Genital temizlik nasıl yapılmalı?

703

Genital hijyenin sağlanması, kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunmasında ki en önemli basamaktır. Sağlıklı bir genç kızda genital organlar flora olarak adlandırılan bir çok mikroorganizmayı içerir. Bu mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara yol açarak üreme sağlığına zarar verebilir.

Genital temizlik nasıl yapılmalı?

Ø Tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalı.

Ø Temizlik yapıldıktan sonra genital bölge mutlaka kurulanmalı.

Ø Banyo yaptıktan ve havuza girdikten sonra da genital bölge mutlaka kurulanmalı.

Ø Pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı.

Ø İç çamaşırları sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra ütülenmeli.

Ø Dar, sıkı ve bedene uygun olmayan iç çamaşırları ve pantolon giyilmemeli.

Ø Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanılmalı.

Ø Vaj*inal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı. Adet kanaması sırasında genital temizlik nasıl yapılmalı?

Ø Kullanılan pedlerin kokusuz ve renksiz olmasına dikkat edilmeli.

Ø Pedler sık değiştirilmeli. Kullanılmamış pedler poşetlerinde veya temiz bir yerde kapalı tutulmalıdır. Açıkta duran ve kirli ellerinizle ellenen pedler mikrop taşıyarak enfeksiyonlara neden olabilir.

Ø Belli bir cins ped kullanımından sonra kaşıntı, kızarıklık ve yanma gibi problemler olduğunda farklı bir ped denenerek sizde yakınmalara yol açmayan bir ürünü tercih edilmelidir.

Ø Bu dönemde yıkanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Küvete sıcak su doldurarak yıkanmaktan kaçınmalısınız. En uygun olanı ayakta duş alınmasıdır.

Ø Adet döneminde kötü kokulardan kaçınmak için fazla miktarda parfüm, kolonya vs kullanmanın yararı yoktur. Özellikle genital bölgenize kolonya veya parfüm sürmekten ve kokulu pedler kullanmaktan kaçınmalısınız

Metin:izafet.net