İSRAİL’DE ÇÖLÜN ORTASINDA SERACILIK.

289

İSRAİL’DE ÇÖLÜN ORTASINDA SERACILIK.

Evet yanlış okumadınız.. Topraklarının sadece %20 lik bölümünün tarıma el verişli olduğu İsrail, Avara çölünde seracılık yapıyor.

Ülkemizde ise, Tarım yapılan alan %34 iken, tarıma kazandırılmak için müsait alan eklendiğinde bu elverişli alan iki katına çıkıyor. “Ama ne gereği var canım(!) Hiç olur mu öyle şey buğdayı, pirinci, nohut, fasulye, saman vs ithal ederek tüccarları zengin etmek dururken..”

İsrail’in yarısından fazlası kurak veya yarı-kurak iklim etkisi altında ve sadece yüzde 20’si tarıma elverişli topraklara sahip olmasına rağmen; İsrail neredeyse tüm tarımsal ihtiyacını kendi üretimiyle karşılıyor. Ve her yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık tarım ihracatı yapıyor.

Yeryüzünde iklimi, tarıma ve hayvancılığa elverişli toprakları, Doğa, Deniz, Tarih turizmi daha bir çok yer altı kaynakları bakımından potansiyeli bu kadar yüksek bir ülke daha varmıdır? Kendi toprağını işlemesi kendi işinin patronu olması gereken eğitimsiz gençlerimizin “güvenlik görevlisi” yapılarak asgari ücret ile akşama kadar dikilmek zorunda bırakıldığı, bunun “marifet” sanıldığı bir ülke, Türkiye…

Tabir yerinde ise kan düşse, can bitecek topraklara sahip ama, Domatesin kilosunun 4 lira olduğu, El Nusra terör örgütünden ithal ettiği patatesin kilosunun 3 lira olduğu, Türkiye.