Köyünden Çıkmadan Dünyayı Okuyan Bedriye Engin Şimdi de “Toprağın Kadınları” Yarışmasında Finalde.

417

Her gün kadınların başarı hikayelerini okuyoruz, dinliyoruz. Günümüzde önem kazanan 2 konu daha var. Biri ekoloji-tarım, diğeri ise hayatın koşuşturmasıyla bir kenara bıraktığımız kitaplar. Tüm bu konuların tek bir vücutta hayat bulduğunu düşünün.

İşte Bedriye Engin; başarılı kadın profilini çizen, eko turizm yapan ve hayal edemeyeceğiniz kadar çok kitap okuyan oldukça başarılı bir girişimci.

Bilecik’te Kurşunlu Köyü’nde doğup büyüyen 56 yaşındaki Bedriye Engin dünyayı kitaplarla keşfediyor

İlkokulu bitirdikten sonra orta okulu tamamlayamayan Bedriye Engin için kitap okumak küçüklükten beri bir tutku

 

İmkansızlıklar sebebiyle zor da olsa kendine her zaman okumak için zaman ve imkan yaratmış

Günde en az 3 kitap okuyan Bedriye Engin, evlendikten sonra kitap okuyabileceği bir alan yaratmak için iki küçükbaş hayvan almış ve onları çoğaltmış

“Baktım komşu bir kadın hem yün eğiriyor hem de koyunlarını güdüyor. O zaman dedim benim koyun edinmem lazım acilen. İkiz koyun buldum onları çoğalttım, sadece kitap okumak için. Büyükbaş hayvanlarımın yanında 17 yıl küçükbaş hayvan baktım ama ben sadece kitaplarla mutlu oldum. Hayatımda sadece kitap vardı, tarlada kitap okurken dinlendirdim.”

En yoğun zamanlarda bile ayda en az 3 kitap okuyor ve çoğunlukla kitap ayırt etmiyor

 

“Köyünden çıkmadan dünyayı okuyan kadın” olarak bilinen Bedriye Engin, yetiştirdiği ürünleri pazarda satarken kitap okuyor. 2011 yılında onu kitap okurken gören Bilecik Kütüphane Müdürüyle tanışıyor

O günden beri davet edildiği kütüphaneye gidiyor ve her gidişinde 10-15 kitap alıyor.

Bugüne kadar 3 binden fazla kitap okuduğu biliniyor. Hatta kitap okuma sevdası sayesinde “En çok kitap okuyan yetişkin” ünvanına layık görülüyor

“Proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına sunuldum ve 2013’te ‘Sıra dışı okur’ unvanı aldım. Ben iyi okuyucuyum. Harman zamanında bile 1 ayda 3 kitap okurum. Kitap okumadan uyumam. Hayatımın her döneminde her kesiminde kitap okudum. Kitapsız hayatım hiç olmadı.”

Validen de ödül alan başarılı kadın, üniversite rektörleri tarafından davet edildiği sempozyumlarda da konuşmalar yapıyor, öğrencilere okumanın önemini anlatıyor.

Ayrıca yıllardır okuduğu kitaplardan edindiği bilgi birikimiyle “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasına ve birçok programa katılarak hikayesini birçok kişiye anlatma fırsatı buldu

Bedriye Engin, son yıllarda köyünde eko turizm yapabilmek için uğraşıyordu, bir avuç kadınla baş koyduğu bu hayalinde de amacına ulaştı

Şimdi köyünde haftada ortalama 120 insan ağırlıyor. Programları kendi hazırlıyor, bazen acentalar satın alıyor bu programları bazen de rezervasyonla kendi gerçekleştiriyor. Ekoturizmi ise bugüne kadar okuduğu kitaplardan öğrenmiş Bedriye Engin. Başlarda eşleri de dahil hiçbir erkekten destek göremeyen kadınlar para kazanmaya başlayınca herkes onların hayaline inanmış.

Şimdi ise Fransız Yves Rocher Vakfı’nın organize ettiği “Toprağın Kadınları” yarışmasında finale kaldı

Ankara Üniversitesinden bir öğretim üyesinin tavsiyesi ve bir mimarın desteğiyle hazırladığı “Eko Köy Turizmi Projesi”, Yves Rocher Vakfı’nın yürüttüğü “Dünyayı Değiştiren Kadınlar” başlıklı çalışma kapsamında düzenlenen “Toprağın Kadınları” yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

Türkiye birinciliği ödülünü Fransız Konsolosluğu’nda alan Bedriye Engin, İspanya, İtalya, Fransa, Fas, Meksika, İsveç, Portekiz, Almanya, Rusya ve Ukrayna’dan katılan kadınlar arasında birinci olmayı hedefliyor ve bunun için herkesin desteğini bekliyor

“Dört özellik istiyorlar. Birincisi doğa ile insanı buluşturmak, ikincisi çok çeşitlilik, üçüncüsü sürdürebilirlik, dördüncüsü de bu alanda ödül almak. Bunların hepsi bizde mevcut olunca Türkiye birincisi oldum ve şimdi dünya birinciliğini bekliyorum.”

“Hedefim dünya birinciliği, kazanacağıma inanıyorum. Kazanırsam bir 10 bin avro daha alacağım. Bir de halk oylaması yarışması var, onda da birinci durumdayım. Vakfın internet sitesi üzerindeki oylama 9 Mart’ta başladı 26 Mart’ta sona erecek.”

“Eğer halk beni sosyal medyada oylarsa 5 bin avro da oradan gelecek. Pasaportlarımız, vizelerimiz hazır. 4 Nisan’da eşimle Fransa’da olacağız. Orada dünya birincisinin kim olduğunu açıklayacaklar. İnşallah ben olurum.”Bedriye Engin, kazandığı ödüllerle işini geliştireceğini ve turizm alanında yatırım yapacağını söylüyor.