Bilgi Birikimi Ve Kültürel Olarak Sizi Oldukça Geliştirirecek Zekâ Açıcı 8 Kitap

535

Bilgi Birikimi Ve Kültürel Olarak Sizi Oldukça Geliştirirecek Zekâ Açıcı 8 Kitap

Okumak her türüyle güzeldir. Ancak okuma aracılığıyla yeni şeyler öğrenmek, kendinizi kültürel ve bilgi birikimi noktasında geliştirmek istiyorsanız, roman, hikaye gibi kurgulardan çok araştırma ve analize dayalı kitapları okumanız size daha büyük fayda sağlayacaktır.

Bu doğrultuda hazırlanan bu kitap listesine göz gezdirip arasından birkaçını okumanız, kişisel gelişiminiz için atacağınız güzel bir adım olacaktır.

1. Ulusların Düşüşü – Daron Acemoğlu, James Robinson

daron-acemoglu-ulusların-dususu-on-kapak

Türkiye’den çıkan en büyük ekonomistlerden Daron Acemoğlu’nun büyük ses getiren ortak çalışması Ulusların Düşüşü, tarih boyunca ulusların, özellikle de birbirine benzeyen ulusların ekonomik ve politik gelişmeleri arasında neden büyük farklılıklar olduğuna dair bir tartışma yürütüyor. Örneğin, sanayi devrimi, neden Macaristan’da değil de İngiltere’de başladı? Şartlar eşit olmasına rağmen neden bazı uluslar diğerlerine bariz şekilde üstünlük sağladı? Yani yazar “Neden bazı ülkeler zenginken bazıları yoksuldur?” sorusunun cevabını arıyor. Ancak bulduğu cevaplar beklentilerin çok dışında ufuk açıcı.

2. Güzelliğin Tarihi – Umberto Eco


Güzellik nedir? Sanat, zevk, moda nedir? Güzellik mantık çerçevesinde değerlendirilebilir mi? Güzellik üzerine nesnel saptamalarda bulunulabilir mi? İşte Umberto Eco bütün bu soruların merkezinden başlatıyor büyük keşif gezisini. “Güzellik nedir?” gibi güç bir soruyu cevaplamaya çalışan sanatçı güzelin neden güzel bulunduğunu irdeliyor. Sahi güzel olan şey neden bize gelir?

3. Petrol,Para ve Güç Çatışmasının Epik Öyküsü – Daniel Yergin


Sürekli olarka her yerde konuşulan herkesin hakkında üç aşağı beş yukarı bir fikrinin olduğu petrolün neden bu kadar değerli olduğunu biliyor musunuz?  Petrolün etrafında kümelenen güç ve zenginlik savaşını epik bir anlatımla ve kronolojik olarak veren bu kitap, Japonların Pearl Harbour baskınından, Süveyş krizinden Yom Kippur savaşına kadar dünyamızı etkileyen olaylarda petrolün nasıl kritik rol oynadığını ve petrolün neden bu kadar değerli olduğunu göstermekte.

4. Hayvanlardan Tanrılara, Sapiens – Yuval Noah Harari


Bugün toplumumuzda para neden herkesin güvendiği tek şey? Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen? Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştüremiyor? İnsanlığın küresel ekosistemde oynadığı rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen bu kitap, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor. Bir belgesel tadında okuma istiyorsanız, bu kitabı mutlaka okumalısınız.

5. Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari


Yuval Noah Harari ilk kitabında insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatırken bu kitabında yani Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle geleceğimizi ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, homo sapiens’ten homo deus’a evrileceği bir geleceğin yakın olduğunu dillendiriyor. Ya da başka bir deyişle yola “önemsiz bir hayvan” olarak çıkan insanoğlu, tanrılar katına ulaşma hevesiyle kendi sonunu mu hazırlıyor?

6. Sakallı Celal – Orhan Karaveli

Maalesef ki bir çoğumuz bu Türk filozofunun varlığından bile haberdar değiliz. Hatta birçoğumuz bir Türk filozofun olduğundan bile haberdar değil. Ancak işte karşınızda Orhan Karaveli’nin anlatımıyla Sakallı Celal. Özgür düşünce uğruna maddi ve manevi birçok kazanımdan vazgeçmiş biri. Sakallı Celal kitabı büyük bir Türk düşünürü yakından tanıma fırsatı sunuyor.

7. Mutlu Olma Sanatı – Bertrand Russell

Listelediğim kitaplar arasında bir an bile sıkılmadan okunacak bir kitap varsa o da Bertrand Russell’ın Mutlu Olma Sanatı’dır. Bertrand Russell bu kitabıyla zihnini kontrol altına alarak iyi bir yaşam sürmek isteyenlere adeta bir reçete sunuyor. Kişisel gelişim kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama vermeyi bir türlü tam olarak başaramadığı mutluluk sırlarını, hiçbir mistik öğeye başvurmadan tamamen mantık yoluyla size aktarmayı başarabiliyor. Kitabı okurken kendinizi birçok satıra hak verirken bulacaksınız.

8. İnsanın Anlam Arayışı – Victor E. Frankl

20. yüzyılın en önemli psikiyatrlarından Viktor Frankl, neredeyse her dile çevrilmiş ve milyonca satan kitabı İnsanın Anlam Arayışı’nda, kurucusu da olduğu logoterapinin ilkelerini insanın mutluluk ve anlamla arayışında yardımcı olarak nasıl kullanılabileceğini anlatıyor. Kendisi İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki esir olarak bulunmuş birinin ağzında anlam arayışı ve mutlu olma üzerine tavsiyeler duymak gerçektende şaşırtan ve merak uyandıran bir deneyim.