ZEKANIN VE APTALLIĞIN SAVAŞI

1624

Karışık gibi görülüyor değil mi?

Türkiye IŞID’e karşı koalisyon ortağı ama IŞID’e yardım ettiği söyleniyor. Tır dolu silahların karşılığında alınan petrollerin gemiciklerle İsrail’e taşınmasını diyanetin IŞID liderini İstanbul’da misafir edilmesini Hatay’da hastanelerde tedavi edilmesini, IŞID liderlerinin Türkiye de konferanslar vermeye kalkmasını boş verelim. Türkiye ordusu bir yandan da IŞID savaşıyor. Diğer yandan TSK (Tayip silahlı kuvvetleri) Suriye ordusuna karşı YPG ye silah yardımı yapıyor, diğer taraftan AKP’nin SADAT ordusu da IŞID’le istişare içinde olduğunu tüm yabancı medya yazdı. YPG, PKK ile birlikte birbirlerine silah aktarımı yapıyor. Ama Türkiye’ PKK ile neredeyse iç savaş halinde. Türkler, Kürtler, Türkmenler, Peşmergeler, Aleviler, Suniler kimin kime dost düşman olduğu belli değil. Kimin kime tecavüz ettiği, kim kimin boğazını neden kestiği, kimin bombası kimin kurşunu kime gittiği, atılan bombaların sıkılan kurşunların alınan canların kime fayda sağladığı bu olaylardan kimin çıkar, siyasi rant ve oy sağladığı belli değil.

Aslında belli ama göremeyene, görmek istemeyene belli değil. Bazen derinlere inmek ince hesaplar yapmak yanıltır insani, detaylarda boğulur, gerçegi göremezsiniz. Aslında çok açık ve nettir her şey. Olayları birilerinin görmenizi istediği gibi değil, çok basit ve yalınlıktadır bazen doğrular. Biraz basit ve geniş bakmak yeterli. israillilerin parasıyla, Hristiyanların ürettiği silahlar Müslümanları yine sermayenin bölgedeki kalıcı emelleri için öldürüyor. Hem de tetigi kendilerine çektiriyorlar.

Bunu yaparken evrensel gelişimini tamamlayamamış gelişmemiş insanların zaaflarını kullanıyorlar. Nedir bu zaaflar? Din, mezhep, ırk, etnik köken ve ezilmişlikten ve yoksulluktan kaynaklanan paraya ve zenginliğe olan merak, zeka ile aptallığın savaşı bu. Sonunda kazanacak olan belli. Ne demişti Darwin; yaşamı devam ettirmek kolay değil.

Ancak güçlü olan, donanımlı olan, çevreye zamana ve iklime uyum sağlayan, tehlikelere karış refleksleri aklı gelişmiş olan, zeki, atik savunma saldırma taktik strateji yeteneğini geliştirenler, hayatını ve türünü devam ettirebilir ve kazanır demişti ünlü bilim adamı. Ama haklı olanlar, dürüst olanlar, ahlaklı olanlar, doğru ve erdemli olanlar dememiş. O biyolojik olarak söylemiş biz sosyolojik olarak anlayalım.

O nedenle yaşamasını becerenler yaşayacak beceremeyenler ölecek. Bu insanlar ve diğer canlılar var oldu olalı böyle. Şimdi de Bir Milyon yıl önce de Bir Milyon yıl sonra da böyle olacak.
insan