Dünya Tarihinin En hileli 25 Siyasi Seçimi

686

Seçim, hükümetin en mükemmel biçimi olarak kabul edilen en büyük “silah” silahı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, seçimlerin şiddet, dolandırıcılık, yolsuzluk ve rüşvetle karartıldığı ve sonuç olarak adil ve demokratik bir seçimden daha kesin sonuçlara sahip olduğu kaydedilen birçok dava olmuştur. Tarihin en hileli seçiminin hangisi olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki 25 sahte siyasi seçime göz atın.

25 Sri Lanka meclis seçimleri (2000)

Bu seçimler, seçim döneminde yetmiş kişinin öldürülmesinden bu yana modern zamanlarda en şiddetli olanlardan biri olarak kabul edildi. Hem UNP hem de SLMC tarafları, hükümeti hile ve sindirme konusunda Halk İttifakı Partisi’ni açıkça suçladılar; Pek çok uluslararası gözlemcinin de kabul ettiği bir iddia.

24 New York gubernatorial seçim (1792)

1792 New York gubernatory seçkisi, vali ve teğmen valisini seçmek için Nisan ayında yapıldı ve Amerikan tarihinde en sahtekarlıktan biri olarak hatırlandı. John Jay, George Clinton’dan daha fazla oy aldı, ancak teknik konularda, Otsego, Tioga ve Clinton bölgelerinin oyları diskalifiye edildi ve kamuoyuna açıklanmadı ve resmi sonuçlarda George Clinton’a küçük bir çoğunluk verdi.

23 Ukrayna parlamento seçimleri (2014)

Eh, nasıl daha iyi koyacağımı bilmiyorum ama Neo-Nazi Partisi (Halk Cephesi), yarım yüzyıldan fazla bir süre önce Sovyet’in bir parçası olarak Hitler’e karşı cesurca savaşan bir Avrupa ülkesinin parlamentosunda en fazla sandalye kazandı. Birlik. Tam olarak hileli değilse, bu kesin bir seçim oldu.

22 Macar parlamento seçimleri (1947)

1990’a kadar son demokratik olan ve komünizmin bölgede çöküşü olan 1947’deki Macar parlamento seçimleri, tarihte “mavi-oy” seçimleri olarak tarihe geçti. Önceki seçimleri kaybetmiş olan Macar Komünist Partisi, iktidarı şiddet, tehditler ve gözdağı kullanarak geçici olarak birleştirdi. Bu gerçek, muhalefetin zayıflaması ve gözden geçirilmiş bir seçim yasasıyla birleşince, daha fazla komünist kazanım sağladı.

21 ABD başkanlık seçimleri (1960)

Çeşitli anketler ve çalışmalar, John F. Kennedy’nin son yüz yılın en sevilen ve beğenilen ABD başkanı olduğunu, ancak 1960 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinin en tartışmalı konulardan biri olarak kabul edildiğini gösterdi. Bazı hesaplar, Mobster Sam Giancana ve Chicago suç örgütünün Kennedy’nin Illinois’deki zaferinde rol oynadığını iddia etti.

20 Rusya cumhurbaşkanlığı seçimleri (1996)

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden ve Putin’in Rusya’yı bir süper güç haline getirmesinden hemen önce, Rusya’nın eski şanlı benliğinin gölgesi olduğu kısa bir dönem vardı. Boris Yeltsin ve 1996 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tartışmalı zaferi, Rusya için o karanlık zamandaki bir başka siyah gözdü ve birçok siyasi analist, seçimi açıkça hileli, Yeltsin’i tercih eden bir şekilde açıkladı.

19 Chadian başkanlık seçimleri (1996)

Afrika ülkesinde 2 Haziran 1996’da düzenlenen Chadian başkanlık seçimleri, bağımsızlığından bu yana ülkenin tarihinin ilk çok partili başkanlık seçimleriydi. Ancak seçim, yerel ve uluslararası gözlemciler tarafından onaylanan, seçim sahtekarlığı ve muhalefet güçlerinin hükümet tarafından sindirilmesi konusunda yaygın ve güvenilir raporlarla gölgelendi.

18 Belarus cumhurbaşkanlığı seçimleri (2006)

Belarus başkanlığı 2006 seçimleri, oyların yüzde 84,4’ünü alan Alexander Lukashenko için mutlak bir zaferdi. Bununla birlikte, Batılı gözlemciler seçimleri hileli olarak kabul ettiler. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), seçimin “demokratik seçimler için AGİT taahhütlerini yerine getiremediğini” açıkladı.

17 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri (2014)

Seçimler, hem siyasi muhalefet hem de uluslararası gözlemciler tarafından Recep Tayyip Erdoğan lehine bariz medya yanlılığı, yolsuzluk iddiaları, kamuoyu araştırmalarının yanlışlığı ve Erdoğan’ın kampanyası sırasında resmi kamu kaynaklarının kötüye kullanılması yönündeki eylemler şiddetle eleştirildi.  Erdoğan başkanlığını beklendiği gibi kazandı ve birçok Türk gazeteci, Erdoğanıbir Roma imparatoru ve bir tanrı gibi davranmakla suçladı.

16 Suriye cumhurbaşkanlığı seçimleri (2014)

Haziran 2014’teki Suriye cumhurbaşkanlığı seçimleri, Arap Sosyalist Baas Partisi’nin bir darbede iktidara gelmesinden bu yana on yıllardaki ilk çok-seçimli seçimdi. Sürmekte olan Suriye iç savaşı nedeniyle Suriye’deki mülteci nüfusu, Suriye’deki elçiliğin oylanmasından birkaç gün önce, Suriye’deki büyükelçiliklerde bazı yabancı ülkelere oy vermiştir. Bunun sonucu olarak, yerli ve yabancı tabanlı Suriyeli muhalif gruplar seçimleri boykot etti.

15 Kanada federal seçimleri (2011)

2011 Kanada federal seçimleri, 41. Kanada Parlamentosu’nun Avam Kamarası üyelerini seçmek için düzenlenmiş ve “The Robocall Skandalı” olarak adlandırılmıştır. Bu skandal, seçmenlerin bastırılmasıyla sonuçlanacak şekilde tasarlanan soykırım ve gerçek-şahıs çağrılarının kullanıldığı iddialarını içermektedir.

ve Guelph Muhafazakar ofisi ofisinde bir bilgisayarın çağrıları yapmak için kullanılmış olması. Kanadalıların böyle bir şeyi yapabileceklerini kim düşünebilirdi?

14 Tayland genel seçimleri (2006)

Seçim sonuçlarından ve büyük olasılıkla Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’in kazananı onaylamadığı için, Thaksin Shinawatra seçimlerin demokratik olmayan ve seçimin Anayasa Mahkemesi tarafından geçersiz ilan edilmesinin hemen ardından görülmemiş bir adımı attı. Ekim 2006 için yeni seçimler yapıldı, ancak ordu hükümeti devirdiğinde iptal edildi.

13 Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimleri (2004)

2004 yılındaki Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimleri, medya yanlılığı, seçmenlerin sindirilmesi ve Aseçenko adayının dioksinle zehirlenmesi iddialarıyla yüklü bir siyasi ortamda gerçekleştirildi. Uluslararası gözlemcilerin çoğu, bu seçimin son yıllarda dünya çapında en tartışmalı seçimlerden biri olduğunu bildirdi.

12 New Hampshire Senatosu seçim telefon-sıkışma skandalı (2002)

2002 New Hampshire Senatosu seçimlerinde telefonla ilgili sıkıntı yaratan skandalı, seçimin işleyişini yapmak için devletin Cumhuriyetçi Partisi tarafından tutulan bir telemarketing şirketinin kullanılmasını içeriyordu. Kurcalama, bir çağrı merkezi kullanarak telefon hattını sıkıştırarak oylama (GOTV) işlemini başlattı. Sonunda, Demokrat eğilimi bozan kırk beş dakika boyunca dokuz yüz çağrı yapıldı.

11 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri (2005)

Mısır’ın 2005’teki cumhurbaşkanlığı seçimleri, Mısır tarihinin tartışmalı ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk iddia edilen ve en tartışmalı olanıydı. Mısır’ın eski cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, beşinci ardı ardına altı yıllık bir görev süresi kazandı ve resmi sonuçlarla oyların yüzde 88,6’sını kazandı.

Ancak Mübarek’in rakibi Ayman Nour, önceki oylama sonuçlarının oyların yüzde otuzdan fazlasını aldığını ve aldığı “resmi” sonuçların sadece yüzde yediünü almadığını gösterdi.

10 ABD başkanlık seçimleri (2000)

Hepimiz, son derece tartışmalı seçimlerde Amerikan başkanlığının kararlaştırıldığı Florida eyaletindeki oyların rezil sayıldığını hatırlıyoruz. Bu seçimleri kazanırken, George W. Bush, ABD tarihinin çok sayıda halk oyu kazanamayan dördüncü başkanı oldu. Bu seçimlerin ardından çok sayıda anket yapıldı ve kimin gerçekten kazanması gerektiği konusunda birbiriyle çelişen görüşlere ulaştı.

9 Peru genel seçimleri (2000)

2000’in Perulu genel seçimleri son derece tartışmalı ve yaygın olarak hileli olarak kabul edildi. Görevdeki cumhurbaşkanı Alberto Fujimori seçimleri ve üçüncü bir görevi kazandı. Ancak seçimler, anayasaya aykırılık, rüşvet, yapısal önyargı ve haklı seçim sahtekarlığı iddialarıyla lekelendi.

Alejandro Toledo, genel seçimlerin ikinci turunu boykot etti; oyların yüzde otuzdan fazlası geçersiz ilan edildi. Sonunda Fujimori yeni seçim çağrısında bulundu, Peru’dan kaçtı ve Japonya’daki bir otelden istifasını faksladı.

8 ABD başkanlık seçimleri (1876)

Bu şüphesiz tarihin en tartışmalı ABD başkanlık seçimleriydi (adaylar Samuel J. Tilden ve Rutherford B. Hayes idi) ve sonunda 1877 Uzlaşması ile çözüldü. 1877 Uzlaşması, tartışmalı, yazılı olmayan bir anlaşmaydı. cumhurbaşkanlığı seçimleri, güneydeki federal birlikleri devlet politikalarından çıkardı ve yeniden inşa edildi.

7 Romanya genel seçimleri (1946)

Romen Komünist Partisi (PCR) ve müttefiklerinin zaferiyle sonuçlanan 1946 tarihli Romanya genel seçkisi, sıkı bir askeri ortamın sınırlarında Batılı gözlemcilere göre tutuldu ve bir dizi sindirme taktiğinin kullanıldığı bildirildi. işlem sırasında. Buna ek olarak, bu seçim Romanya’nın monarşinin çöküşünü ve daha sonra Romanya’nın modern tarihinin en karanlık siyasi dönemi olacak bir komünist rejimin ilan edilmesini işaret etti.

6 Uruguaylı genel seçimler (1971)

1971 Uruguay genel seçimlerinin sonucu oldukça tartışmalı ve çok sıkıydı. Kazanan adayı Juan María Bordaberry, seçimleri 13.000’den az oy ile kazandı. Ek olarak, bazı seçim devrelerinde sahtekârlık suçlamaları vardı ve Bordaberry sivillere oy kullanması için birçok durumda orduyu kullanmıştı.

Bu suçlamalar, Bordaberry’nin Genel Kurul’u feshettiğinde ve askeri görevli bir diktatör olarak kararnameyle iktidar olarak görevlendirildikten birkaç yıl sonra, askeri görevdeki ihtilafların görev süresinin sona ermesinden önce devrilmesine neden oluncaya kadar kanıtlanmıştı.

Filipin cumhurbaşkanlığı seçimleri (1986)

1986 Filipin cumhurbaşkanlığı seçimleri, şiddetin yanı sıra seçim sahtekarlığıyla da gölgelendi. Uluslararası Gözlem Heyeti, 7 Şubat seçimlerinin serbest ve adil bir şekilde yapılmadığı sonucuna vardı. Seçimlerden kısa bir süre sonra sözde Halk İktidarı Devrimi söz konusuydu. İki milyondan fazla Filipinlinin yanı sıra çeşitli siyasi ve askeri bireyler ve dini gruplar tüm Manila’yı protesto etti.

4 Birmanya genel seçimleri (1990)

27 Mayıs 1990’da, Burma’nın siyasi sistemi için büyük bir gün olması gerekiyordu, çünkü otuz yıl içindeki ilk çok partili seçimler, ülkenin o zamanki askeri diktatörlük tarafından yönetilmesinden sonra gerçekleşti. Ancak, 492 sandalyenin 392’sini alan Demokrat Parti’nin açık zaferine rağmen, askeri cunta, sonuçları kabul etmeyi ve halkın oylarına saygı duymayı reddetti ve 2011 yılına kadar ülkeyi Devlet Barış ve Kalkınma Konseyi olarak kabul etti.

3 Cezayir yasama seçimleri (1991)

Cezayir yasama seçimlerini hileli ve tartışmalı yapan her şeyin bir listesini yapabiliriz, ancak bu seçimlerin ilk turdan sonra bir askeri darbe tarafından iptal edildiğini ve Cezayir Sivil Savaşını, bir yerlere mal olduğu tahmin edilen basit bir gerçektir. 44.000 ve 150.000 yaşam, size hikayeyi anlatmalı.

2 Meksika genel seçimleri (1988)

1988’deki utanç verici Meksika genel seçimleri için oy sayımı sırasında hükümet, bilgisayarların çökmesini ve sistemin “çöküşü” olarak nitelendirdiğini iddia etti. İlk sonuçlar, Cárdenas’ın bilgisayarları “tamir edildiğinde” rahatça kazandığını gösterdi. “Siyasi rakibi Salinas, dar bir zafer kazandığını iddia etti.

Yıllar sonra, Meksika’nın eski bir cumhurbaşkanı olan Miguel de la Madrid, New York Times’a, 1988 genel seçimlerinin Kurumsal Devrim Partisi’ni kazanmaya zorlandığını ve seçimden üç yıl sonra, bütün oy pusulalarının yakıldığını kabul etti. hile ile ilgili tüm kanıtları kaldırmak.

1 Kanama Kansas seçimi (1855)

Muhtemelen ABD tarihinin en şiddetli ve kanlı kanlı kanlı Kansas seçiminin, pek çok tarihçi tarafından Amerikan İç Savaşı’nı tetikleyen olaylardan biri olduğu düşünülmektedir. Seçimin, Kansas’ın serbest ya da köle devleti mi olacağına karar vermesi gerekiyordu, bu da seçimden sonra şiddet olaylarına yol açacak bir oylama ile bir kongre üyesi tarafından şiddetli bir dayak da dahil olmak üzere büyük bir göçle sonuçlandı.

https://list25.com/25-most-fraudulent-political-elections-in-history/2/