri, halk dershaneleri, öğretmen okulları, toprak reformu, kadın hakları, çocuk hakları, devletçilik politikaları, tarım projeleri, bireyi öne çıkaran uygulamaları ne kadar biliyoruz, sorguluyoruz? Oysaki bir konu hakkında yorum yapabilmemiz için etraflıca araştırıp, öğrenmemiz gerekir.

İşte Akl-ı Kemal bize bu fırsatı veriyor. Akl-ı Kemal serisinde öylesine şaşırtıcı bilgiler yer alıyor ki, ilk kez duymak insanı mahcup ediyor. Örneğin, Atatürk sağlıklı bir ülke için tohum ıslah merkezleri kurdurmuş, içinde ‘hayvan mezarlığı’ bile olan modern köyler tasarlamış ve hayata geçirmiş, hatta uzay ve havacılık projesi geliştiriyor. Bize bunlar neden öğretilmiyor?

Şimdi bırakın Atatürk ün inancını sorgulamayı da , gücünüzün asla yetmeyeceği bu DEV den , bir şeyler öğrenmeye çalışın.Tabi kin ve nefretten arınabildiğiniz ölçüde…

Kaynak : Sinan Meydan ın Akl-ı Kemal isimli seri kitabı.