20 sözüyle devrimci bir lider: Fidel Castro

594

20 sözüyle devrimci bir lider: Fidel Castro

Geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran olaylardan Küba Devrimi’nin önderi Fidel Castro 25 Kasım 2016 günü yaşamını yitirdi.

13 Ağustos 1926 tarihinde Mayari’de doğan Castro, Ernesto Che Guevera başta olmak üzere belli sayıda insanla çıktığı devrim yürüyüşünü, ABD’nin arka bahçesi olarak tabir edilen Küba’da başarıyla sonuçlandırdı.

1976’dan itibaren Küba Devlet Başkanlığı ve Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliğini sürdüren Castro, sağlık problemleri nedeniyle bu görevlerinden 2008 yılında ayrılmak zorunda kaldı.

Uzun süredir devam eden hastalığına yenik düşen ve yaşamını yitiren Castro, kimilerinin gözünde bir diktatör, kimilerinin gözünde ise bir devrim önderi, büyük bir kahramandı.

Biz de yaşamını yitirmesiyle kendisi hakkındaki tartışmaların daha da yoğunlaştığı Fidel Castro’nun yaşamı boyunca çeşitli konularda söylediği 20 sözünü sizler için liste olarak derledik.

1.Sayın yargıç siz beni mahkûm edin. Tarih beni haklı çıkaracaktır!

 2.Eğer büyük kitleleri ikna edebilmişse, fikirler silahlara ihtiyaç duymaz.

 3.Eğer sadıksanız ve hareket planınız varsa ne kadar küçük olduğunuzun hiçbir önemi yoktur.

4.Devrim için savaşmayana komünist denmez.

5.Diğerleri lüks otomobillere binebilsin diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarıyla yürümek zorundadır?

 6.Diğerleri müthiş derecede zengin olsun diye neden bazıları berbat bir şekilde yoksul olmak zorundadır? Ben, bir parça ekmeğe bile sahip olamayan dünya çocuklarının adına konuşuyorum.

 7.Diğerleri 70 yıl yaşasın diye neden bazı insanlar 35 yıl yaşamak zorundadır?

 8.Ben bir Marksist-Leninistim ve yaşamımın son anına kadar da böyle kalacağım.

 9.Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.

 10.Bir devrimden daha önemli bir şey yoktur. İnsanlığın diyalektik gerçeği budur. Emperyalizme karşı sadece sosyalizm durmaktadır.

 11.Yönetimin bir suçlu veya hırsız tarafından garanti altına alındığı bir cumhuriyette onurlu insanların öldürülmesi veya hapsedilmesi olağandır… Beni lanetleyin. Bunun hiçbir önemi olmayacak; çünkü tarih benim yanımda yer alacak.

 12.Soygun felsefesine son verirseniz, savaş felsefesi de ortadan kalkar.

 13.Biz yenilirsek kalkar yine deneriz, diktatörler yenilirlerse sonları olur.

 14.Yukarı yarım kürenin, aşağı yarım küreyi ezmesine küreselleşme denir.

 15.Eğer düşmanın sana ödül veriyorsa, sende bir puştluk var demektir.

 16.Sosyalizmin başarısızlığından bahsediyorlar. Peki kapitalizmin Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki başarısı nerede?

 17.Ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da; onlara eşitlik duygusu ve insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir.

 18.Dilenciye verilen bir ekmek yardımseverlik değildir. Asıl yardımseverlik, siz de dilenci kadar açken onunla paylaşılan ekmektir.

 19.Kadınları iyi eğitim görmüş ülkelerin çok daha refah hayatlar sürüyor olması tesadüf değildir.

20.İşçi sınıfı yaratıcı sınıftır. İşçi sınıfı bir ülkede maddi refahın gerektirdiği her şeyi üretir, iktidar işçi sınıfının elinde olmadığı sürece, işçi sınıfı, iktidarın sömürücü toprak sahiplerinin, haksız kazanç sağlayanların, tekellerin, yerli ve yabancı çıkar gruplarının elinde kalmasına izin verdikçe, silahlar işçi sınıfının değil de, çıkar gruplarına hizmet edenlerin elinde oldukça, bu çıkar gruplarının ziyafet sofralarından dökülmesine göz yumduğu kırıntılar ne denli çok olursa olsun, işçi sınıfı yoksul bir hayat sürmeye zorlanacaktır.

http://www.presshaber.com/