Türkiye’deki Coca Cola içeceklerinde iki kat daha fazla zararlı şeker var

536

Ünlü aşçı Jamie Oliver tarafında da desteklenen şeker vergisi bugün (6 Nisan) İngiltere’de uygulanmaya başlıyor. Meşrubatların içerdiği şeker miktarına göre içecek üreticilerinden vergi alınmasını içeren yasa, 100 mililitre meşrubatın içerdiği şekerin 5 gramı aşması halinde, litre başına 18 peni vergi alınmasını öngörüyor.

Yasayı savunanlar, insanların günlük şeker ihtiyacı olan 5 küp (25 gram) şekerden 8 kat daha fazlasını yani, 40 küp şekeri, bir öğünlük fast food ve hazır gıda türevlerinden kolayca ve ucuz bir şekilde elde edebileceğini belirtiyor.

Şeker vergisi ile beraber şirketler şekeri azaltıyor

Şekere vergi konulması ise hiç duyulmamış bir uygulama değil, özellikle yüksek obezite oranları ile mücadele den Meksika Ocak 2014’de şekerli ürünlere %10’luk bir vergi koymuş bu uygulama şekerli meşrubatlarda %6 oranında bir düşüş sağlamıştı. Benzer uygulamalar, Portekiz, Fransa, Belçika, Macaristan, Norveç, Finlandiya ve Estonya’da uygulanmakta.

İngiliz hükümeti ise şeker vergisi kararını 2016 yılının Mart ayında almış, ancak üreticilere gereken değişikliğin yapılması için iki yıl süre tanımıştı.

Bununla beraber Almanya’da gıdaların sağlığı alanında faaliyet gösteren tüketiciyi koruma derneği Foodwatch, yasa yürürlüğe girmeden önce İngiltere’deki bir çok içecek üreticisinin vergiden kaçınmak için ürünlerindeki şeker miktarını azalttığını açıkladı.

Örnek olarak  Coca-Cola şirketi, İngiltere’de üretilen iki ürününde kullanılan şeker miktarını azalttı. Sprite’ın 100 mililitresindeki şeker miktarı, 6,9 gramdan 4,6 grama, Fanta’nın 100 mililitresindeki şeker miktarının ise 6,6 gramdan 3,3 grama indirildiği belirtildi.  yeşilist.com