“Öğrenir Öğrenmez Muazzam Bir Aydınlanma Yaşamanıza Sebep Olacak Kadar İlginç 17 Bilgi… Var mı yeni bilgiler öğrenmekten güzeli…”

1068

1. Napolyon, ömrü hayatında ilk yenilgisini Osmanlı İmparatorluğundan almıştır. Hatta bir sefer değil, tam iki sefer aynı yerde yenilgiye uğramıştır, Akka Kalesi önünde. Akka Kalesi’nin  önünde iki kez yenilen Napoleon, bir süre sonra şu cümleyi kuracaktır: “Türkler ö*ldürülür lakin mağlup edilemezler…”

2. ABD’de yaşanan dev kasırgalara, ev araba ne varsa götürdüğü için kadın isimleri verilir.

3. “W” harfi, bilinenin aksine 2 “V” den değil, 2 “U” dan oluşur. Dabılvi diye değil de dabılyu diye okunmasının sebebi de budur..

4. Alüminyumu ham maddeden üretmektense, geri dönüştürüldüğünde %95 daha az enerji harcanır.

5. Kara Ölüm olarak da anılan Veba’nın, Avrupa’ya Venedikten gelen gemilerin içindeki sıçanlarla taşındığı anlaşılmıştır. Sonrasında bu durumun önüne geçmek için, Venedikten gelen her geminin açık denizde tam 40 gün boyunca demir atıp beklemesi zorunlu kılınmış, limana yanaşması engellenmiştir.

6. Diş macunu tüplerinin altındaki renkli kareleri, sadece ambalajlama esnasında makinenin anlaması için konulan sinyallerdir… İnanılanın aksine diş macununun içeriği ile hiçbir alakası yoktur.

7. 1 kuruşun maliyeti 1.92 kuruş olmasından dolayı tedavülden kalkmıştır.

8. Tüm dünyada kabul gören dört matematiksel sistemde de onluk sistemi kullanmamızın sebebi, on parmağımız olmasındandır.

9. Alfabe kelimesi, Eski Yunan alfabesindeki ilk iki harf olan Alfa ve Beta’nın birleşiminden meydana gelmiştir.

10. Bir sivrisinek, zayıf metabolizmasından dolayı 24 saatlik günün yalnızca 1-2 saatinde aktiftir… Bu 1-2 saatin dışında sivrisinekler öylece dururlar ve siz onu rahatsız edene kadar da kıpırdamaz… Yani, size sabaha kadar uyutmayan tek bir sivrisinek değil, muhtemelen birden fazla sivrisinek.

11. El sıkışmak eski zamanlarda, “elimde si*lah yok” anlamına gelirdi ve karşıdakine güven vermek amacıyla kullanılırdı.

12. Pilotlar ve yardımcı pilotlar, olası bir yemek ze*hirlenmesinden aynı anda etkilenmemek için farklı yemekleri yerler.

13. Tuvaletlerdeki peçeteleri veren sensörlü makinalar, sensörün önünde elinizi oynatınca değil, sabit tutunca peçeteyi verirler.

14. Brazzers kelimesi, klavyede sadece sol el ile aşırı kolay bir şekilde yazılabilir.
Denemesi bedava…

15. İşçi karıncanın ortalama ömrü 45-60 gün iken ağustos böceğinin 2 yıldan 17 yıla kadar ömrü vardır… Demek ki bu hayatta çok çalışan kısa, az çalışan ise uzun yaşıyor..

16. Telefonunuzu uçak moduna aldıktan sonra şarja takarak %50 daha hızlı şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

17. Menekşelerin kokusu yoktur, kokusuzdurlar. Ahmet Kaya’nın söylediği Kendine İyi Bak şarkısında geçen “bir menekşe kokusunda seni aramak var ya” dizelerinin ağırlığını hissettiniz mi peki?

Kaynak: onedio