Aklınızı Uçuracak! 9 Ünlü Sanat Eserinin İçine Gizlenmiş Büyüleyici Gizemler

795

Aklınızı Uçuracak! 9 Ünlü Sanat Eserinin İçine Gizlenmiş Büyüleyici Gizemler
Bazı sanatçılar yaptıkları eserlerde bizlere bulmamız için bir takım gizli mesajlar bırakmışlardır. Ancak birçok kişi resmin bütününü gördüğü için bu mesajları bulamamıştır. Ünimetre olarak sizlere bu ünlü tablolardaki garip detayları açıklıyoruz.

Kaybolmuş Balina


Resmi restore eden Handirck van Anthonissen, resmin ölü bir hayvan olmadan daha güzel görüneceğini ve daha popüler bir hale geleceğini düşünmesinden dolay, balinayı resimden çıkartmıştır.

Da Vinci’nin Şifresi

İtalya Kültürel Miras Ulusal Komitesi araştırmaları sonucunda Mona Lisa’nın Sağ gözünde resmin yaratıcısı Leonardo da Vinci’nin imazası olduğu düşünülen ‘LV’ harfleri bulunduğunu keşfetti.

Ayrıca, resimdeki kadının sağ omzunun arkasındaki köprüde göze çarpan ’72’ sayısının da 1472 de yıkılan İtalya’nın Bobbio şehrindeki bir köprüyü belirttiği teoriler arasında.

Erkek mi, kadın mı?

Caravaggio’nun bu eserinde bulunan insanın önceleri kadın olduğu düşünülüyordu. 20. yüzyılın başlarında sanat eleştirmenleri resimdeki kişinin ut çalan bir erkek olduğu fikrini ortaya attı.

Daha sonraları bu fikirden yola çıkarak yeni semboller keşfedildi. Resimdeki nota defterindeki sembollerin Jacques Arcadelt’in bass partisyonları (Seni sevdiğimi ve sana taptığımı biliyorsun) olduğu doğrulandı

ve o dönemde ut ve kemanın erkeklere özel enstrümanlar oldukları ortaya çıktı.

Persephone ve Hades

Resimdeki kadının boynundaki broşa odaklanın:

Bu sembol Persephone (Yunan mitolojisinde bereket tanrıçası ve yer altı dünyasının kraliçesi) simgeliyor.

Efsaneye göre, Persephone Hades tarafından kaçırılır, resimdeki çiftçinin tuttuğu dirgen de Hades’in 3 uçlu mızrağına çok benzemektedir.

Ayrıca sanatçı bu mızrak temasını birçok arka plan öğesinde de kullanmıştır: Çifçinin gömleği ve kotunda, evin pencerelerinde hatta sol arkadaki küçük saksı bitkilerinde bile.

Van Gogh’un Türbülansı

Van Gogh bu resminde fizik ve matematik dünyasının en kompleks konularından biri olan türbülans olayını resminde işlemiş ve bu yasa 2004 yılına kadar tam olarak açıklanamıyordu.

Sistina Şapeli Tablosu

Papa II. Julius ve Michelangelo arasındaki çatışmayı anlatan, Sistine Şapelindeki bu resimde, arkadaki meleklerden biri ‘nah’ hareketi yaparken görülüyor.

Tıpkı bizde olduğu gibi o dönemlerde bu hareket, hakaret anlamı taşıyordu.

Sürahideki Yüz

Caravaggio’nun en ünlü resimlerinden biri olan Bacchus’da, resmin tam ortasında bulunan sürahinin içerisinde ressamın kendi sureti bulunmaktadır.

Farklı Açılardan Ölüm ve Yaşam

The Ambassadors’da yerde bulunan ilginç obje aslında bir kuru kafa. Eğer resme dik bir şekilde bakarsak normal iki insan görürken, sağ tarafından bakarken yerdeki garip cismin kuru kafa olduğu ortaya çıkıyor.

Gelinciksiz Kadın

Gelincikli Kadın tablosunun orjinalinde aslında gelincik yoktu. Da Vinci hayvanı ve mavi pelerini resme sonradan eklemiştir.

Resmin bitimine yakın hayvanı daha da büyüterek beyaz olarak renklendirmiştir. Resimdeki kadının Dük Ludovico Sforza’nın metresi olduğu düşünülüyor ve gelincik Sforza ailesinin sembolüdür.

Kaynak: https://www.unimetre.com/aklinizi-ucuracak-9-unlu-sanat-eserinin-icine-gizlenmis-buyuleyici-gizemler