Uganda’da oral seks yasaklandı. Uganda Cumhurbaşkanı, gerekçe olarak bakın ne dedi?

724

Uganda’da oral seks yasaklanıyor. Uganda Cumhurbaşkanı, gerekçe olarak bakın ne dedi?
Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Musevni, ülkede oral seksi yasaklamak için kanuni düzenleme yapmak istediklerini duyurdu.

Uganda Cumhurbaşkanı Musevni’nin oral seksi yasaklama yönündeki kararıyla uluslararası basında gündem oldu.

Cumhurbaşkanı Musevni, ‘ağzın yemek yemek için olduğunu’ söyleyerek bu konuda kısa süre içinde bir uyarı yayınlanacağını ifade etti.

Musevni, böyle bir ilişki biçiminin kendi kültürlerinin bir parçası olmadığını ifade ederek, dışarıdan gelen insanların kendi vatandaşlarına doğru olmayan (oral ilişki) bir cinsel hareketi empoze ettiğini ve bu konuda toplumu uyarmak istediğini söyledi.

Yoweri Museveni kimdir?

Yoweri Kaguta Museveni (d. 15 Eylül 1944), Ugandalı siyasetçi. Museveni, Afrika ülkesi Uganda’da 26 Ocak 1986 tarihinden bu yana devlet başkanlığı makamında bulunmaktadır.

Uganda’nın kuzey bölgelerinde kayda değer bir istisna ile Museveni hükümeti kötü yönetim, isyancı faaliyet ve iç savaşa yıllardır maruz kaldığı bir ülkede göreceli istikrar ve ekonomik büyüme getirdi.

Yoweri Museveni 1990’ların orta ve sonlarında Afrikalı liderlerin bir yeni nesil parçası olarak Batı tarafından övülmüştür.

Ancak Başkanlığı sırasında İkinci Kongo Savaşı sırasında ve diğer Büyük Göller bölgesinde çatışmalar sırasında Kongo’yu istila ve işgal ederek aldığı övgüler gölgelenmiştir.

Museveni, iktidardaki 30. yılını geride bıraktığı 2016 yılında gerçekleştirilen son seçimlerde oyların %60,6’sını elde ederek, beş yıllık bir süre için daha iktidarda kalmayı garantilemiştir.

kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yoweri_Museveni

Kaynak: hurriyet.com.tr