‘Zararlı Atıkları Türkiye’ye Gönderiyorduk Ve…

281

‘Zararlı Atıkları Türkiye’ye Gönderiyorduk Ve…

İtalya’nın Milano kenti ve çevresinde yapılan operasyonda zararlı atıkları yasa dışı şekilde işleyerek aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere sattıkları iddia edilen kişiler gözaltına alındı.

İtalya’nın Milano kenti ve çevresinde yapılan bir operasyonda, zararlı atıkları yasa dışı şekilde işleyerek aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere sattıkları iddia edilen dokuz kişi gözaltına alındı. Bu atıklardan elde edilen hammaddenin çocuk ayakkabısı yapımında da kullanıldığı ve sağlığa zaralı olabileceği iddia ediliyor.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre Milano’da atık toplayan bazı şirketler, bu artıkları yasal yollardan işlemek ya da imha etmek yerine yasa dışı bir şekilde depolayıp işleyerek sahte PVC ve benzeri hammadde üretiyordu. Aralarında duvar kağıdı gibi özel işleme tabi tutulması gereken, aksi halde sağlığa zararlı olabilecek maddelerin de yer aldığı atıklar yasa dışı ve kontrolsüz bir biçimde işlenerek satılıyordu.

Haberlere göre bu atıklardan elde edilen “sahte PVC” gibi hammaddeler, normal piyasa fiyatının üçte biri kadar ucuza satılıyor ve aralarında Türkiye, Meksika, Kanada ve Fas’ın da yer aldığı ülkelere gönderiliyordu. yuzdeyuzhaber