Seçimde süreç nasıl işleyecek?

387

Türkiye, 24 Haziran 2018 Pazar günü baskın bir erken seçim kapsamında cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için sandık başında olacak. 25 Haziran’dan itibaren ise yeni bir dönem başlayacak. Bu dönemde parlamentodaki milletvekili sayısı 600’e çıkacak. Seçimler 5 yılda bir yapılacak.

Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek 19 Nisan 2018 Perşembe 14:01 13 Türkiye, apar topar bir şekilde 24 Haziran’da yapılmasına karar verilen erken seçim sürecini konuşuyor.

Peki bu karardan sonra süreç nasıl işleyecek? İlk olarak AK Parti Grup Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, MHP Grup Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli ile iki parti grup başkanvekillerinin imzasını taşıyan seçimin 24 Haziran 2018’de yapılmasına ilişkin ortak önerge, Anayasa Komisyonunda görüşülecek.

TBMM Genel Kurulunda da ele alındıktan sonra, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı” haline gelecek. Meclis Kararı, Cumhurbaşkanının onayına sunulmayacak, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. 25 Haziran yeni bir dönem Türkiye, 16 Nisan 2017’de halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliğiyle 24 Haziran 2018 tarihinden sonra yeni bir döneme girecek.

Buna göre, yeni parlamentoda milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak. Bundan sonra TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri 4 yıl yerine, 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

Bu hüküm, bu seçimde uygulanacak. Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atanabilecek.

Cumhurbaşkanı artık devlet başkanı olacak 24 Haziran’da yapılacak seçimle Cumhurbaşkanına “devlet başkanı” sıfatı gelecek. Devletin başı olan cumhurbaşkanına, yürütme yetkisi de verilecek. Cumhurbaşkanı, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlayacak, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.

Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek. TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yeni dönemde Mecliste 600 milletvekili olacağı için, 360 milletvekili ile seçimler yenilenebilecek.

Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak.  Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek.

Yeni dönemde TBMM, “Meclis Araştırması”, “Genel Görüşme”, “Meclis Soruşturması” ve “yazılı soru” yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanacak, ancak “gensoru” denetleme yetkisinden çıkarılacak. İkinci tur tarihi 8 Temmuz 24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.

İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. Bu durumda seçimin ikinci tura kalması halinde, ikinci tur 8 Temmuz 2018’de yapılacak. Haber Merkezi

YENİ MESAJ GAZETESİ