Erkeksiz Kadın Olmanın Ağır Yükü….

422

Erkeksiz Kadın Olmanın Ağır Yükü….

Ne zaman yalnız kalırsanız yani kocanız ölür, ya da boşanırsınız ve kadınsanız, işte o zaman hayat tüm acımasızlığı ile karşınıza bir kez daha dikilir…

Önce anneye, babaya, abiye hesap vermeye başlıyorsunuz.

Belirli bir saatten sonra dışarıya çıkamazsınız. Çünkü siz artık yalnız kadınsınız..

Bakkal dükkânındaki bisküviden, manav ise armuttan fazla ilgilenir sizinle, onların göz hapsine girersiniz. İş yerinde başarılı iseniz, bu başarı bekâr patronunuza bağlanır…

Evli arkadaşlarınız sizi kocalarından saklar…

Erkek akrabanızı ya da arkadaşınızı evinizde ağırlayamazsınız…

Namus timsali ilan edilirsiniz.

Bir de çocuğunuz varsa, ‘Kim ne der?’ deyip özgür büyütemezsiniz…..

Düşünün, belirli bir yaştan itibaren size kurulan gelecek planları daima bir ‘koca’ üzerinden yapıldı, baba himayesinden belki de koca himayesine geçti… Yoruldunuz, sevdiniz, emek verdiniz; annesi gibi şefkat gösterdiğinizde sıkıldı, göstermeyince ‘eksik’ dedi.

Uğraştınız, paylaştınız, el ele tutuştunuz, sarıldınız. Mutlu ettiniz ya da edemediniz. Mutlu oldunuz ya da olamadınız. İşte tam da bu adamlar birdenbire ortadan kaybolunca sizi daha büyük sorunlara gebe bırakıyorlar.

Yaptığınız her şey belki de en başta en yakınlarınız için ‘eloğluna’ hayır sayılıyor. Haklarınız hiçe sayılıyor, kısıtlanmaya başlıyorsunuz yine yeniden.

Birçok kadın devletten ve ailesinden ihtiyaç duydukları desteği alamadığı gibi toplumsal yargılarla da baş etmek durumunda kalıyor. Dul kalan bir kadına bekâr birisiyle evlenme imkânı bile verilmiyor.

Sebep; kadının başkasıyla evlenmiş olması.

Ama erkek için bu hiç söz konusu bile olmuyor.

Hatta erkek hiç evlenmemiş bir kadınla evlendiğinde adeta alkışlanıyor. Yani erkek hep önde.. Erkek hep en iyi yerde.. Erkek hep güçlü..

Bu gücü de yine o erkeğe kadınlar veriyor. Anneler, ablalar, kız kardeşler , eşler, ve sevgililer…

Şunu da göz ardı etmemek gerek..

Özellikle toplumda yalnız kalmış bir kadına en büyük cezayı yine kadınlar veriyor. (kabul edin ya da etmeyin ) Kendine güveni olmayan kadın, hatta senin gibi boşanmayı başaramamış olan bir başka kadın seni her durumda ve şartta dışlıyor dışlamanın ötesinde uzaklaştırıyor. Bu da yetmiyormuş gibi tüm çevresindeki diğer kadınlarla senin dedikodunu üretiyor..

Bir şey üretemeyen kadınlar boşanan kadın için neler üretiyor bir bilseniz…

20 yıl öncesiydi bunları bire bir yaşamaya başlayalı.

Toplumdan korktukça toplum üzerinize üzerinize geliyor. Siz topluma uymaya çalıştıkça silik bir kişiliğe bürünüyorsunuz. Siz silikleştikçe etrafınızdaki kalabalık artıyor. Ancak o kalabalık içerisinde siz giderek yalnızlaşıyorsunuz.

Yapılması gereken ve benim yaptığım şudur.

Toplumdan korkmadan onlara bir insan olduğunuzu ve her insan gibi yaşamaya hakkınız olduğunu yaşam şeklinizle onlara aldırmadan göstermek. Böyle bir durum gerçekleştiğinde onlar da etrafınızdan ve size akıl vermekten hatta sizin hakkınızda konuşmaktan sıkılıyorlar zamanla. Yeni malzemeler hep bulunsa da önemi kalmıyor.

Çünkü başkaldırarak siz yaşamaya başlıyorsunuz.

Önemli olanda bence budur. Yaşamak ve insanca yaşamak hakkımız. Yalnız olmak demek toplumun bir kesiminin, her türlü ahlaksız bakış açısına boyun eğmek demek asla değildir.

Şunu unutmamak gerek; erkeksiz kadın güçsüz ya da savunmasız kadın değildir.

Tam aksine daha güçlü savunma mekanizması daha gelişmiştir. Siz önünden çekilin yeter ki. Bir erkek boşandıktan sonra nasıl ki insanlığından bir değer kaybetmiyorsa kadında insanlığından hiçbir şey kaybetmiyor.

Erkekler bazında baktığımız da da durum çokta iç açıcı değildir elbette.

Erkek de boşanmış ya da yalnız kadına bakış açısını değiştirmiyor ki?

Oda acaba nasıl elde ederim. Acaba yatağa nasıl atarım gibi abuk sabuk az şey düşünmüyor kadın hakkında. (Tüm erkekleri kapsamıyor bu tabi )

Velhasıl azizim..

Kadın olmanın çok zor olduğu bir dünya düzeninde Hele de yalnız kadınsanız işiniz daha da zor.

Tüm yalnız kadınların mutlaka ve mutlaka kendilerini eğitmeleri, geliştirmeleri ve hayatla mücadele etme güçlerini elde etmek için çalışmaları ve ekonomik anlamda kimseye bağımlı yaşamamaları en önemli güçtür…

Arkası Yarın… Sevgiyle ve hoş kalın…

Mehtap çetin

Kocaeli Cumhuriyet,