Yorucu Diyetler Yapmadan Kilo Vermek için Bilim İnsanlarından 9 Tavsiye

487

Yorucu Diyetler Yapmadan Kilo Vermek için Bilim İnsanlarından 9 Tavsiye

Hayatlarının herhangi bir döneminde kilo vermeye çalışmadığını söyleyebilecek çok az insan vardır. Penn State üniversitesinin araştırmalarına göre 6 insandan biri kilo vermeyi ve verdiği kiloyu koruyabilmeyi başarıyor. Güzel haberse istediğiniz bedene ulaşabilmenin kolay yolları var.

 

Bilge Cafe kilo verme sürecinize yardımcı olabilecek bilimsel olarak kanıtlanmış bilgileri sizler için bir araya getirdi.

Yemek düzeninize sağlıklı yağları ekleyin

Tükettiğiniz kalori sayısını düşürmeye çalışırken, kuru yemişlerden, peynirden, yağdan uzak durmak mantıklı gibi görünüyor. Fakat yağların sindirilmesi protein ve karbonhidratlardan daha uzun sürüyor. Yani bu gıdaları tüketirseniz, uzun süre aç hissetmezsiniz. Doymamış yağlar; lütein, likopen ve beta-karotenin sindirilmesine yardımcı olur.

Fiziksel aktivitelerden çok fazla kilo kaybı beklemeyin

Bilim insanlarının araştırmalarına göre genellikle fazla kilolu olan insanlar yaptıkları spor sonucundaki kilo kaybını çok abartıyorlar ve sonra daha çok yemek yiyebileceklerini düşünüyorlar. Spor yaptıktan sonra tabi ki yemek yemeniz gerekiyor ama günlük almanız gereken kalori miktarını aşmayın çünkü, yaptığınız spor boşa gidebilir.

Meyveleri ve sebzeleri iyice yıkayın

Meyveleri ve sebzeleri iyi yıkamıyorsanız, kilo almanızın sebebi bu olabilir. Meyve ve sebzelerin üzerinde kalan böcek ilaçları metabolizmanızı yavaşlatır ve buda kilo almanıza sebep olabilir. Böcek ilaçları meyveleri ve sebzeleri parazitlerden korumak için kullanılır. Fakat insan sağlığını kötü etkiler.

Böcek ilaçları tiroitin dengesini bozarlar ve hormonel dengesizlikler yaşanmasına sebep olurlar. Ayrıca bilim insanları bu ilaçların mitokondriyi de kötü etkilediğini söylüyorlar.

Zeytin yağı kullanın

Alman bilim insanlarının araştırmalarına göre zeytin yağı kullanmak daha çabuk tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca çok az kullanılan zeytin yağı bile kan şekerinin dengede durmasına yardım eder ve daha geç acıkırsınız. İtalyan yağları çok fazla kimyasal içerdiğinden açlık hissini engeller.

Zevk alarak yemek yiyin

İştahımız grelin hormonu tarafından düzenleniyor. Stresli olduğumuz zamanlarda yükseliyor. Fakat yediğiniz yemeği zevkle yerseniz hormonun oranı düşüyor. Yani yediğiniz yemekten çok hoşlandıysanız uzun bir süre acıkmassınız. Eğer bir şeyi zorla yediyseniz çok kısa bir sürede kendinizi buldolubının başında bulabilirsiniz.

Doğru makarnayı seçin

Glisemik endeks insan vücudundaki yemek yedikten 2 saat sonraki kan şekeri yükselişini temsil eder. Endeks ne kadar düşükse şeker de o kadar yavaş kana karışıyor. Yani vücudumuz küçük dozlarda insülin salgılıyor şekeri işleyebilmek için.

Eğer çok fazla şeker hızlı bir şekilde kana karışırsa, vücudumuzun daha fazla insülin üretmesi gerekir. Buda beynimize tekrar aç olduğumuzu söyleyen sinyaller yollamasına sebep olur. Sonuç olarak glisemik endeksi düşün olan yiyecekler kilo vermek isteyen insanlar için daha uygun olacaktır. Araştırmalara göre yiyebileceğiniz an iyi makarna çeşidi spagettidir.

Eğer süt ürünlerini sindirmekte zorlanıyorsanız kalsiyum vitamini alın

Bir çok insanın süt ürünlerini sindirmekte sorunları var. Bu yüzden bunları tamamen hayatlarından çıkartıyorlar. Fakat peynir, süt, süzme peynir çok güzel kalsiyum kaynağıdır ve metabolizmayı hızlandırırlar.

Yapılan bir deneyde kalsiyum takviyesi kullanan insanların kiloları %26 ve %70 arasında azalmıştır. Eğer sizinde vücudunuz süt ürünlerini sindirmekte zorlanıyorsa kalsiyum ve D vitamini takviyesi almayı deneyin.

Sabahları katı yiyecekler yiyin

Bilim insanlarınında söylediği gibi kahvaltı yapmak çok önemli. Şimdide sabahları ne yememiz gerektiğini araştırıyorlar. Örneğin; katı yiyecekler yediğimizde protein kalitesinin arttığını söylüyorlar. Sonuç olarak sabahları meyve püreleri yerine süzme peynir yerseniz daha çabuk acıkırsınız.

Bitter çikolata tüketin

Araştırmalar sonucunda çikolatanın sağlığımıza pozitif etkilerinin yanında kilo vermemize ve kilomuzu korumamıza da yardımcı olduğu ortaya çıktı. Biim adamları düşük karbonhidrat diyetinde olan insanların az da olsa bitter çikolata tükettiklerinde verdikleri kiloyu geri almadıklarını gördüler.