Hipertansiyonla Savaşmak İçin Doğal Ve Etkili Yöntemler

365

Aktif olmak ve sağlıklı kilonuzu korumanın yanında bu doğal çareler de hipertansiyonunuzu kontrol altında tutmanıza ve yüksek kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilirler.

Pek çok kişinin hipertansiyonu var. Daha çok yaşı büyük insanlarda görülenyüksek kan basıncı gençlerde de ortaya çıkabiliyor. Eğer hipertansiyonla mücadele etmek istiyorsanız, hangi yiyecekleri yemeniz ve ne gibi alışkanlıklar edinmeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hipertansiyon nedir?
Kalbinizin her bir atışında damarlarınıza kan yollanıyor. Kalbinizin yaptığı pompalamanın basıncı normalden fazlaysa buna hipertansiyon adı veriliyor.

Kan basıncınızın yüksek olup olmadığını belirleyen iki şey var:

Birincisi kalbinizin kan pompalamasıyla oluşan kan basıncınız, diğer adıyla sistolik kan basıncı.
Diğeri ise diyastolik kan basıncı, kalbinizin her bir atışı arasındaki dinlenme süresinde oluşan kan basıncı.
Normal kan basıncı seviyesi 120/80 mm hg’dir. İlk rakam sistolik kan basıncını, diğeri de diyastolik kan basıncını gösterir. Bunun yanında, hipertansiyon genelde belirti vermez. Bu yüzden onu ölçmenin en güvenilir yolu bir kan basıncı ölçümü yapılmasıdır.

Hipertansiyonun doğuracağı sonuçlar

Kalp basıncınızın normal aralıkta seyretmesini istersiniz. Basınç yükseldiğinde vücudunuz bunu hisseder. Basıncın kalbinize, böbreklerinize ve beyninize zarar vermesi riskler arasındadır.Hipertansiyonunuz kronikse, doğuracağı bazı sonuçlar hayati tehlike oluşturabilir.

Hipertansiyonun sebepleri
Belli faktörler kan basıncının artmasında önemli rol oynar. Bunların bazıları kötü alışkanlıklarla yakından ilgilidir. Neyse ki bu alışkanlıkları değiştirebilirsiniz:

Obezite

Aşırı alkol tüketimi
Sodyum oranı yüksek bir beslenme programı
Doğum kontrol hapı veya grip ilacı gibi belli bazı ilaçlar içmek
Hareketsiz bir hayat tarzı
Bunların yanı sıra genler de kan basıncı seviyesinde önemli rol oynar. Hipertansiyonun genetik olduğunu söyleyen bazı çalışmalar vardır. Ancak, sebep ne olursa olsun, doğal çözümlere başvurmanız ve kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız hipertansiyonla savaşmanıza yardımcı olabilir.

Hipertansiyonla savaşmak için başvurabileceğiniz doğal yollar

Sarımsak

Sarımsak, hipertansiyonla savaşan bir çeşnidir. Bazı insanlar her gün bir dış sarımsak yer. Bu yeterlidir. Ayrıca lezzet vermesi için yemeklerde de kullanılabilir. Eğer tadını sevmiyorsanız, kapsül şeklinde satılan toz sarımsaklardan da alabilirsiniz

Zeytinyağı
Zeytinyağının vücudumuza pek çok faydası vardır. Dolaşım sistemimizin düzgün çalışmasına yardımcı olması da bunlardan biridir. Kötü kolestrol (LDL) seviyesinin düşmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca zeytinyağı sağlığınız için oldukça faydalı olan tekli doymamış yağ asitlerini barındıran doğal bir kaynaktır.

Bitter çikolata

Kakaonun miktarına arttıkça yediğiniz çikolatanın faydası artar. Hipertansiyonla savaşmak istiyorsanız size tavsiyemiz en az yüzde 70 oranında kakao içeren şekersiz çikolatalardır. Çünkü kakaonun içinde hipertansiyonla savaşan doğal bir antioksidan türü olan flavonoidler bulunur.

Yulaf
Yulafın kandaki kolestrol seviyesini düşürdüğü bilinir ve yüksek kolestrol yüksek kan basıncıyla doğrudan ilişkilidir. Yulaf kahvaltı için harika bir seçenektir. Hipertansiyonun veya yüksek kolestrolün ciddi seviyede yüksek olduğu durumlarda şöyle de tüketebilirsiniz:

Yulafları bir gece önceden ıslatın.
Ertesi sabah içine süt veya su ekleyip için.

Elma

Tıpkı bitter çikolata gibi, elmanın kabuklarının da flavonoid içerdiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden hipertansiyonunuz varsa elmayı soymadan yemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece bu meyveden en iyi şekilde faydalanmış olursunuz. Çoğu durumda, meyvenin kabuğu en çok vitaminin barındığı yerdir.

Maydonozlu limonlu smoothie
Maydonoz güçlü bir idrar söktürücüdür. Sıvı tutulumunun kan basıncını artırabileceğini unutmayın. Bu yüzden hipertansiyonla savaşmak içinönerimiz bu maydonozlu limonlu smoothie. Aynı zamanda idrar aracılığıyla vücudunuzdaki sodyumun da atılmasını sağlayacaktır.

Malzemeler
1 limon
1 su bardağı su
2 yemek kaşığı maydonoz (30 gram)
Yapılışı
Limonu soymadan ikiye bölün. Bir bardak su ve maydonozla birlikte blender’ın içine atın.
Birkaç dakika kadar karıştırın.
Son olarak süzün ve aç karnına için.
Ananas
İdrar söktürücü özellikleri nedeniyle ananas, hipertansiyonla savaşmak için tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biridir.

Ananas, dilim şeklinde olduğu gibi, meyve suyu olarak tüketildiğinde de faydalıdır.

Şeker eklememenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü şeker size kilo aldırabilir ve kilo da kesinlikle yüksek kan basıncına sebep olan risk faktörlerinden biridir.