Yeterli Sürede Uyumazsanız, Vücudunuzda Gerçekleşek 6 Korkunç Şey

685

Bir UC Berkeley nörobilimci, uyku eksikliğinin zihin ve bedeni etkilediği şaşırtıcı dramatik yollardan bazılarını açıklar.

Hepimiz iyi bir gece uykusu almamız gerektiğini biliyoruz. Ve birçoğumuz – uykudan uykuya zaman ve yetenek sahibi olan şanslı uyuyanların yanı sıra – yeterince almayın. Sekiz saat? Hahaha, kronik insomniyak, küçük çocukların ebeveyni, sabah altıda çalışacak kişi olduğunu söylüyor. Ve böylece bu da ani uyuma gider: hemen kahve sokun, sisli sabaha kadar bekletin, karartılmış gözler ve gelişmiş sinirlilikten mustarip olun.

Ancak, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde “Neden Biz Uyuyor” ve “Neden Biz Uyu” profesörü Matthew Walker’a göre, zararlı etki gün içinde ürkek ve huysuz hissetmenin ötesine geçiyor. Aşağıdaki videoda, uykunun ya da yokluğunun sağlığınız üzerinde ne kadar ciddi bir etkisi olabileceğini açıklıyor – burada videoda daha fazla açıklama bulunan altı ana paket var.

1 . Uyku eksikliği beyninizin yeni anılar kazanmasını engeller.

2. Çok az uyku Alzheimer hastalığı ile ilişkili olan beta amiloid olarak adlandırılan beyinde toksik bir proteinin gelişiminde bir artışa yol açar.

3. Bir gece sadece beş ya da altı saat uyumak, üreme sistemini erkeklerde etkiler ve on yaşından büyük bir kişinin testosteron seviyesine yol açar.

4. Uyku yoksunluğu, bağışıklık sistemi üzerinde bir etkiye sahiptir ve çok sayıda kanser türü geliştirme riskinizi tahmin eder.

5 . Uyku eksikliği kardiyovasküler sisteme zarar verir.

6. 19 veya 20 saat boyunca uyanık kaldıktan sonra zihinsel kapasite o kadar zayıflatılır ki, sürüş sırasında yasal olarak sarhoş olmuş biri kadar eksik olursunuz.

Sanırım her şey anlamlıdır; vücut bir sebepten dolayı uyumak istiyor. Ama herşeyi heceleyerek, gerçekten bu noktaya kadar eve dönüyoruz.

Uykudan mahrum kaldığınızda vücudunuza ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ingilizce bilenler lütfen aşağıdaki videoyu izleyin.

Kaynak: https://mysticalraven.com/health/11077/6-awful-things-that-happen-to-your-body-when-you-dont-get-enough-sleep