İTHAL SARIMSAK ZEHİRLİYOR! KULLANMAYIN

495

Daha önce en iyi doğal antibiyotikler arasında ilk sırada sarımsak paylaştık. Sarımsak gerçekten çok çok yararlı ancak her sarımsak değil tabii ki. Sarımsağı tıpkı büyük annelerimizin yaptığı gibi havanda tuzla dövüp bir süre bekletip kullanmak gerekiyor. Çünkü sarımsak içindeki anti-kanserojen bileşik sulforafan ancak hücre yapısı parçalanınca ortaya çıkıyor.

Dr. Mercola sarımsakla ilgili bir yazı paylaşmıştı. Yazı kendi yazısı değil. Bir bölümünü okurken dehşete kapıldık. İthal sarımsakla ilgili söylenenlerin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Yazının o bölümünü aynen çevirdik:

“Eğer konvansiyonel şekilde yetiştirilmiş ithal sarımsak satın alıyorsanız sarımsağın toksik olduğunun söylenmesinde gerçek payı var demektir. Konvansiyonel olarak yetiştirilmiş sarımsakların yarısından fazlası Çin’den geliyor, geri kalanlar da Meksika ve Orta ve Güney Amerika ülkelerinden.

Bir Avusturalya raporuna göre Çin’de bazı sarımsaklar insan dışkısı içinde yetiştiriliyor. Küf ve böceklenme yüzünden birkaç parti sarımsak ABD tarafından iade edildikten sonra Çin ve diğer ülkeler sarımsaklarını metil bromürle beyazlatmaya ve dezenfekte etmeye başladılar. Bu madde birçok yerde yasaklanmış olan çok zehirli (toksik) bir tarım ilacı (pesticide).

Bazı kurumsal müdahaleler nedeniyle yiyeceklerin doğası bozuluyor, işte bazı sarımsakların toksik olması bu nedenledir. Ancak bir başka seçenek var. Biraz daha fazla ödeyerek yerel olarak yetişmiş sarımsak alabilirsiniz.

Ben böyle yapıyorum ve birkaç yıldır her gün en az 2 diş çiğ sarımsak tüketiyorum. Kokusunu gidermek için maydanoz çiğnemeye de uğraşmıyorum. Eğer sarımsak kokmak istemezseniz maydanoz çiğneyebilirsiniz.” (1)
Paul Fassa

Çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz®

Kaynaklar:
(1) http://realfarmacy.com/garlic-toxic/