Dillere Destan Zekâsı İle İnceden Dokunduran Sokrates’in 8 Harika Diyalogu Ve Sözü

471

Dillere Destan Zekâsı İle İnceden Dokunduran Sokrates’in 8 Harika Diyalogu Ve Sözü

Sokrates, düşünceleri yüzünden başı bir türlü dertten kurtulmamış, dönemin çok tanrılı sistemini olduğu gibi reddetmiş ve otorite ile başı dertten hiç kurtulmamış büyük bir bilge. Hatta öylesine büyük ki, onun için hocaların hocası demek bile abartı olmaz.

Çünkü Sokrates gerçekten de Platon gibi bir diğer efsanevi filozofun hocasıdır. Platon ise Aristoteles’e hocalık ettiğinden felsefenin en büyük hocalarının Sokrates’in yanında ancak kalfa kaldıklarını söyleyebiliriz.

1. Hiçbir iş yapmayan adam boş oturuyor demektir. Fakat kendi yetenek ve bilgisinden daha aşağı bir işte çalıştırılan adam da onun kadar boş oturuyor demektir.

2. Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa, kendim gibi konuşup yok olmayı yeğlerim.

3. Öğrencilerinden biri, Sokrates’e sordu:

– Bir gün dahi olsa sizden ders alabilmek için yanınıza gelen herkese, niye bu gölcüğe bakıp ne gördüklerini soruyorsunuz? Bu işin öğrencilikle ne ilgisi var?
Sokrates, bu soruya şu cevabı verdi:

– Bu, bir imtihan. Havuzda ilk olarak balıkları gören, balıkların yüzdüğünü söyleyen herkesi yanıma alır, ders halkama dahil ederim. Ama havuzda ilk olarak kendi yansımasını, kendi imajlarının aynalanmasını gören insanlar benmerkezcidir. Kendini gereğinden fazla seven insanlardır. Benim onlara verebileceğim bir ders olamaz

4. Öğrencilerinden biri Sokrates’e sormuş:

– Herkese felsefe dersleri veriyor ve onlara hitabet sanatını öğretiyorsun. Ancak sen kendin niçin bir eser yazmıyorsun ya da çıkıp bir konuşma yapmıyorsun?

– Evlat, demiş Sokrates. Bileytaşı(kılıçları kesinleştirmekte kullanılan taş) keskin değildir ama, en sert demiri bile keskin eder…

5. Sokrates cezası kesinleştikten sonra şöyle vasiyet eder: Sizden dileyeceğim şey şudur: Çocuklarım büyüdüklerinde, sizden isteğim şu ki erdemden, bilgiden daha fazla zenginliğe veya güce değer verirlerse onları cezalandırın veya benim sizinle uğraştığım gibi siz de onlarla uğraşın.

6. Ne pahasına olursa olsun, evlenin. karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz,yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz.

7. Eğer istediğin olmazsa acı çekersin, eğer istemediğin bir şey olursa yine acı çekersin, hatta istediğin şey tam olarak olsa da yine acı çekersin çünkü onu kaybetme riskin vardır. Zihin böyle belalı bir şeydir. Değişimden özgür olmak ister. Hayatın koşullarından ve hastalıktan özgür. Fakat değişim hayatın kanunudur ve ne kadar dirensen de bu gerçeği değiştiremezsin…

“Sorgulanmamış bir hayat, yaşanmaya değmez.”