Dünyada görülen en tuhaf hastalıklar

414

Dünyada görülen en tuhaf hastalıklar

Gün geçmiyor ki yeni hastalıklar türemesin. Bu galerimizde sizler için en tuhaf ve acı verici hastalıkları derledik. O zaman yavaş yavaş kaydıralım.

Meningocele:

Derinin altına gizlenmiş olan, üç ya da dört omurun kaynaşmasıyla ortaya çıkıyor. Bazı erişkinlerde kuyruk kemiğinin on santimetreye varan bir kuyruk oluşturabildiği, bu kuyrukta kas, sinir ve damarların bulunabildiği görülüyor.

Ağaç adam sendromu

Genetik olan bu hastalıkta boyun, el ve ayaklarda anormal büyüklükte oluşumlar belirir.

Alis Harikalar Diyarında Sendromu

Yazar Lewis Carroll’un eserinden sonra bu ismi alan hastalıktan mustarip kişiler halüsinasyon, eşya boyutlarında farklılık ve ortama adapte olamama gibi sıkıntılar hissediyor.

Yürüyen ölü sendromu


Bipolar bozukluk ya da şizofreni gibi Cotard sendromu da sadece yaşayanların iddia ettiği, bir çeşit yanıltıcı psikoz durumu. Hastalığa yakalananlar kan kaybettiğini ya da vücudunun bir bölümünü yokmuş gibi hissettiğini de söylüyor. Beynin amigdala isimli bölümünde bulunan ve duyguları işleyen, yüzleri tanımayı sağlayan bir kısmındaki fonksiyon bozukluğu ile ortaya çıkıyor.

Cronkhite-Canada Sendromu

Bu hastalıkta tat alma duyusunu tamamen yok oluyor. Genellikle ileri yaşlarda görülse de bu sendroma sahip çocuk vakalar olduğu da biliniyor.

Fil Hastalığı

Bir parazitin neden olduğu hastalık insanların kol, bacak ve genital bölgelerinde anormal büyümelere sebep oluyor.

Menkes Hastalığı


Genellikle erkeklerde çocuk yaşlarda görülen hastalık vücuttaki metal seviyelerinin anomaliliği sebebiyle zayıflayan kaslar, zayıf saçlar ve krizlere sebep oluyor.
Ölümcül Et Sendromu

Et yiyen bakteri olarak da bilinen hastalık, derinin an alt tabakalarından birine yerleşen virüs sebebiyle şiddetli ağrı, doku kaybı ve travmaya yol açıyor. Bu hastalıktan ölüm oranı yüzde 73.

Parry-Romberg Sendromu

Sebebi hala bulunamayan hastalıkta vakaların çoğu erken yaşta cilt buruşması yaşıyor. 20’li yaşların başında yüzün belirli bir bölümünde bozulmaya başlayan görüntü, ilerleyen zamanlarda yüzde anormal bozukluğa sebep oluyor.

Lamprey Hastalığı

Önceleri bir internet efsanesi olarak düşünülen hastalık günümüzde oldukça fazla görülmeye başlandı. Bu hastalıkta vücudun belirli bölgeleri tıpkı bir yılan balığı ağzının şeklini alıyor.

Patlayan Kafa Sendromu


Kulağa her ne kadar imkansız gibi gelse de bu sendromda, kişiler kafalarının silahla ya da ses bombasıyla patlatıldığını hissettiklerini söylüyor.

Porfiri

Bir kan hastalığı olan Porfiri şiddetli karın ağrısı, mental bozukluklar ve güneşe hassasiyet gibi semptomlarla ortaya çıkıyor.

Hailey-Hailey Hastalığı

Deri üzerinde su toplamış kabarcıklar şeklinde lezyonların belirmesiyle ortaya çıkan hastalık genetik.

Haemangioma


Kaynak: https://yookartik.com/dunyada-gorulen-en-tuhhaf-hastaliklar/