Denizin altında yaşama imkanı

735

Dubai’nin 4 km açığında Avrupalı bir emlak şirketi tarafından, bir katı deniz seviyesinin altında olan 42 adet lüks villa inşa ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde, uçan daire görüntüsünde yüzen evler inşa etmeyi planlayan İtalyan şirketi Jet Capsule’ün UFO adlı projesinden bahsetmiştik. Biri denizin altında biri denizin üstünde iki kattan oluşan bu yüzen ev henüz tasarım aşamasında.

Ama denizin altında ev sahibi olmak isteyenlerin daha fazla beklemesine gerek yok. Avrupa’da kurulan ve Dubai’de faaliyet gösteren emlak şirketi Kleindienst, bir odası denizin altında olan 3 katlı villalar inşa ediyor.

Dubai’nin 4 km açığında, denize inşa edilecek olan evlerin en üst katında küçük bir mutfak, mini bar, jakuzi ve duş bulunacak. Orta katta geniş bir oturma odası, büyük mutfak ve yemek odası bulunacak. Orta katta ayrıca üstü açık bir oturma alanı bulunacak. Denizin altına bulunan en alt katta ise ana ya

tak odası ve bir duş bulunacak. Böylece ev sahipleri her gün uyandığında deniz canlılarıyla göz göze gelebilecek.

Deniz canlılarının bu bölgede yaşamasını sağlamak amacıyla şu anda bir yapay mercan kayalığı inşa ediliyor. Bu alanda deniz atlarının özgürce yaşayabileceği vurgulanıyor. Evlere de bu özelliğinden ötürü ‘yüzen deniz atı’ anlamına gelen ‘Floating Seahorse’ adı verilmiş.

Evlerin 160 ila 370 metrekare arasında değişen boyutlarda inşa edilmesi planlanıyor. Toplam 42 adet inşa edilecek olan villalar 2016’nın sonuna kadar tamamlanacak. Bazı villalar proje henüz başlamadan satılmış durumda. Eğer bu evlerden birisini alamayacağınızı düşünüyorsanız, Dubai’de başka bir alternatif de bulunuyor. Atlantis Palmiye Oteli’nin deniz seviyesinin altındaki odaları, geceliği 450 dolardan (yaklaşık 1300 lira) kiralanabiliyor.

www.dunyahalleri.com/denizin-altinda-yasama-imkani/