Aylar Öncesinden kalp krizi belirtileri.  Önlem için önemli yazı okuyup paylaşın lütfen

783

TÜİK istatistiklerine göre miyokard enfarktüsü, en çok bilinen tanımıyla kalp krizi nedeniyle her yıl yüz binlerce vatandaşımız hayatını kaybediyor. Yapılan araştırmalar ve bilinçlendirme çalışmaları sayesinde de milyonlarca vatandaşımız da kalp krizinden korunmayı başarıyor.
Ancak yine de bu korkunç rahatsızlık hakkında insanların daha da bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Önemli olan ise kalp krizi geçirmeden önce gereken önlemleri alabilmek ve kendinizin kalp krizi riski taşıyıp taşımadığını bilmek. Bir diğer acı gerçek ise kalp krizi geçiren bütün vatandaşların, kriz öncesi belirtileri gözle görülebilir şekilde tecrübe etmeleri. Dediğimiz gibi önemli olan belirtileri düzgünce gözlemleyebilmek ve profesyonel yardım almak.

1- Yorgunluk

Hepimiz bazen yorgun hissedebiliriz. Bu gayet normal. Ama markete giderken bile yoruluyorsanız, durup düşünmeniz gerekiyor. Ek olarak, eğer birden ve hızlıca nefesiniz kesiliyorsa, acilen doktora görünüp EKG çektirmeniz gerekiyor. Eğer stresli biriyseniz ve kalp sağlığınız pek de iyi değilse her an kalp krizi geçirme riski taşıyorsunuz demektir.

2- Göğüs Ağrısı

Kalp krizinin en belirgin belirtilerinden biri de göğüs ağrısı veya sıkışmasıdır.
Göğüs ağrısının benzeri ağrılar vücudun çeşitli bölgelerinde de gerçekleşebilir. Özellikle kollarda gerçekleşen ağrılara (sol koltuk altı da bu bölgelerden biridir) dikkat edilmesi gerekir. Öte yandan benzer ağrılar boğazınızda, ensenizde, çenenizde, sırtınızda ve karnınızda da görülebilir. Ağrı genel olarak 15 dakika sürer
.
3- Solunum sıkıntısı

Kalp krizi öncesi solunum sıkıntısı ve nefes darlığı tecrübe edilir. Bunun temel nedeni de damarlarınızın tıkalı olması nedeniyle akciğerinize kan gidemiyor oluşudur.
Eğer nefes darlığı yaşıyorsanız derhal bir doktora görünmeniz önerilir.

4- Dermansızlık

Sık sık yorgun ve güçsüz hissediyorsanız bunun nedeni akciğerlerinize yeterince kan gitmemesi olabilir. Kronik yorgunluk sendromuna sahip kişilerde kalp krizi riskine sıkça rastlanmaktadır.

5- Baş dönmesi ve soğuk terleme

Aşırı terleme kalp krizi belirtilerindendir. Eğer aşırı ve sık terliyorsanız, doktora görünmeniz tavsiye edilir. Baş dönmesinin nedeni de genelde beyne yeterince kan gitmemesidir.

6- Grip/Soğuk algınlığı

Ateşiniz yüksek, şiddetli öksürüyor ve anormal şekilde üşüyor musunuz? Merak etmeyin, bunlar kalp krizinin direk belirtileri değildir. Ancak yine de bunların kalp krizi öncesi rastlanan belirtiler olduğunu bilmekte fayda var. Kesinlikle dikkate alınması gerekir.
Yukarıda bahsedilen olası kalp krizi belirtilerinin insandan insana ve kadından erkeğe değişiklik gösterdiğini bilmekte fayda var.

Bu 6 olası belirtiyi göz önünde bulundurarak hem kendi hayatınızı hem de başkasının hayatını kurtarabilirsiniz. Yazıyı bütün arkadaşlarınızla paylaşarak kalp krizi hakkında bilinçlendirmeyi unutmayın.

diğer hastalıklara bağlı olabilir sunacak belirtiler olsa da, gereksiz riskler çalıştırmak için doktorunuzla değil konuşmak önemlidir. Kalp hastalığı çok ilerisinde kanser ve diğer kronik hastalık, dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan bir çalışma, 17,3 milyon kişi yüzünden kardiyovasküler hastalık, 2008 yılında öldü. 2030 yılında bu rakam yılda 23 milyon kişiye ulaşmak gerekir.

Neden kalp hastalığı bu kadar çok ölüme neden?

Kalp sorunları genellikle kötü beslenme, sedanter yaşam tarzı, çevre kirliliği ve bağlısigara diğerleri arasında. Onlar yıldırım çoğu insan bu hastalıkların belirtilerini görmezden ve sağlık uzmanına danışmadan önce çok uzun süre beklemek o yüzden neden Ancak, hangi açıklıyor.

kalp hastalığı belirtilerinin çoğu şiddetli değildir ve kolayca diğer hastalıklarla karışabilir.
kalp hastalığının belirtilerini bilmek hayatını kurtaran kritik öneme sahip olabilir.
Biz de büyük ölçüde yılda ölümlerin sayısını azaltmak için, engellemek için yolları daha yakından bakmak gerekir.

Bu makalenin geri kalanında, sizinle kalp hastalığı oluşumu sizi uyarabilir 10 sinyallerini paylaşacak ve herhangi bir nedenle görmezden gerektiğini söyledi.

Baş dönmesi ve nefes almada zorluk

Baş dönmesi ve nefes almada zorluk, size yaklaşan bir kalp krizi belirtisi olabilir sinyallerdir.
Bu semptomlar bilinç yol ve gibi kalp anormallikleri, ortaya çıkarabilir aritmi , örneğin.
kronik yorgunluk, Özellikle de kadınları etkileyen bir semptomdur ve kalp krizi sırasında oluşabilir, ancak saatler, günler, hatta haftalar önce. sık sık yorgun hissetme olgusu, kalp yetmezliği belirtisi olabilir.

Tabii ki, bu belirti bir çok hastalık göstergesi olabilir. Ama öğrenmek için, uygun bir tanı hazırlamak için doktorunuzla konuşun.

Bulantı ve iştahsızlık

Birçok kişi deneyim bulantı kalp krizi tarafından vurulduktan önce ve kusma.
örneğin karında şişlik gibi diğer belirtiler, kalp yetmezliği ile ilişkilidir ve iştah ile etkileşebilir.

göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı onlar bu uyumlu her zaman olmasa bile, kalp krizi klasik belirtileri vardır.
Dean Jean C. McSweeney, Little Rock, Amerika Birleşik Devletleri Hemşirelik Tıp Bilimleri Okulu Arkansas Üniversitesi araştırma görevlisi, bu ilk belirti olduğunu gösterir insanlar tanımak isteyen bir kalp krizi .

Bununla birlikte, bu belirti mutlaka mevcut değildir. McSweeney bu acı “bir fil göğüs oturan” sahip izlenimi verir, ama aynı zamanda bir gerginlik veya dolgunluk yoluyla oluşabilir söyledi.

vücudun diğer bölgelerinde ağrı

göğüs ağrısı kalp krizi oluşur en yaygın rahatsızlıklar ise, diğer ağrı omuzlar, kollar, dirsekler, sırt, boyun, çene veya karın içinde hissedilebilir.
Aslında, bu belirtiler, bazen göğüs ağrısı, mevcut değildir gibi çok güçlüdür.

düzensiz kalp atışı

bazen nabız bozulmuş, normal bir şey olarak görülebilir.
Ancak, ne zaman halsizlik, baş dönmesi veya nefes almada zorluk belirtileri olan düzensizlik, bu kalp krizi, kalp yetmezliği ya da aritmi belirtisi olabilir.

burun tıkanıklığı

en ufak bir efor sonrası, hatta istirahat sırasında nefes nefese gibi akciğer hastalığı belirtisi olabilir astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı.
Ancak, bu da bir saldırı ya da kalp yetmezliği gösterebilir.
Kalp krizi sırasında, nefes darlığı ve nefes darlığı değil sistematik, göğüs ağrısı eşlik edebilir.

aşırı terleme

özellikle dinlenme pozisyonunda, soğuk terleme olması, kalp krizi açık bir işaretidir.Bu belirti bu olayın meydana hemen önce meydana gelir.

iltihap

Kalp yetmezliği vücutta sıvı birikimine neden olabilir.
Daha sonra şişme ayak bilekleri, bacaklar ve mide, ayaklarda ortaya çıkar.

Soluk ve kötü görünüm

Birçok kişi aniden kalp krizi geçiren önce, soluk ya da gri olabilir.
kan basıncı aniden düşer gibi, kişinin açıkça hasta bakabilirsiniz.