Bu kış çok sert geçecek

283

Bu kış çok sert geçecek
Kars’ta kömür fiyatları cep yakıyor, vatandaş isyan ediyor.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle vatandaş da kışlık yakacak derdine düştü. Ancak kömürcülerden gelen haberlerle vatandaş bir kez daha buz kesti.

Döviz kurunun yükselmesinin kömür fiyatlarını doğrudan etkilediğini ve kömür fiyatlarında artış olduğunu söyleyen kömür satıcıları; Kars’ta doğalgaz kullanımının da yaygın olması odun kömür satışını durmasına neden olduğunu ifade ettiler. Konu hakkında bilgi veren odun kömür satıcıları “Devletin kendi ocakları var ve devletin bedavaya kömür dağıtması bizim sektörümüzü baltaladı.” açıklamasında bulundular. Kars’ta kömür’ün tonunun 1650 TL’den alıcı bulduğunu söyleyen kömür satıcıları satışlar düşük. İnsanlar artık ısınmakta da güçlük çekecekler. Kömür sektörünü bitirdiler ifadelerini kullandılar.

Kars’ta doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, ücretsiz kömür dağıtımı, döviz kurunun ve yakıta bağlı nakliye fiyatlarının yükselmesi gibi nedenlerden dolayı kömürcü esnafı zor günler yaşarken, zamlanan kömür fiyatları ise cep yakıyor.

Bu durumda; odunun ton fiyatı 1100-1200 TL arası değişirken, zamlanan kalorifer kömürünün tonu 1650 TL, sobalık kömürün tonu ise 1550 TL oldu.