Bariz Bir Şekilde Vitamin Eksikliği Yaşadığınızı Gösteren Bu 8 İşareti Gözardı Etmeyin

601

Bizi ciddi manada zorluğa sokmadıkları için üzerinde fazla durmadığımız ufak tefek rahatsızlıklar ve belirtilerin altında ciddi bir vitamin eksikliği yatıyor olabilir. Çok geçmeden vitamin eksikliği belirtilerini teşhis etmek ve önleminizi almak için harekete geçmelisiniz. Peki ama nedir bu belirtiler?

1. Ciltte kızarıklık


Bu duruma çoğunlukla biyotin (B7) eksikliği sebep olur. B grubu vitaminleri sürekli olarak vücudun yenilemesi gereken türde vitaminlerdendir. Bu sebeple b vitaminini arttırıcı besinlere yönelmelisiniz. Haşlanmış yumurta, ıspanak, mantar, karnabahar ve peynir tüketimi biyotin seviyesini arttıracaktır.

2. Sebepsiz uyuşukluk hissi

Bu durumun kaynağı yine b grubu vitaminlerin yeterince alınmamasıdır. B6, B12 ve B9 vitaminlerinin eksikliğinde yaygın bir şekilde sebepsiz uzuv uyuşuklukları görülebilir. Deniz ürünleri tüketiminizi mutlaka arttırmalısınız. Ayrıca narenciye ürünleri ve fasülye tüketimide bu durumda faydalıdır.

3. Saç dökülmesi

Belirgin görülen tüm semptomlarda olduğu gibi bununda kaynağı B grubu bir vitaminin eksikliğidir. Eğer sebepsiz yere saç volümünüzde azalma görüyorsanız ve başka bir sağlık probleminiz olmadığına eminseniz, fasülye, patates badem ve muz tüketiminizi arttırmalısınız.

4. Sebepsiz kramplar

Çok fazla spor yapıldığında kramp yaşanması olasıdır. Bunun sebebi aşırı efor sarfedildiğinde vücuttan potasyum başta olmak üzere birçok mineralin atılmasıdır. Diyetinize kalsiyum, magnezyum ve potasyum yönünden zengin besinler ekleyerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Fındık, badem balkabağı çekirdeği, muz ve elma gibi besinler mineraller bakımından oldukça zengindir ve kramp sorunu yaşıyorsanız mutlaka bu besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz.

5. Ellerde ve kalça çevresinde şişlik ve kızarıklık

El ve kalça çevresinde gözlemlenen bu kabarıklık ve kızarıklık genellikle A ve D vitaminlerinin eksikliğini ve gereğinden fazla yağ alımını işaret eder. Bu durumun önüne geçmek için trans yağ tüketimini azaltmalısınız. Bir süre yapay ve hazır gıdalardan uzak durun, fast food tüketmeyin. Tatlı kırmızı biber, havuç, somon balığı ve fındık gibi ürünler A vitamini seviyenizi düzenleyeceği gibi vücudunuza faydalı yağlar alamanızı sağlayacaktır.

6. Göz beyazında sarılık


Bu durum büyük çoğunlukla karaciğerinizin sorun yaşadığına delalet eder. Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, kesinlikle belli bir süre alkolden ve sigaradan uzak durmalısınız. Ayrıca yağ bakımından yoğun tüm yiyeceklerden uzak durmanın size fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz.

7. Ağız kenarında ve dudaklarda çatlaklar çıkması

Bu durum genellikle bağışıklık sisteminizin zayıflığına işaret eder. Probiyotik bakımından zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Kefir başta olmak üzere, yoğurt, ayran gibi ülkemizde rahatlıkla bulabileceğiniz yiyecek ve içecekler yararlı probiyotikler bakımından oldukça zengindir.

Bunun yanı sıra bu durum demir ve çinko eksikliğinde de görülebilir. Hindi, tavuk gibi kümes hayvanları tüketimini arttırmaya çalışın. Ayrıca, yumurta, fasülye ve fındığında faydasını göreceksiniz.

8. Diş yapısında değişim


Dişlerde meydana gelen bozulmaların altında çok büyük oranda D vitamini eksikliği bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum ve fosfor eksikliğinde de birçok uzmana göre diş yapısında bozukluklar yaşanabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için süt ve süt ürünleri tüketimini arttırmalısınız. Ayrıca üzüm, domates, fasülye, balık gibi besinlerde size fayda sağlayacaktır.

filoji