EKMEK YİYENLER (TAM BUĞDAY DAHİL) BU HASTALIKLARA HAZIRLIKLI OLSUN!

504

EKMEK YİYENLER (TAM BUĞDAY DAHİL) BU HASTALIKLARA HAZIRLIKLI OLSUN!

Kardiyolog Dr. William Davis “Buğday Göbeği” kitabında buğdayın ve tahılların zararlarını ayrıntılı olarak anlatıyor.

▪️ Demir Eksikliği Anemisi
Buğday ve tahılların içindeki fitatlar demir emilimini % 90’a kadar azaltabiliyor. Demir eksikliği anemisinin ikinci önemli nedeni tahıl tüketimidir.

▪️ Jinekomasti
Erkeklerdeki göğüs büyümesinin de en önemli nedeni tahıl tüketimi olarak gösteriliyor.

▪️ B12 Vitamini Eksikliği
Tahıllar vücutta çok hayati görevleri olan B12 vitamininin emilimini sağlayan proteinin üretilmesini engelleyen bir etki yapıyorlar.

▪️ Haşimato Tiroidit
Otoimmün bir hastalık olan Haşimato vakalarından % 50’sinde gliyadine karşı olan antikorlar yüksek oluyor. Tahıllardan uzaklaşılınca tiroid inflamasyonu gerilemeye başlıyor.

▪️ Tip 1 Diyabet
Bu konuda kanıtlar çok açık, tüm vakalarda olmasa da büyük çoğunlukla pankreas hücrelerinin tahribatını gliyadinler başlatıyor.

▪️ Tip 2 Diyabet / Hiperglisemi
Bir insanı diyabet yapmanın formülü çok basit, kan şekerini yükselten besinler ver, insülin direnci oluşsun, karaciğer yağlanması ve karın yağlanması başlasın, bu sonuçta insülinin işlevini engellesin. Bu süreç yüksek glisemik indeksli beslenmeyle başlıyor. Glisemik İndeksi en yüksek besinler ise tahıllar.

▪️ Romatoid Artrit
Bu hastalığın da gliyadinler tarafından başlatıldığı gösterildi.

▪️ Egzama, sedef, sebore, rosacea
Bu otoimmün cilt hastalıkları da çoğu zaman tahılları kesince iyileşiyor.

▪️ Şizofrenik Paranoya, Bipolar Bozukluk, Depresyon
Bu hastalıkların görüldüğü kişilerde tahıllar kesilince önemli iyileşmeler sağlanıyor.

▪️ Serebellar Ataksiya
Serebellum hasarının sonu tekerlekli sandalyeye kadar gidiyor. Genelde buğdayı, tahılı kesmek akla gelmiyor oysa bu yapılırsa hastalığın ilerlemesi duruyor. Geri dönüşü zor çünkü sinir sistemi ve beyin dokusunun iyileşmesi kolay değil.

▪️ Periferal Nöropati
Bacaklara ve çeşitli organlara giden sinirlerin hasar görmesi olarak tanımlanabilecek bu hastalık diyabet durumunda ortaya çıkıyor. Diyabet olmayan durumlarda ise gliyadinin tetiklediği bir otoimmün reaksiyon olarak gelişebiliyor. Tahılı kesince ortadan kalkıyor.

Bununla da yetinmeyip blogunda ve facebook sayfasında bu konuyla ilgili sürekli yazılar yazıyor. Tabii bir de bu görüşlere karşı olanlar var. Çölyak hastası olmayanlar için tahıl tüketmenin hiçbir zararı olmadığını, aksine tahıl tüketilmezse yeterince lif ve B vitamini alınamayacağını savunuyorlar.

Dr. Davis’in bu makalesi “Diğer % 99: Sadece Çölyak Hastalığıyla Sınırlı Değil” başlıklı ve tahıl tüketiminin hangi hastalıklara neden olduğunu sıralıyor ve söyledikleriyle ilgili çok sayıda bilimsel çalışma olduğunu belirtiyor. Bakalım tahıllar çölyak dışında hangi hastalıklara neden oluyormuş:

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz®

Kaynak: http://www.wheatbellyblog.com/…/the-other-99-its-not-just-…/