Bunlar dünyanın en mutlu 15 ülkesi.

291

Yeni bir rapora göre, yeni bir araba satın almayı unutun, bir eşarp ve eldiven tercih edin ve gerçek mutluluğu elde etmek istiyorsanız Norveç’e gidin.

İyi kamu hizmetleri ve siyasi istikrarı ile tanınan Norveç, artık dünyanın en mutlu ülkesi olarak dördüncü sırada yer almakta, Danimarka’yı aşmak ve bu yılki Dünya Mutluluk Raporunda ilk sırada yer almak için yükselmiştir.

Ekonomik faktörlerle birlikte sosyal faktörleri de ölçen bu çalışma, mutluluğa ulaşmada finansal faktörlerin sınırlamalarına işaret etmektedir. Bu nedenle, ekonomisinin petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen ekonomisinin yükselişine devam eden Norveç, bu arada ABD’de mutlulukların artmasına rağmen gelirleri azalmaya devam ediyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Direktörü Jeffrey Sachs, “Bu rapor, mutluluğun güçlü sosyal temeller yarattığının bir kanıtıdır. Silahlar ya da duvarlar değil, sosyal güven ve sağlıklı yaşamlar inşa etme zamanıdır. Birleşmiş Milletler ile birlikte raporu üreten ağ.

Norveç, geçtiğimiz yıl dördüncü sıraya yerleşerek, yıllık sıralamasında en üst sıraya yerleşti. Bu sayı, ekonomik, sağlık ve anket verilerini 150’den fazla ülkedeki yaklaşık 3,000 katılımcıyla birleştirdi. İlk beşte beşi İskandinav ülkeleri Danimarka, İzlanda, Finlandiya ve Orta Avrupa’nın İsviçre’si tarafından birleştirildi ve bu oran 10 üzerinden 7.5’lik bir mutluluk seviyesine ulaştı.

Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç de ilk 10’a yerleştirildi.

Norveç (7.53)
Danimarka (7.52)
İzlanda (7.50)
İsviçre (7.49)
Finlandiya (7.46)
Hollanda (7.37)
Kanada (7.31)
Yeni Zelanda (7.31)
Avustralya (7.28)
İsveç (7.28)
İsrail (7.21)
Kosta Rika (7.07)
Avusturya (7.0)
ABD (6.99)
İrlanda (6.97)


Raporda, ABD’nin mutluluğu geçen sene kaymış durumda. Raporda, yükselen ücretlere rağmen, genel mutluluk, 13. yüzyıldan küresel olarak 14’e düştü ve hükümetten daha kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğuna işaret edildi.

“ABD’deki baskın siyasi söylem,” Amerikan rüyasını “ve ona eşlik etmesi beklenen mutluluğu yeniden tesis etmek amacıyla ekonomik büyümeyi artırmayı hedefliyor. Ancak veriler kesin olarak bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu gösteriyor” dedi. Sachs, “Amerikan Mutluluğunu Geri Yükleme” başlıklı raporun bir bölümünde.

Kişi başına gelir 1960’dan bu yana kabaca üç kat artmıştır, ancak ölçülen mutluluk artmamıştır – aslında son on yılda 7.5 üzerinden 10, 10’dan 6,8’e düşmüştür.

“Amerika Birleşik Devletleri, özellikle de ekonomik büyümeye odaklanmaktan ziyade, Amerika’nın çok yönlü toplumsal krizini – artan eşitsizlik, yolsuzluk, tecrit ve güvensizlik – ele alarak mutluluğu artırabilir ve yükseltmelidir; derinleşen toplumsal krizi iyileştirmekten daha çok. ”

Yorumlar, BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) başkanı Helen Clark’ın “GSYİH ‘nın (gayri safi yurtiçi hasıla) zulmüne karşı konuştuğu ve büyümenin daha önemli olduğunu savunan yakın tarihli bir konuşma sonrasında geldi.

ABD, 15. sırada yer alan İrlanda’nın hemen önündeydi ve 16’sı Almanya, 19’u İngiltere ve 31’inci sırada Fransa izledi.

Raporda, ekonomik faktörlerin sosyal uyum ve genel mutluluğun sağlanmasına katkıda bulunmaya devam ettiği belirtiliyor. On dip noktası, dünyanın en fakir ülkelerinden bazıları tarafından alındı ​​ve onlardan yaklaşık 3’ü ortalama mutluluk seviyeleri alındı.

Bunlar Yemen, Güney Sudan, Liberya, Gine, Togo, Ruanda, Suriye, Tanzanya, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti’dir.