Bir fizikçi, neden uzaylılarla karşılaşmadığımızı ve bunun endişe verici bir durum olduğunu açıkladı

308

Bir fizikçi, neden uzaylılarla karşılaşmadığımızı ve bunun endişe verici bir durum olduğunu açıkladı

“Herkes nerede?” sorusu Fermi Paradoksunun en önemli noktasıdır. Dünyadaki yaşam özellikle özel ve eşsiz değilse, tüm uzaylı medeniyetler nerede? Büyük evrende neden yalnız olduğumuzu açıklamak için birçok açıklama ileri sürüldü. Hiçbiri yüzde 100 ikna edici olmamıştır ve insanlar çözüme dair düşünmeyi sürdürüyor.

Elektronik Teknolojisi’nin Ulusal Araştırma Üniversitesi’nden (MIET) Rus fizikçi Alexander Berezin’in başka bir fikri var. O bunu Fermi Paradoksunun “İlk giren, son çıkan” çözümü olarak adlandırıyor.  Bir uygarlık yıldızlar arasında yayılma kapasitesine ulaştığında, o uygarlığın diğer tüm uygarlıkları kaçınılmaz olarak yok edeceğini ileri sürüyor.

Acımasız çözüm, mutlaka kötü bir uzaylı ırkını varsaymaz. Basitçe, bizi fark etmeyebilirler ve galaksideki üssel genişleme, onlar için bize ne olacağından daha önemli olabilir. Çizdiği resmin oldukça acımasız ve daha az neşeli bir yönü var. Hala burada olmamızın sebebinin, muhtemelen karıncalar gibi olmadığımız için olduğunu ileri sürüyor. Sayısız medeniyetin gelecekteki yıkıcılarıyız.

Brezin, “Yukarıdaki hipotezin doğru olduğunu varsaymak, geleceğimiz için ne anlama geliyor? Tek açıklama, antropik ilkedir. [Yıldızlararası] aşamaya ilk ulaşan biziz ve büyük olasılıkla son ayrılacak olan da biziz.” dedi. Berezin’in paradoks için çözümü, birkaç varsayımın sadeleştirilmesinden gelir.

Örneğin, yaşam tanımımız yedi parametreye bağlıdır, ancak Berezin için önemli olan sadece bir tane vardır: büyüme. Büyüme, gezegenin merkezinin ötesine genişlemesi için bir itici güçtür ve eğer genişleme için itme baskın güç haline gelirse evrende var olan herhangi bir yaşamı yok edecektir.

Sömürgecilik ve kapitalizm, bu tarz güçlerin iki tarihsel örneğidir. Yani, bu mu? Ya dışarı çıkıp fethetmek ya da yok edilmek mi gerekiyor? Berezin yanılıyor olduğunu umuyor. Onun çözümünün bir başka gerekliliği ise, hayatın ancak mesafeden ziyade yakın olduğunda bulunabilmesidir.

Bu yüzden, yok olma durumunda bulunmadan önce yabancı bir yaşam bulmak, bizi sadece iyi bir medeniyet haline getirebilir.

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/physicist-has-a-new-solution-for-the-fermi-paradox-and-its-pretty-worrying/