Karaciğerinizin Zarar Gördüğünün 6 İşareti

815

John Hopkins Tıp Kütüphanesine göre, siroz ve diğer kronik karaciğer hastalıkları Amerika’da yaygın ölüm nedenleri arasında bulunuyor.

Ayrıca belirtiliyor ki, her yıl 31,000 kişi sadece sirozdan dolayı hayatını kaybediyor. Bu sebeple, karaciğerinizin zarar gördüğünü belirten işaretleri dikkate almanız gerçekten çok önemli.

Bir çok vak’ada, hayat tarzımızın bize getirdiği seçimler doğrultusunda karaciğerimize zarar veriyoruz. Aşırı ve sürekli alkol tüketimi, sigara kullanımı, sağlıksız yiyeceklerin fazla tüketimi gibi sebepler ile karaciğerimize fazla yük bindiriyoruz. Eğer karaciğeriniz aşırı yük altında ise, besin olarak tükettiğiniz yağ moleküllerini parçalayıp enerji üretemeyecek demektir ve bu sebeple sürekli yorgun hissedeceksiniz.

St. Louis Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü Başkanı ve Dahiliye profesörü Dr. Bruce Bacon’a göre, en yaygın karaciğer hasarı göstergesi devamlı karın ağrılarıdır. Bu hasar sebebiyle karın bölgenizin

sağ üst bölgesinde şişme ve ağrı hissedersiniz. Sağ tarafta olacak olmasının sebebi de, karaciğer organında yağların enerjiye dönüştürülmek için depolandığı kısım sağ tarafta kalmaktadır.

Cleveland kliniğinde görev yapan ve bir karaciğer uzmanı olan Jamile Wakim-Fleming karaciğer hasarı söz konusu ise gözlerinizin ve ten renginizin sarıya dönecektir çünkü bilirubin adlı sarı bir bileşeni karaciğeriniz kan dolaşımına salıyor demektir. Eğer karaciğeriniz sağlıklıysa bilirubin bileşenini ayrıştırıp kan dolaşımına karışmasına engel olur şeklinde ekliyor.

Kusma, eklem ağrıları, geçmeyen yorgunluk ve iştah kaybı karaciğer hastalığının birbirine bağımlı semptomlarıdır–otoimmün hepatit en yaygınıdır.–Bu hastalıkta bağışıklık sisteminiz karaciğerinizdeki hücre dokularına saldırır. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre bu durum kadınlarda erkeklerde görüldüğünden daha sık görülür.

Fleming’e göre, Karaciğeriniz kanınızı ve vücudunuzu yapması gerektiği gibi temizleyemiyorsa kılcal damarlarınızda tıkanmalar meydana gelir ve derinizde lekeler oluşturur. Karaciğeriniz işini ne kadar yapamıyorsa, lekeler o kadar büyük ve fazla olur.

Karaciğer hasarının sebep olduğu bir diğer semptom ise hastanın tecrübe ettiği kafa karışıklığıdır. Fleming’e göre, hasar görmüş bir karaciğer kan dolaşımında ve beyinde çok fazla bakır birikmesine sebep olur. Biriken bakır Alzheimer benzeri semptomlar yaratabilir. Eğer bu durumu yaşıyorsanız endişeye kapılmayın eğer karaciğer hasarınız var ise, yaşadığınız tek semptom bu olmaz diye ekliyor. Kafa karışıklığı ileri evrelerde görülen bir semptomdur.

Eğer aşırı genişlemiş bir mideniz, şişmiş ayak bilekleriniz ve zayıf/güçsüz kollarınız ve bacaklarınız var ise, bu direk olarak hasta bir karaciğerden kaynaklanan sıvı dengesizliği sebebiyle olabilir. Ayrıca, şakaklarınız ve yanaklarınızın üst kısmında meydana gelebilir. Ancak bu semptomlar hasar almış bir karaciğerin ileri evre semptomlarıdır ve öncesinde başka semptomlar görmeden ilk olarak bu semptomu görmeniz olası değildir.

Kaynak: http://www.karincahaber.com/index.php/2018/03/21/karacigerinizin-zarar-gordugunun-6-isareti/