Aman Dikkat! “Moralim Bozuk” Deyip Geçmeyin – Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun

610

Moral bozukluğu hemen her insanın yaşadığı dönemsel bir durumdur. Bazı insanlarda daha uzun bazı insanlar da ise daha kısa süreli yaşanır. Kesin olan bir şey var ki normal bir insanın hayatının belirli dönemlerinde öyle veya böyle bazı nedenlerden dolayı morali bozuk olur. Bazı insanlar bu süreci çok daha uzun yaşar.

Hatta onlar için çoğu zaman “çok negatif bir insan, depresif bir karakter” tanımlaması bile kullanılır. Moral bozukluğuna neden olan pek çok unsur vardır. İş hayatındaki gelişmeler, sevdiğiniz kişilerle olan ilişkilerinizdeki olumsuzluklar, bir yakınınızı kaybetmek bunlardan sadece bir kaçıdır.

Moral bozukluğu ile ilgili farklı bir gösterge sunacağız. Anlatımı daha iyi anlaşılması için hikayeleştirelim.

İşten kovuldunuz ya da sevdiğiniz bir işten ya da kişiden ayrıldınız. Stres yaptınız. Olayın gelişimini ve akabinde kendinizi sorgulamaya başladınız. Düşündükçe işin içinden çıkamadınız. Stresiniz ve moral bozukluğunuz tavan yaptı. Mide sancıları yaşamaya başladınız. keyifsiz olduğunuz ve boş verdiğiniz için de doktora gitmeyi hiç düşünmediniz. En iyi ihtimalle ötelediniz. Baktınız sancılar geçmiyor ve hatta gün geçtikçe artıyor.

Çevrenizdekilerin zoruyla da olsa “E hadi bir doktora gidelim” dediniz. Doktor midenize baktı tedavi verdi, moraliniz bozuk olduğundan, bazı şeylere boş vermiş olduğunuzdan tedaviyi önemsemediniz, ilaçlarınızı zamanında kullanmadınız, diyetinize dikkat etmediniz. Sancılar ilaçların da etkisi ile sanki geçer gibi oldu ama bir gün moral bozukluğunuzu tetikleyecek bir olay daha yaşandı.

Sancılarının gece uyutmayacak boyuta geldi. Ertesi gün apar topar doktora gittiniz. Doktor bir de baktı ki Bağırsaklarınızda ülser oluşmuş. Doktor tedavi verdi. ilaç-fitil krem derken fiziksel olarak biraz rahatladınız. Lakin moral bozukluğunuz hala olduğu yerde duruyor. Aradan aylar yıllar geçmiş, moral motivasyonunuz düşük, keyfiniz yok.

İşte yukarıda size anlatılan öykü pek çok insanın belirli bir dönem yaşadığı bir olaydır. Size burada sorgulamanız için bir detay vereceğiz. Moral bozukluğundan kolay sıyrılabilmek için farklı bir pencere açıyoruz. Midede ve bağırsaklarda özellikle ince bağırsakta meydana gelen tahribat pek çok besinin sağlıklı sindirimini engellemektedir.

Vücudun besinlerden çok az miktarda alabildiği vitamin ve protein çeşitleri için bu tehlikeli bir durumdur. Unutkanlığın, stresin, kulak çınlamasının, kansızlığın en önemli nedenlerinden birisi olan B12 Vitamini işte tam da bu bahsettiğimiz besinlerden birisidir. Yaşamın olmazsa olmazıdır. Özelikle uzun vadede çok önemli sıkıntılara neden olabilmektedir.


Size önerimiz moraliniz uzun süredir bozuksa, mide bağırsak problemleri de yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza gidiniz ve B12 seviyenize baktırınız.
Bu arada B12 Vitamini en çok hayvansal yiyeceklerde özellikle büyükbaş karaciğer ve böbrekte bulunur.
Unutmayın “Sistemsizsiniz” insan