Migren Ağrısı İçin Marihuana (Esrar) Kullanımı

382

Migren Ağrısı İçin Marihuana (Esrar) Kullanımı

Migren ağrısı tedavisi zor olabilir. Ağrı, bulantı, ışığa ya da gürültüye hassaslık reçetesiz ya da hatta reçeteli satılan ilaçlarla dahi geçmeyebilir. Peki başka bir seçenek var mıdır? Migren ağrısı için marihuana (esrar) kullanımı işe yarayabilir mi?

Marihuana belki de migren ağrısını rahatlatmak için derdinize çare olabilir. Bazı araştırmalar göstermiştir ki, marihuana migren semptomlarını rahatlatmış ya da semptomların ortaya çıkmasını engellemiştir. Fakat çalışmaların çoğu buna kesin bir kanıt gösterememiştir.

Marihuana (Esrar) Acıyı Nasıl Hafifletir?


Kağıt, ip ve diğer ürünlerin yapımında kullanılan gür bir bitki olan kanabis’in diğer bir ismi de marihuanadır.

Beynin ve vücut bölümlerinin içinde kanabinoid reseptörlerinden oluşan bir ağ vardır. Bunlar nasıl hissedeceğinizi etkileyen protein parçalarıdır.

Marihuana, kanabinoidler denen doğal doğal bileşenler içerir. Kullandığınızda, bu kanobinoidler vücudunuza girer ve reseptörleri ararlar. Reseptörlerin çalışma şekillerini değiştirirler ve ağrı sinyallerini azaltırlar..

Kanobinoidler ayrıca mide bulantısı, endişe, kas spazmı ya da diğer sağlık problemlerine de iyi gelirler.

THC (tetrahidrokannabinol) marihuanadaki en çok dikkat çeken kanobinoid’dir. THC kişiyi uçmuş ya da rahatlamış hissettirir. Fakat kenevirden yani marihuanadan yapılan diğer bir ürün olan kannabidiol (CBD) sizi uyuşturmaz ve acıyı ya da ağrıyı dindirmeye yardımcı olur.

Marihuana Migren Ağrısı İçin İşe Yarar mı?

Bu konuda çok fazla araştırma yoktur fakat Colorado Üniversitesi’ nde yapılan bir çalışmada, düzenli olarak migren ağrısı yaşayan 121 kişi nöbetleri engellemek için günlük olarak marihuana kullanmıştır. Bunlardan %40 kadarı sahip oldukları migren ağrılarının her ay yarıya düştüğünü belirtmişlerdir.

Marihuana’nın değişik türlerini kullanan insanlar, çoğunlukla ilerlemekte olan bir migreni rahatlatmak için marihuanayı içlerine çekerek kullanmışlardır ve acıyı durdurmaya yardımcı olduğunu belirtmişlerdir.

Marihuana içen insanlar ayrıca, aldıkları uyuşturucu miktarını kontrol etmenin kolay olduğunu ve daha az negatif reaksiyon aldıklarını söylemişlerdir.

Marihuana Kullanmadaki Riskler Nelerdir?
Eğer marihuana yer ya da içerseniz, marihuana sizi, başınız dönmüş, güçsüz, zihni bulanmış ya da karamsar hissettirebilir. Ayrıca düzenli olarak marihuanayı içinize çekmek zamanla kalp ve akciğer sağlığınıza zarar verebilir. Kısa dönemli kullanımların genel sağlık üzerinde kötü etki yapmadığı düşünülmektedir.