Tıp tarihinin korkunç gerçekleri!

839

Tarihteki güzel günlere yönelik düşüncelerimiz, işin içine tıp girdiğinde birdenbire değişiveriyor. Modern zamanlar öncesindeki tedavi yöntemleri çoğunlukla can acıtıyordu. Hastalıklar oldukça korkunçtu ama tedavi yöntemleri daha da beterdi. Bu korkunç yöntemler şu sıralar Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergileniyor!

Yaklaşık 2500 parçadan oluşan sergi tıp tarihinin karanlık günlerinin bir kanıtı niteliğinde. Eski günlerden bugünlere uzanan ameliyat aletleri, belgeler, tıp kitapları gibi ekipmanlardan oluşan sergi tıbbın deneme yanılma yoluyla nerelere geldiğini gözler önüne seriyor. İşte o dönemin alet ve yöntemlerinden bazıları…

Eter ile yapılan ilk cerrahi operasyon 1855-1860 tarihleri arası kullanıldı.

1937 tarihli bu fotoğraf aslında büyük bir trajediyi göstermekte.. Poliomyelit- yani çocuk felci – o yıllara kadar bir çok çocugun ölmesine, kurtulabilenlerin ise ciddi düzeylerde sakatlıklara mahkum olmasına sebebiyet veren bir hastalıktı . Bu hastalıktan en fazla mustarip olan ülkelerden biri de Amerika Bİrleşik Devletleridir.

1955 de Dr.Salk aşıyı bulana kadar ise fotograftaki tedavi yöntemi uygulanmaktaydı. Çocuk felcine neden olan virüs bazı şansız hastalarda beyin sapına yerleşerek buradaki solunum merkezini felç ediyor ve hastayı nefes alamaz hale getiriyordu.

Buna engel olmak için yapılan bu ekmek fırını benzeri alet mekanik bir akciğer olup, çocukların nefes alıp vermesine yardımcı olmaya çalışsa da bu makinede aylarca yaşayan çocukların hemen hepsi hayatını kaybetmiştir.

Diş Çekme Pensesi: Eğer modern dişçiliğin çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorsanız, bir de nereden buralara geldiğimize bakın. Ortada gözüken vida dişe geçirilip, diş çekme olayının daha kolay olması sağlanıyordu. Tabi ki bunlar anestezinin icadından önce olduğunu unutmayın.

Amerikanın ünlü ortopedistlerinden Lewis Sayre’in bir tedavi yöntemi.. Skolyozu (omuganın S harfine benzer şekilde olması) olan hastayı tedavi ediyor. Artık bu yöntemler kullanılmıyor, ameliyatla düzeltiliyor.

Solaryumu, Chicago, 1925: Raşitizm genellikle D vitamini eksikliğine bağlı olan kemiklerde zayıflığa ve şekil bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır. Günümüzde D vitamini takviyesiyle tedavisi yapılmaktadır. Fakat geçmiş zamanda, tedavi sadece bir solaryum aletiyle yapılmaktaydı. Bu deney için iltica edenlerin çocuklarını veya yetim kalan çocuklar bu deneylerde kullanılıyordu.

1890-1900 yılları arası çekildiği sanılan bu fotoğrafta bacağını kaybeden bir kadına takılan tahta protezi görüyoruz..

Cerrah Testeresi: Baş ağrısına çare bulmak isteyen doktorlar cerrah testeresi denilen aletle hastanın kafa tasına delik açma yöntemini kullanıyorlardı. Allah’tan şu an bizim Paracetamol’umuz var.


Plastik Cerrahi: Belki inanması zor olabilir ama basit plastik cerrahi çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu yüzden günümüze kadar son derece basitti. Bu ürpertici maskeler yüzdeki yaralanmaları gizlemesi için kullanılıyordu.

Kan transfüzyonu şişesi, İngiltere 1978

Tekerlekli Sandalye: 1878’de, Dr Clark’ın belkemiği makinesi belinde rahatsızlığı olan hastaların birkaç saniye, birkaç saat yada birkaç gün yürüyebilmesine yardımcı olabilmesi için piyasaya sürüldü. Aslında bu ürkütücü aletin etrafındaki çerçeve çok ağırdı ve hasta olan insanı boş verin, sağlam bir insan bile güçlükle santimetreleri gidebiliyordu.

Elektrikli cihaz ile Nörolojik muayene, 1884

Protezler: Protezlerin kullanımı Antik Mısır’a kadar gitmektedir. Modern zamanlara kadar bu Steampunk dünyadan çıkmış gibi gözüken rahatsız edici, pratik olmayan ve sahiplerini utandıran protezler kullanılmıştır.


Amerikan İç Savaşında Kullanılan İlk Yardım Çantası, 1860

“Walter Reed fizyoterapi deposu” Fizyoterapi Cihazı, 1920’ler

Doğum Fantomu: İtalya’da 18. yüzyılda bebeklerin nasıl doğduğunu tıp ve ebelik eğitimi alanlara öğretmek için kullanılırdı.


Eroin ve Kokain Öksürük Şurubu: Bağımlılık yapıcı özelliği keşfedilmeden önce, eroin ve kokain ağrı kesici olarak kullanılıyordu. Üretici olan Bayer bu maddelerin bağımlılık yapıcı özelliğini bulmadan önce bir kaç yıl boyunca bu 2 madde öksürük şurubu olarak kullanıldı.


Doğumda kullanılan sandalye 1800’lü kadar


Ameliyat Bıçakları: 19- yüzyılda Çinliler tarafından kullanılmaktaydı.


Gördüğünüz oyuncak bebek boyutlarındaki ancak gayet profesyonelce tasarlanmış olan bu figür bir eğitim maketi ya da oyuncak değil…

Katolik kilisesinin baskıcı rejimi altında inin inim inleyen çoğu Hristiyan ülkede doktorların ( ki kadınların doktor olması yasaktı) muayene amaçlı bile olsa kadınlara dokunmaları yasak olduğu için ; gelen kadın hastalar nerelerinden şikayetçi olduklarını gösterebilmek adına doktorlar bu maketten faydalanıyordu


Radyoloji teknisyeni hemşire , Fransa BİRİNCİ dünya savaşı 1918


Veba Doktorları: 1800’ler de bu korkunç görünüme sahip veba doktorları sadece Hıyarcıklı Veba salgınını tedavi etmesi için çağrılırdı. O zamanlarda hastalığın koklama yolu ile yayıldığını düşünen bu doktorlar kendilerini korumak için içi çiçeklerle dolu bir gagaya sahip tüyler ürpertici maskeler giyerlerdi.

Bu doktorlar tedavi olarak hastayı kırbaçlama(ya da azarlama) yöntemini kullanıyorlardı çünkü veba “Tanrı’nın cezalandırması” olarak görülüyordu. Ayrıca tedavi süresince kanı temizlemesi için sülük kullanılıyordu.


Leonid Rogozov, kendi söküğünü dikemeyen terzilere cevap niteliğinde bir hareket ile kendi apandisit ameliyatını 30 nisan 1961 kendi yapan bir Sovyet doktor.

Bir insanın başına gelebilecek en büyük ağrılardan biri olan apandisit ağrısını kendisini ameliyat ederek çözmüş ve tarihe geçmiştir.

Atalarımızın da dediği gibi “kendi göbeğini, kendin kes”.

Leonid Rogozov, o zamanlar 27 yaşında genç bir Rus doktor


Korsenin Zararı: Bayanların daha ince bir vücuda sahip olmak için kullandıkları korseler kaburgaları sıkıştırarak ölümlere yol açıyordu.


Alman Amputasyon (organ kesme) bıçağı:

18.yüzyıl 18.yy icadı olan bu bıçak, özellikle cerrahlar tarafından bacağı dizin altından kesmek için kullanılıyordu. Anestezi olmadan uygulanan yöntem hasta için çok uzun sürse de sadece birkaç dakikadan oluşuyordu.


Ampütasyon Testeresi:
17.yüzyıl Cerrahlar zengin olduktan sonra özellikle bu tarz tıp ekipmanlarına para harcamaktan oldukça hoşlanıyorlardı. Özellikle altın kaplamalı aletler çok gözdeydi. Ne yazık ki bu ekipmanlarda bakteri üremesi çok yaygındı ve çoğu cerrah, operasyonlar arasında testereyi yıkamıyordu.


Fransız kurşun çıkarıcısı:
16.yüzyıl 16.yüzyıl başlarında ateşli silahların yaygınlaşmasıyla kullanıma giren bu alet, kurşunu çıkarmak için kullanılan vidaya sabitlenmiş uzayıp kısalabilen uzun bir çubuktan oluşuyordu.


Ahşap vida 1880- 1910 :
Hastanın ağzının içine konularak havayolunun açık tutulması sağlanıyordu. Acılı ameliyatlarda veya anestezi durumunda kullanılıyordu.


Ok Çıkarıcı: 1500’lü yıllarda vücuda giren okları yarayı kanırtarak çıkartmaya yarayan alet.


Yapay Sülük: Bir hasta için kanının temizlenmesinden daha iyi bir şey yoktur. Bu yüzden doktorlar sülükleri olmadığı zaman yapay sülüğü kullanıyorlardı. Dönen bıçaklar hastanın cildinde bir yara açıyordu ve uzun silindirdir de kanı vakumlama için kullanılıyordu.


Vajinal boşluğa erişme aleti


Rahim Genişletici: Sorunlu hamilelik ve kürtajlarda kullanılıyordu.


Kesme Bıçağı: Ameliyatlarda kullanılıyordu.


1800’lü yıllarda Yumurtalık ve rahim kanserlerinde tümörleri almak için kullanılıyordu. Zincir kanın akmasını engelliyordu.


Hemoroid Kıskacı: Hemoroid ameliyatlarında kullanılıyordu.


Basur Maşası: Eğer geçmişte basur acısından kıvranıyorsanız, bu aletle biraz içli dışlı olmanız gerekmekteydi. Bu sevimli alet sıkıca kavrayıp, kanamayı sınırlandırmak ve eskisi gibi olmaması için dışarı çıkan basuru eziyordu.


Hirtz Kurşun Pusulası (1915)… Vücutta bulanan merminin yerini belirlemek için kullanılıyordu.


Metrotom: Rahmin alınması gereken ameliyatlarda kullanılıyordu.


Sidik Torbası Keskisi: İdrar yolları hastalıklarında kullanılıyordu.


Yara Açıcı: Pis kanı akıtmak için kullanılıyordu.


Kafatası Testeresi: Zincirli bir düzeneğe sahip bu testere beyin ameliyatlarında kullanılıyordu.


Anüsten duman verme aleti


Bademcik Giyotini: Bademcik ameliyatlarında kullanılan, acı veren bir alet.


Kafatası Matkabı: Yine beyin ameliyatlarında kullanılan 1800’lü yıllara ait bir alet.


Yapay Göz: Bu gözler, hastanın doğal gözüne en uygun gözü bulmak için gözle ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyordu.


Litotomi (taş çıkarma) koltuk değneği; 19. yüzyıl: Böbrek taşlarının kırılmasında kullanılan yöntem belki de serginin en korkunç parçası. Anestezi kullanılmadan uygulanan yöntem, hastayı adeta tavuk gibi ayak bileklerini kulaklarına kadar bağlayarak yatırıp, cerrahın, hastanın bacaklarının arasından taşı çıkarmasından oluşuyordu.


Balmumu kafatası; 18. yüzyıl:
Tıp eğitiminde kullanılan bu kafatasının özelliği insan hayatının ne kadar kısa olduğunu vurgulamak. Bu kafatasının bir yanı öldükten sonra meydana gelecek çürümeyi, diğer yanı ise hala hayattayken ne durumda olduğunu gösteriyor. Bu parça temelde ise ölüm ve hayat arasındaki ince çizgiyi simgeliyor.


Frenginin sonuçlarını gösteren üç balmumu bacak, Almanya; 18.yüzyıl:
Frenginin bacakları ne hale getirdiğini gösteren bu üç balmumu bacak, s**ks yapmadan önce bir kez daha düşünmenize neden oluyor. Doktorlar ve halk sağlığı uzmanlarının frenginin yayılmasını engellemek amacıyla uyguladığı bu yöntem, insanları frenginin sonuçlarıyla karşı karşıya bırakıyor.


İngiliz anti-mastürbasyon aleti; 19.yüzyıl sonları
Batı’da belki de son zamanlara kadar geçerli olan bir düşünceye göre, mastürbasyon erkek vücudunun tüm enerjisini ve canlılığını tüketen bir eylemdi. Bu model iç çamaşırının altına giyilmek için icat edilmişti.


Ereksiyon Önleyici Halka: Muhafazakar Viktoria çağında, mastürbasyon sağlıksız olarak görülüyordu. Erkeklerin mastürbasyon yapmasını önlemek için doktorlar bu aleti icat ettiler. Penisin etrafını saran bu alet takılıyken eğer erkek ereksiyon yaşarsa iç tarafta kalan sivri uçlar cilde batarak isteksizlik hali oluşturuyordu.


Evsel lavman makinası; 1830’lar:
Bazı çevrelerdeki inanışa göre, vücudunuzdan mümkün olduğunca çok sıvı çıkarmak gençleştirici bir etkiye sahipti ve hatta s**ks hayatına olumlu yönde katkı sağlıyordu. Bugün kolon lavajı olarak da bilinen bu yöntem bir zamanlar bazı sınıflar için çok gözdeydi.


Yapay solunum cihazı; 20.yüzyıl ortaları:
Aşılar geliştirilene kadar oldukça sık rastlanan çocuk felci, akciğer kaslarını felce uğratarak, hastayı nefessiz kalma tehlikesiyle baş başa bırakıyordu. Yapay solunum cihazı nefes almaya yardımcı olarak hayat kurtarıyordu. Bazı hastalar senelerce bu cihaza bağlı kalarak yaşayabiliyordu.


İdrar Yolu açma Çubuğu: Bu alet her erkeği dehşete düşürecektir. Eğer bir erkeğin idrar yolu çişini yapamayacak şekilde daralırsa, doktorlar bu çubuğu penis başından içeri sokarlardı. Ardından keskin kenarlara sahip bu çubuklar içeride vidalama işlemi yaparcasına çevrilip idrar yolunda genişleme sağlanırdı. Burada oluşan kanama iyiye işaretti.


Bademcik Makası: Antibiyotiklerden önce bademcik iltihabı ölümcül bir rahatsızlıktı. Bilinci yerinde olan hastaların parmaklarını ısırmalarını önlemek için doktorlar bu korkunç bademcik makasını boğaza değmeden aşağı doğru ittiriyorlardı. Boyun ölçekli cinsinde olduğu gibi, bu makasta doku kesiminde etkili olduğunu kanıtladı.


Utica Beşiği: Genellikle akıl hastanelerinde kullanılıyordu. Bu beşik hastaların yürümesini, oturmasını ve hareket etmesini engelliyordu. 20. yüzyılda, bu acımasız kafesler ortadan kaldırıldı ve yerine sınırlamalar, deli gömleği ve yastıklı odalar geldi.


Ahşap Protez El, 1800


Radyoaktif Su, 1900

Piramit haber