‘Bu Kadar Kitap Arasından Hangisinden Başlamalıyım’ Diyenler İçin 6 Dostoyevski Rehberi

865

Dostoyevski okumaya yeni başlayacaklar için sıralı bir liste göz atmaya ne dersiniz? İyi okumalar dileriz efendim.

1: İNSANCIKLAR

Benim zamanım yok onla uğraşacak diyorsanız eğer, zaten onunda ilk kitabı olan ‘’ insancıklardan’’ başlayabilirsiniz. Bu, hem onun o mükemmel anlatımına sizi alıştıracak, hem de ruhunu daha iyi tahlil edebileceksiniz. Bu kitap, aynı zamanda dosto’yu meşhur eden eseridir. Kitabın çok büyük bir bölümü mektuplardan oluşuyor. Konu ise, Dostoyevski’nin en temel duygularından biri: acıma.

2: KUMARBAZ

Kitabın hikayesi ilginç ve şaşırtıcı. Suç ve ceza’dan sonra şöhreti tavan yapan Dostoyevski, aldığı çoğu parayı kumara ve erken yaşta ölen erkek kardeşinin ailesi için harcar. Ancak öyle kitaptan sonra eline toplu bir para geçtiğini düşünmeyin, kitap yazım sürecinin başında bir avans alır, ortasında aldığı parayla da kitabın parasını tamamlarmış.

Bu yüzden ömrünün son yılları hariç ( bu da eşi sayesinde ) refah bir hayatı olmamış Dosto’nun. Bu kitabı yaptığı anlaşma gereği ‘’1’’ ay içinde tamamlamış. Ancak ne yazacağına karar veremeyen Dostoyevski, bir süre sonra kumar tutkusunu aşk ile harmanlayıp ortaya bu romanını çıkarmış. Öyle baskın bir aşk hikayesi yok romanda ve kısa sürede bitirebileceğiniz bir kitap. Hem ikinci kitap olarakta ideal.

Az bilinen ama en etkileyici eserlerindendir. Psikolojik çözümlemeler harika ve ikileme düşürücüdür. Bu sebeple okunması kolay ama hazmetmesi zordur. Bu nasıl oluyorsa. Velhasıl kelam, mutlaka okuyun derim.

4: BUDALA


Gelelim ağır toplara. Budala, sayfa sayısıyla gerçekten ağır bir top. Gördüğünüzde şöyle bir ürkebilirsiniz. Ama okuduğunuz zaman sayfalar su gibi akıp geçecektir. Prens mişkin’in ‘’ budalalığına’’ gerçekten hayrete edebilirsiniz.

Aslında, mişkin budala falan değildir. İyi yürekli olmanın, budala olarak tanımlandığı bir toplumda, bunun sonuçlarını ağır bir şekilde ödemektedir. Gerek Dostoyevski’nin her kitabında kullandığı felsefi akımlara giriş mahiyetinde olsun, gerek kalınlığına! giriş olsun en ideali budala’dır.

5: KARAMAZOV KARDEŞLER


Bazı yazarların ‘’gelmiş geçmiş en büyük roman’’ dedikleri bu kitap, adeta onların ne kadar haklı olduklarını yüzünüze vuruyor.

Dostoyevski herhalde, bu dünyaya en büyük eserimi vermeden veda etmeyeceğim demiş gibi. 1000 küsür sayfayı nasıl çabuk okuduğunuzu anlamayacaksınız. Kitapta her şey var, din eleştirisi, felsefe, tanrı, psikoloji, aşk, acıma, dram…

6: SUÇ VE CEZA


Gelelim herkes tarafından bilinen bu kitaba. Kitabı fazla anlatmaya gerek yok sanırım. Ama sadece şunu belirtmek istiyorum, Dostoyevski’nin hiç bir kitabını okumadan direk bunun okumayın. Alacağınız keyif yarı yarıya düşecektir.

KAYNAK: ekşisözlük yazar / bbaggins